| Mira1234567 a întrebat:

Este posibil ca in urma contactului termic,corpul rece sa se raceasca si corpul cald sa se incalzeasca? Explicati-mi, va rog.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Stai linistita chestia asta este o enigma pentru intreaga omenire, pentru oricine, nu sa descoperit pina in prezent cum are loc aceasta egalizare, echilibrare zii cum vrei.Am inceput cu sf dar ce spui tu nu exista, orice chestie, orice diferenta cauta sa se egalizeze.Chestia asta cu temperatura este folosita de oricine dar de explicata na reusit nimeni niciodata s-o faca nici chiar Einstein, adica cum are loc fenomenul cum are loc aceasta egalizare.Pur si simplu omenirea nu este in stare sa explice o chestie simpla.Sau poate asa pare simpla.De ex poti avea un corp mic un obiect cald sau rece si il expui undeva intro camera sau afara.Acest corp se va egaliza cu spatiul unde va fi pus, un atom din el va avea aceiasi temp ca si atomul de la 1 km de el sa zicem.Cum si de ce? Habar n-avem.

4 răspunsuri:
| Cristizz21 a răspuns:

Nu este posibil, daca cele 2 corpuri rece si respectiv cald sunt puse intr-un contact termic, corpul cald va incepe sa degaje caldura catre corpul rece iar corpul rece va incepe sa asimileze caldura pana in punctul in care se va stabili o egalitate termica. Deci corpul cald se va racii iar corpul rece se va incalzii.

| Iris1997 a răspuns:

Corpul rece sa se raceasca?
Inainte sa pui o intrebare gandeste-te!
o.O

| Mira1234567 explică (pentru Iris1997):

M-am gandit, stai linistit, dar ma gandeam ca pot fi si exceptii, pe care eu nu le cunosc.

| aladinbeci a răspuns:

Din cate stiu eu nu este posibil. Logic, la contactul termic incepe un transfer de caldura de la corpul cald spre cel rece pana la atingerea echilibrului termic. Daca asa te-ai gandit si tu, dupa parerea mea ai judecat corect. Bafta!