| Vizitiul a întrebat:

Fara dragoste, se poate cladi fericirea?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Prin dragoste ajungi sigur la fericire, dar prin fericire nu prea ajungi la dragoste

58 răspunsuri:
| Tamiki a răspuns:

Nu... asta e cea mai usoara intrebare pe care am gasit-o. laughing

| glontz a răspuns:

Nu cred

| Muhteşem a răspuns:

Fara dragoste nu se poate cladi fericirea...In ziua de azi observ ca tot mai multe persoane se bazeaza pe bani si doar atat.Am auzit tot mai mult spunanduse asa''Poate fi cea mai urata persoana de pe pamant.numai bani sa aiba''...iar acestia nu sunt fericiti si indragostiti de acea/acel cineva, ci de statutul financiar.

| lola_5690 a răspuns:

Normal ca da! sau nu?thinking

| stefanutza27 a răspuns:

Se poate trai fara dragoste, dar nu te vei simti niciodata fericit fara dragoste pentru ca mereu vei simti gol pe iterior. Oricat ai rade sau/si oricat te-ai distra exista un loc in inima noastra pe care doar dragostea il ate umple, fie ca acceptam sau nu.

| EmaS a răspuns:

Unde dragoste nu e, nimic nu e! Fericirea adevarata se construieste pe dragoste si incredere reciproca. Poti sa ai tot ce iti doreste sufletul daca nu esti inconjurat cu dragoste, nu ai fericire.Cu bani nu poti cumpara dragoste si nici fericire.

| Asdfasdefta a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine fericire. Daca acest termen te face sa te gandesti mereu la bani, la masini...Da, se poate. Poti fi fericit si fara dragoste, insa multa lume cand aude de asta incepe sa faca haz, uitand ca poate si ei se simt fericiti fara dragoste.
Daca pentru tine fericirea inseamna o famile, o prietena, sau orice fel de legatura sufleteasca, in lumea ta nu se poate arata soarele fara dragoste primita/oferita.

Apoi, eu imi dau cu prewsupusul.Noi, oamenii, am fost intotdeauna nemultumiti de viata, si chiar si de fericire.Mereu e ceva ce trebuie sa ne supere.Deci, fericirea este o iluzie, sa zic asa.Nimeni nu atinge fericirea absoluta, poate doar crede ca a ajuns la ea.

| xioliolioloix a răspuns:

Nici in veci vecilor

| Mla a răspuns:

Niciodata...

| Dee_9331 a răspuns:

Dupa parerea mea, fara dragoste nu esti om. Dragostea este frumoasa mai ales la inceput. Nici un sentiment nu se poate compara cu dragostea adevarata. Cand m-am indragostit era asa de frumos la inceput adica nu imi mai trebuia nimic, nu vroiam decat sa-l vad pe el si asta ma facea fericita. Deci raspunsul meu final este nu, nu se poate cladi fericirea.

| MariaFrumoasa1 a răspuns:

Pai fara dragoste nu e fericire
asa ca raspunsul meu este nu

| gloria7 a răspuns:

Nu, niciodata, chiar daca suna patetic, totusi dragostea sta la baza fericirii

| MonsterVoo a răspuns:

Iti raspund printr-o intrebare. Ai prieteni asexuali? Da, exista si categoria asta de oameni care pur si simplu traiesc fara nici un fel de dragoste. Cunosc trei, sunt tot timpul impreuna si au o viata minunata poate chiar ciudata, sunt rupti de realitatea de zi cu zi, traiesc in lumea lor in care dragostea este pe un loc mai jos decat sanatarea, fericirea, implinirea...Eu nu prea reusesc sa nu iubesc...am incercat dar am o boala grava care se manifesta foarte des. Se numeste "indragastosenie" si chiar daca sunt baiat ma atasez si iubesc foarte usor, desigur ca ajung sa sufar tot timpul dar inca mai rezist happy

| Anca_3547 a răspuns:

Daca dragoste nu-i, nimic nu-i

| Yoshi87 a răspuns:

Nu

| cRISS_5944 a răspuns:

Eu sunt de parere ca dahappy. Dragostea poate veni si pe parcurs.

| BaronVonBavaria a răspuns:

Da se poate sa fi fericit fara dragoste odata ce in viata faci ce iti place si ai cu ce sa iti ocupi timpul poti sa zici ca esti o persoana fericita.''Fericirea exista doar cand e impartasita'' Chris Mccandless

| KamYkaZeeee a răspuns:

Viata in sine inseamna o dragoste o pasiune, poti fi indragostit de propria ta cariera(atunci cand te dedici cu toata fiinta ta pentru aceea cariera) sau poti fi indragostit de o persoana ( atunci cand simti pentru aceea persoana ca este o parte din tine si ii daruiesti tot ce ai mai bun din tine). deci ori ce ai face ai nevoie de dragoste pentru ceva sau pentru cineva, deci... nu poti face nimic fara dragoste happy
e un subiect destul de complex ...depinde cum vrea fiecare sa abordeze acest subiect, nu ai fost prea explicit in argumente asa ca nu stiu ce raspuns cauti tu de fapt.
sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu happy

| dafna a răspuns:

Fericirea e relativa si uneori efemera, se poate ajunge la ea pe diferite cai.In diferite momente ale vietii atingerea fericirii depinde de alte conditii ce trebuiesc a fi indeplinite. Apoi fericirea e subiectiva, ce ma face pe mine fericita nu te face pe tine sau pe el, si poate pe el nu dragostea il face fericit ci altceva.

| Alexandraemy71 a răspuns:

Daca nu iubesti si nu esti iubit nu esti fericit!

| Andra_7621 a răspuns:

Nu
daca nu iubesti
dc mai traiesti?

| isa_9377 a răspuns:

Parerea mea? nu niciodata poate poti doar sa ai impresia ca esti fericit fara dragoste dar pana nu traiesti pe pielea ta acesrw sentimente nu ai de unde sa stii cum e...

| Alyra a răspuns:

Categoric nu.

| RevoTen a răspuns:

Da, daca va iubiti foarte mult

| Bya_6465 a răspuns:

Da,de ce nu?

| annytza a răspuns:

Dragostea e cel mai frumos lucru. dragostea te face fericit, te invata sa iubesti sa sa fi iubit asadar fara dragoste e ca si cum nu ai fi :*

| Eunyce a răspuns:

You gotta be shitting me!tongue

Off,big question.
Daca iti asculti mintea,totul e ok,se poate si fara ea,pentru ca nu exista asa ceva decat in basmele copilariei. Daca iti asculti inima,te ingrozesti la gandul unei vieti fara dragoste.
Fericirea izvoraste din multe lucrusoare,dar niciodata nu se aseamana.
Parerea mea: Daca ai norocul si inteligenta sa iubesti si sa fii iubit/iubita mai mult decat crezi ca e posibil,nu vei avea nevoie de alte idei, conceptii si vise.
Dragostea poate fii ceva vast, infinit.Si din acest sentiment, simti o fericire aparte.

O seara frumoasahappy

| corina171 a răspuns:

Depinde de ce inseamna fericirea pentru fiecare. Dragostea te poate face nefericit. Fericirea te face doar fericit.