| facepalmlol a întrebat:

Eram la scoala saptamana trecuta cand una a inceput sa zica chestii legate care i s-au intamplat sau pe care le-a vazut legate de bloody mary si oameni in negru care ii sunau la usa si cum ca bloody mary i-a aparut in oglinda din baie cand taica-su ii stinsese lumina din greseala fix la 12 noaptea si chestii similare.
Acuma,eu doar ce scapasem de teama asta de fantome cum ca nu exista, pana cand a deschis aia gura si-am luat-o de la capat.
Mi-e frica sa ma mai uit noaptea si-n oglinda, pe vizorul usii sau sa stau pe intuneric.
Cum sa-mi depasesc teama? Si pana la urma ce a spus ea poate fi adevarat?

Răspuns Câştigător
| Draven a răspuns:

Seara buna!
Stai linisita, exista fantome, exista spirite, si exista suflet. Monstrii, gen strigoi, vampiri, varcolaci, mai greu, dar nu put semnu categoric pe nimic.
(Oh, apropo, pentru cei care nu cred in asa ceva, bravo dragilor!, va respect opinia, dar raspundeti-mi la intrebarea asta-Puteti voi oare sa afirmati ca cunoastetu absolut fiecare experienta/secret/fiinta de pe acest pamant? Niciodata nu vom cunoaste totul, asa ca, putem doar presupune, sau mai curand, ignora ce se ascunde in necunoscut, fie ca ei sunt reali sau nu. Cuget eu, ca toate povestile cu fantome, trebuie sa aiba un sambure de adevar, asa cum are orice poveste la urma urmei.)
Daca nu gresesc era Platon cel care a spus ca--''Lumea spiritelor e cu mult mai reala decat lumea pe care noi o vedem'', nu-ti face grij orice element extern fie el amenintator sau pasnic, nu poate sa treaca de limita pe care tu o decizi. Daca crezi ca umbra aia din noapte care te urmareste in fiecare seara pe drumul catre casa, e reala, atunci cu siguranta va devenii, subsonstientul si puterea sugestiei sunt mai mari decat iti poti imagina.
Nu, bloody marry n-are nici o treaba cu tine, inca e ocupata sa-si zgarie o iesire din sicriu, asta daca nu o vei chema cu toata fiinta ta, in speranta ca vei avea ceva momente de adrenalina.
Stai linistita, monstrii de sub pat sunt doar in mintea ta, a avut dreptate compatriotul meu de mai sus cand spunea ca daca te aflii sub protectia lui Dumnezeu, sa-ti bata si armata infernului la poarta, ca nimic nu se va atinge de tine.
Dar daca vrei o rezolvare rapida, foloses-te o tehnica mai putin explorata, care pe mine unul m-a scos rapid din frica de intuneric. Inlocuieste-ti frica de fantome cu o alta frica mai mare, sau mai reala. La mine a mers teama ca voi ramane mereu in camaruta mea micuta, nerealizand nici macar unul din spcopurile mele, si ca din cauza fricii mele de intuneric/fantome/demoni, din cauza acestei slabiciuni persistente, cei de langa mine, mai exact cea de langa mine, va suferii ingrozitor cand nu voi fi acolo sa o protejez. Dar, evident ce a functionat la mine nu va merge si la altii.
Concluzie - In logica folosita de Albert E. intunericul e doar absenta luminii, frica e absenta curajului, si orice teama/fobie/cosmar va fi alungat din exitenta daca cineva mai Maret va fi langa tine, sau daca dumneata ai ceva real si mai important spre care sa te ghidezi (un scop, un vis, un ideal care fiind afectat de teama ta, nu se va indeplinii niciodata).

23 răspunsuri:
| ContLoL a răspuns:

Impusca-te,totul e adevarat

| cinderellaindreams a răspuns:

Nici de cum nu e adevarat! Insa, sa-ti spun sincer, mie tot imi este frica sa ma mai uit noaptea si-n oglinda, pe vizorul usii sau sa stau pe intuneric.Totusi,depasesc teama inchizind ochii, astfel, in fata mea vad negru, asa ca nu imi pot imagina vreo fantoma cand sunt cu ochii inchisi.

| cinderellaindreams a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca,, bau-bau'' nu exista.Ai putea sa dormi o noapte fara lumina si sa vezi ce se va intampla.Trebuie sa te gandesti ca in intuneric nu exista monstri sau stafi. Daca in timpul zilei casa ta e intr-un fel si noaptea e la fel. Sper ca te-am ajutat

| Bogdy997 a răspuns:

Ma crezi ca si eu am avut fobia asta? Nu cred ca ti-ar placea sa iti spun ca poate fi cat de real posibil... Eu am trecut peste fobia asta increzandu-ma in Dumnezeu, ma rog, si am incredere ca imi poarta de grija. Acum nu pot sa zic ca am probleme cu asa ceva, ma pot plimba prin casa fara probleme (nu-mi place intunericul, de obicei aprind lumina dar mai merg si pe intuneric). De multe ori mai stau in camera in intuneric, ma uit la tavan si prin camera si meditez. Incearca sa te rogi mai mult, sa mai citesti din Biblie si sa te apropii de Dumnezeu mai mult, si ai sa vezi ca o sa iti treaca. big grin
Sper ca te-am ajutat, si ca vei trece cu bine peste aceasta fobie deoarece stiu cum este si nu e prea placut. happy

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu cred ca este adevarat.
Cred ca toate povestile astea cu fantome sunt de fapt produsul imaginatiei omului. De exemplu in fiecare casa sunt zgomote, un soricel chitaie in pod, se aude vantul, se face curent si se misca o perdea, scartaie podeaua, etc. Pune un fricos, unul care crede in fantome intr-o casa din asta, si fii sigura ca va spune ca e bantuita, ca a vazut umbre si ca a vazut voci. Pe cand un om care nu crede in fantome nu isi va lasa imaginatia libera, va rationa si va ajunge la concluzia ca fiecare zgomot are o sursa care poate fi verificata.
Un om care crede in Bloody Mary sa intre in baie la 12 noaptea ca vrea sa faca pipi, si isi vede o reflexie in oglinda va crede desigur ca e o fantoma. Unul care va judeca, isi da seama ca e propria reflexie. As putea continua cu exemple.

