| LisaJulie a întrebat:

Exista specii de păianjen care nu își injectează victimele prinse in plasă pentru a le omorî sau sa le paralizeze ci doar le înfășoară in pânză pentru a le păstra pentru consum? Majoritatea paianjenilor își paralizează victimele și nu vad scopul dat fiind ca este deja prinsă și înfășurată in pânză?

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Exista o singura specie de genul asta: Uliboridae, care dupa ce isi infasoara victimele secreta suc gastric (acid) peste ele si si le omoara in chinuri. Daca eram musca preferam sa ma manance paianjenul cand sunt adormit.

Scopul pentru care isi paralizeaza victimele toti ceilati este ca fac economie la panza, daca ai o insecta disperata aia se zbate si uneori reuseste sa rupa coconul si atunci trebuie sa o infasori bine si daca le tii "in coma" insectele raman vii si proaspete mai mult, nu stai sa mananci mortaciuni uscate.

| LisaJulie explică (pentru Korkodeln):

Cam sadic ca le țin in viață înfășurate in pânză pana le mănâncă

| LisaJulie explică (pentru Korkodeln):

Și le țin și vii

| Korkodeln a răspuns (pentru LisaJulie):

Daca esti in coma nu simti nimic si nu-ti mai pasa.

Mergi la un restaurant de lux de afara si vezi cum tin racii, langustele si pestii inghesuiti si chinuiti pana cand ii comanda cineva. Paianjenul n-are ce face, unori vin mustele roi, alteori poate trece o saptamana pana vin altele, trebuie sa isi faca aprovizii.