| Duhovnicul a întrebat:

Eu tot observ un lucru aici la discutiile religioase : Nu e ciudat ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe dumnezeu sau allah, budha ori alta divinitate in schimb crestinii, evreii, musulmanii, budistii oare stau si ma intreb in cati alti zei nu cred? Si totusi ateului trebuie sa ii se ceara socoteala ca nu accepta ca exista un creator suprem si este privit ca un specimen de la gradina zoologica ca si cum noi nu am fi tot oameni. Ce denumire am putea da unei persoane care nu crede in zodiac? e cumva "a-horoscopist"? sau unuia care nu crede in feng-shui e "a-feng-shuist"?

Răspuns Câştigător
| Silviu_7167 a răspuns:

Dumnezeu exista. Si da, ateu=fara dumnezeu. Mi se pare o denumire logica. Ca sa nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa ai si o motivatie. Din punctul meu de vedere, pagani! Si sa nu crezi in horoscop nu e asa de grav. Insa sa nu crezi in Dumnezeu, Creatorul Nostru e ceva cam iesit din comun.

77 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creduli? Incapabili de a se baza pe propriile puteri, poate si nedescoperite inca? Slabi?
Cred ca, independent de crez, orientare religioasa, sau context social, un lucru ar trebui sa ramana valabil in relatiile umane: toleranta! Din pacate, oamenii cred, mai nou, ca acest cuvant e desprins din sintagma "casa de toleranta" si asa ajungem sa ne hartuim reciproc!

| procust a răspuns:

Denumirea de ateu se da nei persoane care nu crede in nici o divinitate, dar restul, crstini, budhisti etc cred intr o divinitate deci nu este nici o nevoie sa fie denumiti atei sau in alt fel! asta e denumirea data, fiecare e liber sa creada in cine/ce vrea nu cred ca ar trebui facuta discriminare!

| cornculapte a răspuns:

laughing Asta-i buna. Dar sunt de acord cu tine.
Oricum se intampla asta mereu. Unor oameni care nu stiu sa scrie si sa citeasca li se spune 'analfabeti', dar celor care stiu nu li se spune 'alfabeti'.
Stii cum e aia cu 'majoritatea da normalitatea'? Ei, crestinii, sunt aia mai multi, deci aia normali. Noi suntem nebunii. Trebuie sa ne numeasca intr-un fel, in functie de domeniul pe care nu-l stapanim.
Crestini, evrei, musulmani, budisti... ce conteaza in care sau cate zeitati cred? Doar faptul ca cred intr-o forta suprema ajunge pentru a se incadra in normalitate. Dar stii cum e? Fiecare comunitate isi face propria 'normalitate'. Evreii nu-s normali pentru musulmani, budistii pentru crestini etc.
Eu cred (partial) in Monstrul Zburator de Spaghete si in Pastafarianism, deci m-am scos. Nu-s atee. laughing

| Silviu_7167 a răspuns:

Da, suntem slabi. In credinta ca si in multe lucruri legate de suflet. Arcadia, crezi tu, ca-ci daca nu mai ai o credinta in ceva si te bazezi pe "fortele" tale, esti mai puternic? Daca la asta te-ai referit, te asigur ca te inseli amarnic. Poate material te-ai putea baza pe fortele tale, insa spiritual, nu. Cum e sa te trezesti de dimineata, fara tragere de inima, cu ideea ca la un moment dat vei muri si poate se va sfarsi totul, asa sec?

| Duhovnicul explică:

@Silviu
ar trebui sa ai o motivatie sa crezi in el dar asta nu ma deranjeaza sunt tolerant cu credintele fiecaruia, am pus aceasta intrebare pentru ca in ultimul timp ateii sunt tot pusi in fata unor siutatii ridicole din partea teistilor daca te uiti cu atentie la intrebari iti dai seama cine nu e tolerant si tot cauta sa convinga pe celalalt, si inca ceva nu prea se face tam-tam cu persoanele care dupa cum am spus nu cred in astrologie, sau in blesteme, ghinion, practici oculte etc. mereu cineva care nu crede in divin este mult mai interesant. Mi-as dori sa realizam ca nu putem impune la nimeni credinta noastra suntem totusi in secolul 21 si putem alege si singuri ce consideram ca e mai bine pentru noi

soothe
| soothe a răspuns:

