| Vizitiul a întrebat:

Fara dragoste, se poate cladi fericirea?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Prin dragoste ajungi sigur la fericire, dar prin fericire nu prea ajungi la dragoste

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unde dragoste nu e, nimic nu e! Fericirea adevarata se construieste pe dragoste si incredere reciproca. Poti sa ai tot ce iti doreste sufletul daca nu esti inconjurat cu dragoste, nu ai fericire.Cu bani nu poti cumpara dragoste si nici fericire.

| Parintele a răspuns:

Pe dragoste poti cladi si ura, descurajarea si implicit nefericirea. Raspuns: da.

| NickiMinaj a răspuns:

Fericirea nu se poate cladi, nu e ceva la care muncesti si dupa poti sta relaxat bucurandu-te de ceea ce ai obtinut. indiferent de planurile tale, ideile tale despre viata fericirea e un ideal, ceva la care tinzi, imposibil de pastrat - o himera. doar iluzia faptului ca ai atins fericirea te face fericit.

Răspuns utilizator avertizat
| Alyra a răspuns:

Categoric nu.

| ioana1704 a răspuns:

" unde dragoste nu e, nimic nu e " spune un cantec si adevar graieste. vezi " celebrul caz " al columbenilor

| Furculingură a răspuns:

Nu. Si nu argumentez pentru ca nu ai specificat -argumentati laughing

| ELLSSA a răspuns:

Dupa cum vezi la tv, cuplurile acestea celebre.S-a stins dragostea intre ei si nu a mai ramas nimic.Banii nu aduc fericirea pura/limpede/curata.

| ema69 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, NU.Insa asta depinde de fiecare in parte,sunt si oameni care au alte prioritati, care nu au neaparat nevoie de dragoste ca sa fie fericiti.Tu ce zici, fara dragoste se poate cladi fericirea?

| 0marry0 a răspuns:

Din teoriile predate de altii, eu stiam ca dragostea e prima faza a iubirii, cand totul iti cade cu tronc, fara prea multa logica prestabilita.
Ceea ce inseamna ca la inceput ai parte de fericirea deliranta si nebuna, care iti aduce fericirea accea superficiala, dar pe care o resimti cum trebuie, totusi...
Iar apoi ajungi la iubire, chestia profunda, care aduce fericire stabila, clara.
Deci: nu cred ca poti avea fericirea fara dragoste.

| Lluvia a răspuns:

As vrea sa cred ca asa e, ca nu avem nevoie de dragoste insa realitatea nu e cum vrem noi, iar fara dragoste nu ne vom simti niciodata impliniti, cel putin eu!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Da,depinde la ce fel de dragoste te referi, sunt oameni care mediteaza si atat, si tot sunt fericiti, dragostea este o ecuatie chimica.

| ioanaioana a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare om are nevoie de dragoste, fie dragoste parinteasca fie dragoste din partea partenerului tau

| Katy_8817 a răspuns:

Cand te referi la dragoste nu trebuie sa te referi neaparat la aceea dragoste dintre doua persoane de sex opus, ma rog... in ziua de azi... Daca esti inconjurat de dragoste de orice fel si aceasta te incarca pozitiv in asa fel incat te simti fericit, cred ca poti fi si astfel. Dragostea este de mai multe feluri, dar fara dragoste fiind o fiinta solitara, inchisa nu vei ajunge niciodata fericit. Dragostea inseamna de fapt fericire, dar repet inca o data dragostea o poti gasi peste tot in jurul tau. Trebuie doar sa privesti cerul si iti dai seama ca esti inconjurat numai de lucruri facute din dragoste. Doar gandeste pozitiv si daruieste la randul tau iubire celor din jur.

| stefanutza27 a răspuns:

Se poate trai fara dragoste, dar nu te vei simti niciodata fericit fara dragoste pentru ca mereu vei simti gol pe iterior. Oricat ai rade sau/si oricat te-ai distra exista un loc in inima noastra pe care doar dragostea il ate umple, fie ca acceptam sau nu.

| dafna a răspuns:

