| sabin89 a întrebat:

Eu, ca de altfel oricare din voi, am fost adus pe lume fără consimțământul meu. Nu mi-a cerut nimeni părerea. Poate că eu nu voiam să vin; sau poate voiam. Oricum, era dreptul meu să decid cu privire la propria mea existență. S-a trecut peste voința mea.
S-a comis un abuz? Au fost încălcate drepturile omului? Cum vedeți problema?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da-ti in judecata parintii.
Cere le despagubiri

| Cinic a răspuns:

Viața este frumoasă dacă ești capabil sa intelegi ca te-ai nascut ca sa supraviețuiesti și sa suferi. Dar și să iubesti, sa râzi, sa te distrezi si sa ai hobbyuri and stuff. Suferința si experințele negative te fac bărbat si îti ofera self awarness și întelepciune.Mie îmi place viața si ma bucur ca am venit pe aceasta lume.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred e cel mai debil, cel mai deplasat raționament pe care l-am citit vreodată.

| adryang78 a răspuns:

O întrebare stupidă, din categoria "hai, că mă plictisesc, ia să-i plictisesc și pe alții". Nici măcar nu merită efortul unui răspuns.

| gabriela2201 a răspuns:

Omul credincios stie ca are o misiune de indeplinit in vremelnica lui existenta; stia dinainte in ce situatie familiala si in ce conjunctura va ajunge; a te plange ulterior de conditii sau de orice altceva e inutil; viata ta nu e atat de oribila din moment ce ai acces la net, un acoperis deasupra capului si mancare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintii ti-au platit despagubiri: te-au educat, ti-au dat haine si mancare. Ii poti da in judecata pentru daune morale dar trebuie sa te pregatesti pentru ca in instanta iti vor cere sa faci un consult medical la o anumita specialitate. laughing

| sabin89 explică (pentru adryang78):

"Nici măcar nu merită efortul unui răspuns" - Uite că totuși mi-au răspuns deja 5. Și nu oricine, oameni respectabili aici pe site happy

| DandG2304 a răspuns:

Spiritualitatea (nu biblia, care e plina de pareri controversate si aduce de multe ori discutii in contradictoriu) spune ca decizia ta ca suflet a fost sa vii aici pe pamant ca sa experimentezi viata si anumite chestii pe care dincolo le stii doar teoretic. Oarecum poti crede ca ai decis deja sa fii aici. Legat de chestia cu privire la propria ta existenta, deja esti responsabil de deciziile tale. Daca este vorba de drepturile omului care ti-au fost TIE incalcate, sa nu uitam ca si PARINTII au avut anumite drepturi incalcate.

| Seba2013 a răspuns:

Legea universala primeaza peste Legea civila.

Daca tu nu apreciezi viata incalci principiul ei. Dragostea te-a adus pe lume nu Dreptul. Daca te contrapui incalci principiul dragostei.

Unde ai vazut tu sa se contrazica viata? Viata este peste puterea omului. Omul poate sa Legisleze in viata nu viata. Life nu Live.

Oricum Ministrele si toata cloaca trebuie sa dispara. Sunt vreo 200.000 de mii toata cloaca. Vin aici pe TPU ca sa uite cum Seba2013 este mai presus ca ei. Tot timpul au fost ciudosi si din cauza lor societatea este slaba. In ultimul timp nu mai exista RESPONSABILITATE la ministrii. Au profesia asigurata si ne le place sa dea fata, ci doar anonimatul. La TV apar doar atunci cand un ziarist este pus tot din echipa lor iar ei in pasi de defliare intra in 4x4 si se ascund dupa geamuri fumurii. Avem 200.000 de cloaca de asta cand astazi este nevoie doar de unu pentru a ajunge la mii. Aveti grija ca presedintele guvernului are ministrii cu sete de putere. Au nu stiu ce model care trebuie sa le dea rezultat da sau da. Vor sa isi pastreze clasa iar le noi sa ne mentina mediocrii.

Ministrii ies din universitati care le inculca nu stiu ce fel de modele. Modelele acelea sunt ca sa inbolnaveasca oamenii si tehnici care le-au spalat creierii olgarhii. Ministrii au bani si puterea sa trimita dupa tine echipe de zombalai. Toate firmele si sefii de la stat sunt contrólate de ministrii. Tu mergi la lucru si dintr-o data esti inconjurat de o echipa de oameni camuflati in muncitori care sunt trimisi de ministrii ca sa iti influentesze opinia si deciziile. Tu crezi ca sunt oameni arbitrari pe cand ei sunt trimisi si platiti se ministrii. Ministrii au bani sa divizeze, nu ii intereseaza cresterea voastra.

Daca te uiti la ministrul justitiei, pe el il intereseaza viata familiara. Vrea sa fie Dumnezeu pe pamant. De fapt acel ministru va invideaza familia pentru ca el toata viata a invatat si este un pinguin. El vrea sa darame familia ca mai apoi tot sistemul justitiei ca sa manance. Cand mergeti la scoala aveti grija ca colegii care va intrerup sunt sageti puse de ministru. Ministrul are putere peste sistemul educativ. El ii pune si ii schimba cum vrea. De aceea la firme vezi oameni tacuti si servili.

Din cauza ministriilor nu aveti oameni ca Seba2013. Ministrii fiind din sistem (nu lume) isi cauta categoriile lor legaliste. Ca sa fii cult trebuie sa fii legal si sa vorbesti la conferinte nu aici pe TPU. Intelegeti mersul sistemul de cacao? Iar cand apare unu care nu face parte din sistem, hop pe el ca nu este de a-l nostru.

| sabin89 explică (pentru gabriela2201):

"viata ta nu e atat de oribila..." - Dacă e vorba de mine personal, viața-mi e departe de a fi oribilă. Din tot ce am scris până acum pe site, cred că s-a putut observa că nu sunt un pesimist sau unul care nu-și iubește viața. În întrebarea de față nu am zis că nu voiam să vin pe lume; am zis: "poate nu voiam; sau poate voiam". Adică am pus cazul cel mai general, să se poată regăsi oricine. Chiar și acel "eu" cu care am început nu am fost eu personal. Am pus condiția omului în general.

| adam7 a răspuns:

Sunt sigur ca ți s-a cerut acordul dar erai prea mic și n-ai știut ce semnezi.