Latura spirituala a nooastra este, se pare, la fel de importanta ca si cea fizica si psihica si oamenii au simtit nevoia sa o defineasca. daca nu iti convine, vino cu un alte termen, iesi in piata si fa deminstartie, fa greva foamei si poate o sa se sesizeze cineva.
Oricum, ateu, dupa mine nu este o persoana anormala iar termenul nu este neaparat preieorativ (nu mai mult decat "necredincios" - iti place mai mult asa); este cineva care din punct de vedere spiritual, inca copilareste. La momentul in care experienta personala ii va spune altfel, isi va ajusta si optiunea legata de credinta.

| Silviu_7167 a răspuns:

Da, am o motivatie, chiar mai multe. Cred in El pentru ca Si-A oferit Fiul spre rastignire acum 2000 de ani, doar ca noi sa dobandim mantuirea. Si pentru ca El ne-A creat. Si multe alte motive, pe care ti le-ar putea oferi un crestin.

Incearca sa se convinga unul pe celalalt, pentru ca sunt constienti de unele greseli pe care le face celalalt. Noi, crestinii incercam sa va salvam de o soarta nu tocmai placuta. Spune-mi ce ar fi mai grav sa crezi in El si sa nu existe, sau sa nu crezi in El si sa existe. Probabil de aceasta intrebare te-ai mai lovit si pana acum. Oricum ai lua-o a fi ateu are si riscuri, insa a fi crestin nu. Insa acesta nu e un motiv, pentru care noi suntem crestini. Sunt destui atei care au trecut la dreapta credinta. Parerea mea este ca, ati devenit atei pentru ca nu ati simtit prezenta Lui in viata voastra. Desigur, aici contribuie si invatatura de acasa.
Sper ca m-am facut intr-un fel sau altul, inteles.

| Arthur a răspuns:

Ţi-ar suna mai bine credincioşi vs necredincioşi?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Silviu: De unde ai scos duda cu trezitul fara chef dimineata? Sa stii ca, atee convinsa fiind, ma trezesc dimineata cu mult chef de viata, nu ma gandesc la moarte nici cu curaj, nici cu frica, ci doar ca la incheierea unui ciclu biologic.Bazandu-ma pe fortele proprii, nu sunt niciodata dezamagita cand nu-mi iese ceva, la gandul ca nu stiu ce putere supercalifragilistica nu m-a ajutat. Pur si simplu ma gandesc, analizez ce-am facut bine si ce nu, iar apoi, iau treaba de la capat si o fac asa cum trebuie.
@Teddy: Stau si ma gandesc la cati discipoli are acum Savonarola. Cred ca nici in visele lui cele mai roz nu se gandea ca orice individ, care e de ajuns de limitat incat sa astepte "mana divina" sa-l mangaie pe crestet, poate arunca pietre, noroi si alte alea inspre cel care "indrazneste" sa se indoiasca de existenta susnumitei maini.
Bine ca nu mai exista Inchizitia, ca ar fi devenit o religie in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa de tara e de vina taica, popa de tara.

| Duhovnicul explică:

@Arthur nu spuneam asta ca ar trebui sa schimbam definitia ci ca la randul lor si cei care accepta un fel de dumnezeu fie ca e vorba de allah sau budha ii neaga pe ceilalti : thor, apollo... nu stiu daca pricepi. oricum idea e ca nu inteleg tocmai de ce credinciosii se straduiesc sa ii faca pe cei necredinciosi vorba ta sa creada sper ca intr-o zi sa ne dam seama ca nu e bine sa impunem credintele altora nici eu pe ale mele tie nici tu pe ale tale mie
o zi buna

nony
| nony a răspuns:

@Silviule
Daca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu, crezi ca si dumnezeu face pipi din picioare?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony ai probleme cu prostata domnule?

nony
| nony a răspuns:

Nu am probleme cu prost¨t¨ata, am un smarttata.Am probleme doar cu prost...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Silviu, mi te-ai adresat si ma vad obligata sa-ti raspund.
Te simti slab, asa plin de credinta? Asta e grav! Da, viata mi-a demosnstrat ca daca ma bazez pe propriile forte sunt puternica, pentru ca am un mecanism interior sanatos si echilibrat. Spiritual? Ma hranesc cu mult mai multe libertati si daruri pe care mi le da viata si natura decat alti inchistati. Dimineata ma trezesc mereu fericita, iar moartea nu o privesc deloc ca pe o tragedie. Daca esti curios, te invit sa citesti o "intalnire" cu un amic al tau de pe site care mi-a adresat aceeasi intrebare. http://zbenguici.com/wordpress/?p=95
Cand sunt fauritorul propriului drum, nu pot da vina pe divinitate ca n-a facut lucrurile cum trebuie, ci ma corectez pe mine insami. Dar, nu-i asa ca e mai simplu sa dai vina pe altul, indiferent cat de divin sau nu ar fi?