Ideea este ca daca tu te temi de fantome, creierul va creea imagini false si mereu vei avea impresia ca vezi lucruri care de fapt nu exista.
Trebuie sa iti repeti ca nu exista fantome, si nu trebuie sa iti fie teama. Pentru inceput evita sa stai singura noaptea sau pe intuneric (iti poti lua o lampa sau ceva de genul asta sa ai in camera), si nu te mai lasa impresionata de povesti spuse de oameni care vor sa impresioneze. Nu este deloc sanatos! Mereu, cand ti se pare ca auzi sau simti ceva, GANDESTE. Gaseste o explicatie logica, rationala.

O zi buna!

| Casper003 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Bloody_Mary_(folclor) asta este link-ul bun daca vrei sa intri, si vezi ca in dreapta e o imagine sub care scrie asta "Ritualurile în care o femeie se uită într-o oglindă dintr-o cameră obscură pentru a vedea faţa viitorului ei soţ, în timp ce o vrăjitoare se ascunde în întuneric, poate fi originea legendei Bloody Mary."

| Mădă0611 a răspuns:

Nu e adevarat, dar mintea ne joaca feste oh go on
Nu e adevarat pentru ca nu exista suflet/spirit, asa ca dupa moarte nimeni nu mai revine.

| dragos9234 a răspuns:

"Si pana la urma ce a spus ea poate fi adevarat?"
Nu!
"bloody mary i-a aparut in oglinda din baie cand taica-su ii stinsese lumina "
Si cum a mai vazut-o daca lumina era stinsa?

| dragos9234 a răspuns:

Aia ori si-a batut joc de tine ori este retardata.

| Kaℓi a răspuns:

Iti poti depasi teama doar daca nu te mai gandesti la lucrurile astea.

| Exilee a răspuns:

Cum sa crezi in fantome mai mult decat in Dumnezeu?straight face. Revino la realitate.

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Pfff.
Ca Dumnezeu este un lucru de necontestat.

| Hombre a răspuns:

Bau.

| VladGH a răspuns:

Nu este adevarat, asta se intimpla numai la cei ce si-au imprimat in minte ca exista si incep sa le prelucreze happy. Adica din frica isi inchipuie cum ar fi fantoma ceia unde ar aprea si tot asa mai departe, incearca sa nu te mai gindesti la nebuniile astea ca-ci daca te gindesti tot timpul apoi mintea iti face festa.

| WhatheWow a răspuns:

După numele pe care-l porți chiar și într-un spațiu virtual ca ăsta nu e de mirare că pui asemenea întrebări stupide!

| Wøodenpints a răspuns:

Acum şi prenandezul ar trebui să fie ilegal...

| facepalmlol explică (pentru WhatheWow):

Ei bine,am avut un motiv anume pentru care am schimbat numele dintr-unul normal intr-unul anormal,dar nu cred ca trebuie sa-ti dau explicatie.
Oricum,daca tot ne luam de nume,fara motiv, sincer nu-mi prea pari filozof.
Sa presupunem ca cea din poza ar fi fiica/nepoata ta si intr-o zi ti-ar pune aceeasi intrebare.
I-ai spune ce mi-ai zis mie?
P.S: Indiferent daca ar chema-o Maria sau Anca, i-ai spune ca dupa nume, iti pare stupida?
Multumesc, m-ai lamurit complet si m-ai ajuat sa-mi fac o impresie despre persoana ta.

| facepalmlol explică (pentru Exilee):

Nu cred in ele mai mult decat in Dumnezeu, nici n-am spus asta si nici n-am vrut sa se inteleaga asta.
Doar ca seara mi-e frica de ceea ce am mentionat mai sus, indiferent cat de mult ma straduiesc sa-mi spun ca e doar o tampenie in capul meu.

| facepalmlol explică (pentru dragos9234):

Nu stiu, buna intrebare.A zis ca pur si simplu i-a aparut.

| WhatheWow a răspuns (pentru facepalmlol):

Ei bine, chiar nu ți-am cerut explicații dar e bine căci toți am avut momente în viață când a trebuit să ne infruntăm demonii!

| facepalmlol explică (pentru WhatheWow):

Inca nu mi-ai raspuns la intrebare de la sfarsitul comentariului.

| WhatheWow a răspuns (pentru facepalmlol):

N-are relevanță și așa cum ți-am spus, nu doar numele ăsta anormal e o problemă ci și stupiditatea întrebării. La fel cu întrebarea, repet stupidă, așa și cu replica; ai vrut doar să pari interesant!

| facepalmlol explică (pentru WhatheWow):

Nu,nu am vrut.Am vrut doar sa ma lamuresc daca aia minte sau nu.