Fericirea e relativa si uneori efemera, se poate ajunge la ea pe diferite cai.In diferite momente ale vietii atingerea fericirii depinde de alte conditii ce trebuiesc a fi indeplinite. Apoi fericirea e subiectiva, ce ma face pe mine fericita nu te face pe tine sau pe el, si poate pe el nu dragostea il face fericit ci altceva.

| Muhteşem a răspuns:

Fara dragoste nu se poate cladi fericirea...In ziua de azi observ ca tot mai multe persoane se bazeaza pe bani si doar atat.Am auzit tot mai mult spunanduse asa''Poate fi cea mai urata persoana de pe pamant.numai bani sa aiba''...iar acestia nu sunt fericiti si indragostiti de acea/acel cineva, ci de statutul financiar.

| Tamiki a răspuns:

Nu... asta e cea mai usoara intrebare pe care am gasit-o. laughing

| Asdfasdefta a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine fericire. Daca acest termen te face sa te gandesti mereu la bani, la masini...Da, se poate. Poti fi fericit si fara dragoste, insa multa lume cand aude de asta incepe sa faca haz, uitand ca poate si ei se simt fericiti fara dragoste.
Daca pentru tine fericirea inseamna o famile, o prietena, sau orice fel de legatura sufleteasca, in lumea ta nu se poate arata soarele fara dragoste primita/oferita.

Apoi, eu imi dau cu prewsupusul.Noi, oamenii, am fost intotdeauna nemultumiti de viata, si chiar si de fericire.Mereu e ceva ce trebuie sa ne supere.Deci, fericirea este o iluzie, sa zic asa.Nimeni nu atinge fericirea absoluta, poate doar crede ca a ajuns la ea.

| Ionutz a răspuns:

Dragostea este un fel de ciment pentru a cladi ferecirea deci fara dragoste cladesti putin si pe urma se darama tot ce ai cladit

| Epurean a răspuns:

Nu

| cRISS_5944 a răspuns:

Eu sunt de parere ca dahappy. Dragostea poate veni si pe parcurs.

| Κλεοπάτρα a răspuns:

De fapt, fara dragoste e singurul mod in care se cladeste fericirea.Imagineaza-ti,bogata,cu o vila in Miami, cu Ferrari - ul la coltul casei, de ce mi-ar trebui batai de cap gen ¨ dragoste ¨? Ies in club si gasesc cata dragoste vreau.Pentru un carnat trebuie sa cumpar tot porcul? Sa fim seriosi.

| Eunyce a răspuns:

You gotta be shitting me!tongue

Off,big question.
Daca iti asculti mintea,totul e ok,se poate si fara ea,pentru ca nu exista asa ceva decat in basmele copilariei. Daca iti asculti inima,te ingrozesti la gandul unei vieti fara dragoste.
Fericirea izvoraste din multe lucrusoare,dar niciodata nu se aseamana.
Parerea mea: Daca ai norocul si inteligenta sa iubesti si sa fii iubit/iubita mai mult decat crezi ca e posibil,nu vei avea nevoie de alte idei, conceptii si vise.
Dragostea poate fii ceva vast, infinit.Si din acest sentiment, simti o fericire aparte.

O seara frumoasahappy

| cristinna23 a răspuns:

Nu,niciodata

| IndescribableChild a răspuns:

Ar fi ca focul fara aer...

| oanna_4635 a răspuns:

Doar la figurat.La propriu in niciun caz deoarece:poti 'purta' o masca prin care se emani bucurie, insa in sufletul tau totul este ofilit.sa nu uitam ca dragostea este cel mai sacru templuhappy

| Dee_9331 a răspuns:

Dupa parerea mea, fara dragoste nu esti om. Dragostea este frumoasa mai ales la inceput. Nici un sentiment nu se poate compara cu dragostea adevarata. Cand m-am indragostit era asa de frumos la inceput adica nu imi mai trebuia nimic, nu vroiam decat sa-l vad pe el si asta ma facea fericita. Deci raspunsul meu final este nu, nu se poate cladi fericirea.

| scumpica_3107 a răspuns:

Eu cred ca da ptk daca ai prieteni si te distrezi cu ei eu zic ca se poate ptk si pritenii iti ofera o dragoste prieteneaska