| Silviu_7167 a răspuns:

@ardnaxur1961
"poate arunca pietre, noroi si alte alea inspre cel care "indrazneste" sa se indoiasca de existenta" - noi nu incercam sa va impunem aceasta credinta, prin faptul ca suntem multi, sau prin altceva, incercam doar sa va aducem pe calea cea dreapta. Da stiu, o sa te gandesti ca de unde stim ca este calea cea dreapta? Prin faptul ca in viata noastra de zi cu zi, simtim prezenta Lui Dumnezeu. Si mai sunt multe dovezi. Una ar fi lumina de la Ierusalim. Sau si aia este facatura?! Viata fara Dumnezeu este seaca, de aceea am facut referire la trezirea de dimineata.

@nony - Dumnezeu nu exista in forma materiala, El este prezent in sufletul fiecaruia dintre noi si intru totul. Nu are nevoie de hrana, materiala. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Tu ai facut o gluma, eu am incercat sa iti explic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teddy la ortodocsi, nefiind cale de mijloc, necrezand in Dumnezeu inseamna ca il urmezi pe satan.chiar daca tu spui ca nu crezi nici in el, e vorba de cui ii faci voia. tu spui ca esti atee deci te lepezi de Dumnezeu.satan te-a luat in primire fara sa te intrebe.doar faptele bune si viata curata te scot din robia lui, si credinta in Iisus Hristos si jertfa lui. nu e vorba de denumire. e virba de viata si de credinta.deci pentru mine cine crede si face voia lui Dumnezeu este credincios, cine nu este satanist.asta indiferent daca este islamist, crestin sau evreu.alte culte sunt doar idolatrie.

| Arthur a răspuns:

Eşti atât de naiv încât mă doare capul. Nu ai baza minimă de cunoştiinţe pentru a te implica într-un asemenea dialog. Nu te supăra dar te sfătuiesc ca pe viitor să pui alte întrebări şi să postezi răspunsuri unde ai cunoştiinţele necesare. Îmi eşti simpatic dar scrii numai bazagonii. Să le luăm pe rând : Nu e ciudat deloc pentru că de o parte sunt credincioşii iar de celaltă ateii. Credincioşii se împart şi ei în mai multe ramuri la fel ca şi ateii. Despre grădina zoologică de ce ai părere proastă pentru că ateii şi pe acolo îşi au fraţii, rudele mai apropiate sau mai îndepărtate, nu ştiu exact.
La răspunsul postat tot aici insişti să-ţi tragi singur cu stângul în dreptul spunând iar o grămadă de prostii : dar unde ai auzit în Biblie sau Coran să scrie despre practicarea astrologiei? Dacă încerci să convingi pe cineva eşti intolerant? Ai fost vreodată intolerant cu prietena ta încercând timid o declaraţie de dragoste?
Alte exemple de necunoaştere - blestemul e un păcat şi nu e folosit de creştini ci tocmai de ceilalţi, norocul şi respectiv ghinionul nu au legătură nici ele cu religia. Practicile oculte sunt mai degrabă prezente în tabăra voastră, o ramură a ateismului, a celor care nu cred în Dumnezeu şi anume sataniştii. Aici cred că te refereai când ai spus: " nu putem impune la nimeni credinta noastra ''.
Succes în continuare!

| Silviu_7167 a răspuns:

@Arcadia
"Te simti slab, asa plin de credinta?" Da, spiritual sunt slab. Pentru ca nu sunt intru-totul placut Lui Dumnezeu si probabil nu voi fi niciodata intru-totul, precum nimeni din aceasta lume nu a fost si nu va fi, in afara de Domnul Nostru Iisus Hristos. Asta nu inseamna ca nu ma bucur in fiecare zi de darurile pe care le-am primit de la Dumnezeu, chiar nemeritate.
Bine, inteleg. Ai incredere doar in fortele proprii. Insa, pe tine, fiinta rationala cine crezi ca te-a facut? Sau crezi ca omul a evoluat din maimute?
"nu-i asa ca e mai simplu sa dai vina pe altul, indiferent cat de divin sau nu ar fi?" Nu dau vina pe nimeni, greselile pe care le fac in viata sunt din cauza mea, nu cred in destin. Din dragostea Lui pentru noi, ne-a oferit posibilitatea de a alege intre bine si rau. Nimeni nu este perfect, toti facem greseli, insa daca intr-un sfarsit, nu v-om ajunge la calea cea dreapta si placuta Lui Dumnezeu, chinurile vesnice ne vor ajunge.
Nu mai are rost sa ne certam, avem diferite moduri de gandire, iar dupa cum observ, unii iau in deradere ceea ce spun, considerandu-ma prost, nestiutor si chiar inchis la minte. Fiecare cu gandirea lui, El incearca sa va arate semne, pentru a va destepta mintea cea bolnava.

