| LisaJulie a întrebat:

Exista vreo legătură între neîndemânare și uitare? Sunt oamenii neindemanatici mai uituci de fel?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cred ca e vorba mai degraba de pattern-uri.
Neindemanrea se poate datora concentrarii pe alte activitati, ganduri la alte probleme. Cand nu te concentrezi, e posibil sa uiti cate ceva, sa sari vreo etapa din procesul pe care il faci, sa faci lucrurile automat si sa nu-ti amintesti constient ceea ce ai facut.

| MistarGoGu a răspuns:

Nu! Sunt centri nervoși pe creier care răspund de diverse chestii! Depinde la ce " uitare " te referi ca sunt mai multe categorii de " memorie " în creier! Memoria imediata *( chestii cu vechime de zile, săptămâni sau maxim luni ) și long term memory *( memoria lunga ) care duce pana în copilărie)!
Persoane cu responsabilități mari și stres la munca *( medici, piloti, controlori de trafic aerian... ) pot avea asemenea probleme de la burnout!

| StoicAnalysis a răspuns:

Neindemanarea este rezultatul lipsei de experienta. nu cred ca are legatura cu uitarea.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca exista cercetari pe tema asta. Deci s-ar putea sa nu existe un raspuns la intrebarea ta.