| Vizitiul a întrebat:

Fara dragoste, se poate cladi fericirea?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Prin dragoste ajungi sigur la fericire, dar prin fericire nu prea ajungi la dragoste

58 răspunsuri:
| AlecsMeeeh a răspuns:

Niciodata...

| scumpica_3107 a răspuns:

Eu cred ca da ptk daca ai prieteni si te distrezi cu ei eu zic ca se poate ptk si pritenii iti ofera o dragoste prieteneaska

| Dizzyz a răspuns:

Nu, fara dragoste nu se poate trai!

| andragrigoras2000 a răspuns:

Macar sa existe prietenia.asta intre doi oameni indragostitiwinkingdar altfel, se poate.dar in proverbe se zice ca nuhappy

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Da,depinde la ce fel de dragoste te referi, sunt oameni care mediteaza si atat, si tot sunt fericiti, dragostea este o ecuatie chimica.

| ema69 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, NU.Insa asta depinde de fiecare in parte,sunt si oameni care au alte prioritati, care nu au neaparat nevoie de dragoste ca sa fie fericiti.Tu ce zici, fara dragoste se poate cladi fericirea?

| oanna_4635 a răspuns:

Doar la figurat.La propriu in niciun caz deoarece:poti 'purta' o masca prin care se emani bucurie, insa in sufletul tau totul este ofilit.sa nu uitam ca dragostea este cel mai sacru templuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea de moment, cand ai o cariera fericita, o familie care te sustine. Dar asta de scurta durata.Pentru ca vei simti ca lipseste ceva, ca esti incomplet. Si in plus stii cum se spune, o mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.

| ioana1704 a răspuns:

" unde dragoste nu e, nimic nu e " spune un cantec si adevar graieste. vezi " celebrul caz " al columbenilor

| Κλεοπάτρα a răspuns:

De fapt, fara dragoste e singurul mod in care se cladeste fericirea.Imagineaza-ti,bogata,cu o vila in Miami, cu Ferrari - ul la coltul casei, de ce mi-ar trebui batai de cap gen ¨ dragoste ¨? Ies in club si gasesc cata dragoste vreau.Pentru un carnat trebuie sa cumpar tot porcul? Sa fim seriosi.

| Furculingură a răspuns:

Nu. Si nu argumentez pentru ca nu ai specificat -argumentati laughing

| Boog a răspuns:

Da normal si inca cum :X si in plus daca ai o iubita nu stiu mie mi se pare asa obositor trebuie sa ai pe cineva care sa te iubeasca si sa o iubesti cu o adevarat. dar daca te combini cu una doar asa ca ai vazut-o o data nu se poate... dragoste cu forta nu se face.

| Katy_8817 a răspuns:

Cand te referi la dragoste nu trebuie sa te referi neaparat la aceea dragoste dintre doua persoane de sex opus, ma rog... in ziua de azi... Daca esti inconjurat de dragoste de orice fel si aceasta te incarca pozitiv in asa fel incat te simti fericit, cred ca poti fi si astfel. Dragostea este de mai multe feluri, dar fara dragoste fiind o fiinta solitara, inchisa nu vei ajunge niciodata fericit. Dragostea inseamna de fapt fericire, dar repet inca o data dragostea o poti gasi peste tot in jurul tau. Trebuie doar sa privesti cerul si iti dai seama ca esti inconjurat numai de lucruri facute din dragoste. Doar gandeste pozitiv si daruieste la randul tau iubire celor din jur.

Răspuns utilizator avertizat
| yonut_4790 a răspuns:

Poti fi ferici si fara dragoste, insa este mai usor daca ai pe cineva drag tie

| Demoiselle a răspuns:

Dragostea aduce cu sine stadiul absolut al fericirii. Ce cred eu insa, este ca fericirea se poate cladi si prin respect sau grija fata de o anumita persoana, in fond acestea doua stau la baza dragostei.

| Parintele a răspuns:

Pe dragoste poti cladi si ura, descurajarea si implicit nefericirea. Raspuns: da.

| cristinna23 a răspuns:

Nu,niciodata

| NickiMinaj a răspuns:

Fericirea nu se poate cladi, nu e ceva la care muncesti si dupa poti sta relaxat bucurandu-te de ceea ce ai obtinut. indiferent de planurile tale, ideile tale despre viata fericirea e un ideal, ceva la care tinzi, imposibil de pastrat - o himera. doar iluzia faptului ca ai atins fericirea te face fericit.

| ioanaioana a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare om are nevoie de dragoste, fie dragoste parinteasca fie dragoste din partea partenerului tau

| IndescribableChild a răspuns:

Ar fi ca focul fara aer...

| 0marry0 a răspuns:

Din teoriile predate de altii, eu stiam ca dragostea e prima faza a iubirii, cand totul iti cade cu tronc, fara prea multa logica prestabilita.
Ceea ce inseamna ca la inceput ai parte de fericirea deliranta si nebuna, care iti aduce fericirea accea superficiala, dar pe care o resimti cum trebuie, totusi...
Iar apoi ajungi la iubire, chestia profunda, care aduce fericire stabila, clara.
Deci: nu cred ca poti avea fericirea fara dragoste.

| Anesiss a răspuns:

Ar fi ca cerul fara pamant

| minnieee a răspuns:

Incă n-am descoperit cu adevărat dragostea, dar aşa sper că cu persoana pe care o iubesc voi fi mult mai fericită.
Deşi nu cred că se poate ajunge la fericire maximă.

| ELLSSA a răspuns:

Dupa cum vezi la tv, cuplurile acestea celebre.S-a stins dragostea intre ei si nu a mai ramas nimic.Banii nu aduc fericirea pura/limpede/curata.

| Epurean a răspuns:

Nu

| Ionutz a răspuns:

Dragostea este un fel de ciment pentru a cladi ferecirea deci fara dragoste cladesti putin si pe urma se darama tot ce ai cladit

| IrinaaIrr a răspuns:

Eu cred ca da.De ex. daca ai o cariera de succes si esti fericit e totul ok dar cred ca dragostea te face si mai fericit...

| Lluvia a răspuns:

As vrea sa cred ca asa e, ca nu avem nevoie de dragoste insa realitatea nu e cum vrem noi, iar fara dragoste nu ne vom simti niciodata impliniti, cel putin eu!

| Mike959 a răspuns:

Nu