| JeSa a răspuns:

Teddy,

Bun, voi încerca să arăt că Dumnezeu există, printr-un citat întâlnit la Dumitru Constantin-Dulcan, medic neuropsihanalist/om de ştiinţă, şi anume : " Materia există. Viaţa există. Inteligenţa există. Există în consecinţă şi o sursă a lor, situată dincolo de posibilitatea noastră de demonstraţie directă. Religiile au numit această sursă primordială Dumnezeu. Şcoala de la Princeton i-a spus "Conştiinţă cosmică". Noi am denumit-o "Inteligenţă organizatoare şi coordonatoare de univers." Fizica modernă o numeşte "Mind of Universe", Jung îi atribuie un "Savoir Absolu". Nu au nici o importanţă termenii prin care este definită. Important este că ceea ce a fost numit Dumnezeu există. Deci Dumnezeu există. "
Deci, Teddy, e cum ai nega pe Dumnezeu, ţi-ai nega existenţa. Ce spui, e aşa sau ba?

| Silviu_7167 a răspuns:

Da asa e Jesica.

nony
| nony a răspuns:

Silviule, as intra un pic in capul tau sa-ti dezmembrez unele conceptii sudate dar, nu am chef.
O singura idee iti dau si apoi te las sa judeci singurel. Daca noi, oamenii, suntem atat de imperfecti, atat de josnici, atat de bolnavi ( si fizic, si psihic ) atat de rai cu semenii nostri, atat de... cum oare suntem noi produsul unei fiinte perfecte, atotcunoascatoare, a unei energii infinite, al unui... duh din sufletele noastre? Nu ti se pare contrastul cam mare? Nu crezi ca macar dupa moarte ne-ar fi permis sa ne evaporam ca o forma de respect pentru unii care au crezut in el si nu ne-ar fi lasat sa putrezim si sa ne manance viermii? Hai las-o asa acum a cazut, iti pot insira pana maine dovezi ale inexistentei, tu imi poti demonstra ca exista in afara de a-mi da citate din Biblie?

| Silviu_7167 a răspuns:

Cand am spus ca suntem slabi, m-am referit la toti oamenii. In acest secol, oamenii nu mai sunt ceea ce par. Nu mai avem frica de Dumnezeu, ne inchinam la idoli, renuntam la dreapta credinta, luam numele Lui Dumnezeu in desert, comitem crime si nenumarate faradelegi. Tinerii de astazi, fara o invatatura de acasa cumsecade intru buna credinta si o minte patrunzatoare, ajung sa devina pagani. Iar acest comportament duce la pierderea sufletului. Merita sa iti pierzi sufletul pentru o clipa de placere?! Cam aceasta este viata omului, o clipa.

| Silviu_7167 a răspuns:

Draga nony, da, suntem creatia unei fiinte perfecte, insa din cauza noastra si cu "ajutorul" diavolului am devenit fiinte rele si fara de Dumnezeu. Cu oricate argumente ai veni tu, nu vei putea sa imi demonstrezi contrariul niciodata. Chear nu crezi ca oamenii au un suflet, iar dupa moarte acesta se separa de trup? Am inteles eu gresit raspunsul tau? Iar acest suflet, de unde provine? Din legatura cromozomilor?! De ce incerci sa demonstrezi inexistenta a ceva, care, in opinia ta nu exista?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Teddy traiesti cu impresia ca ateii sunt persecutati in sec. 21? Mie mai degraba imi par cei credinciosi, cel putin in mediile academice sau acolo unde e vorba de influenta publicului. Regreti in vreun fel ca nu mai e Ceausescu sa darame o biserica pe luna? N-are nimeni nimic cu ateii, e alegerea lor, cata vreme nu cauta sa impuna perspectiva lor mie mi se pare ca sunt bine tolerati. Tu doar reducand credinta in Dumnezeu la o comparatie cu horoscopul din "Libertatea de weekend" ai jignit milioane de crestini. De aia apar discutii inutile: daca nu-ti place ceva, nu mananci, dar nu te duci sa-i strici altuia pofta cu tot felul de texte, el poate are nevoie de acea hrana. Daca te invita, e suficient sa spui: nu, multumesc, nu sa il consideri dusman.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Prieteni, calmati-va. Nici ateii nu pot demonstra ca Dumnezeu nu exista, nici crestinii nu pot demonstra ca Dumnezeu exista. Prin natura ei suprasensibila, divinitatea e imperceptibila. In final, e o problema de optiune personala, daca vreti sa credeti sau nu.

In UK, o organizatie ateista a branduit cateva double-deckere cu urmatorul mesaj: GOD DOESN'T EXIST. Pentru ca mesajul incalca legile publicitatii britanice (nu poti sustine o certitudine daca nu poate fi verificata), au trebuit sa refaca mesajul: THERE'S PROBABLY NO GOD.
Acelasi lucru ar fi fost insa valabil si daca anglicanii ar fi pus un banner "GOD DOES EXIST!".
Respect pentru competitie, respect pentru ceilalti.

http://www.pinknews.co.uk/images/busatheist.jpg

http://resources1.news.com.au/......430732.jpg

regis
| regis a răspuns:

Dar dupa mintea ta cum ar trebui sa fiti numiti?
Si de unde ai scornit-o pe asta ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe Dumnezeu (care apropo, se scrie cu litera mare si daca nu crezi in el)? Pai cei enumerati de tine nu au primit la randul lor una, in functie de credinta lor? Nu provin cumva denumirile de crestin, iudeu, musulman sau budist tocmai de la credinta oamenilor pe care ii descrie? Daca cei credinciosi au fost denumiti dupa divinitatea in care cred si dupa principiile dupa care inteleg aceasta credinta, cum ai vrea sa fie numiti cei care nu cred in existenta vreunei divinitati? Si care ar fi dupa tine antonimul cuvantului "teist"?

| Duhovnicul explică:

@Arthur
asta pentru ca nu vorbeam de biblie si de coran dar sa spunem ca tu nu crezi in horoscop da? ei bine pentru treaba asta de ce ma rog nu prea esti "taxat" si nu prea primesti reactii foarte aprige de la public dar daca pe de alta parte ai declara "nu cred in dumnezeu" situatia ar fi cu totul alta, de ce? tocmai asta e idea eu ca si ateu nu cred nici in celelalte prostii ca practicile oculte de care ai spus tu ca suntem noi familiarizati cu ele

@cristacecheliute
nu am spus neaparat ca sunt persecutati exista discriminare din partea ambelor tabere si de asta spun ca ar trebui sa fim toleranti uite de exemplu @arthur m-a facut satanist, cata tolerantawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai dar ce ingramadeala de suporteri e la intrebarea asta, doar intrebarea era simpla.
Nu, credinciosii au si ei denumirile lor, nu biblia a pus nume pe capetele ateilor ci societatea umana.Cuvantul ateu nu aduce vreo ofensa la adresa cuiva, cand te prezinti ca ateu nu e acelasi lucru cu a te prezenta cu eticheta de prost sau inconstient.ateu= Persoană care nu are o religie, liber cugetator.
@silviu imi place optimismul tau, eu prefer reincarnarea ca argument de prelungire a vietii.Si cand vei da din aripi acolo sus te rog sa trimiti o pana si la noi astia necredinciosi de pe pamant, cine stie poate ne vine si noua mintea la cap. bye bye

| Duhovnicul explică:

@Regis
Termenul este corect nu am spus asta ma refeream ca mai sunt si alte lucruri in care nu credem dar nu tinem neaparat sa precizam asta, daca ar fi sa o luam asa nu numai ca sunt ateu dar sunt si, a-budhist, non-crestin etc. fie ca esti evreu, ortodox sau catolic esti tot TEIST dar implicit atunci cand esti intr-o religie sau secta negi celelalte credinte sau ideologii in favoarea celei in care crezi ma pricepi? pentru un musulman esti destul de ateu chiar daca tu crezi in dumnezeul tau crestin pentru ca musulmanu considera ca religia sa este cea adevarata, cu alte cuvinte in teism sunt mai multe optiuni fiind mai multe religii dar ca si ateu e doar un singur drum si atat nu crezi in nicio divinitate si gata.