| anonim_4396 a întrebat:

Fiecare are un ^scop^ în viață?
Dacă da, cum ne dăm seama care este scopul nostru(individual) în viață?
Cum putem găsi/crea un scop pentru a trai?

9 răspunsuri:
| Nuvreausapunnume342 a răspuns:

Dupa pasiuni! de exemplu. daca iti place sa gatesti ai putea sa te faci bucatar! scopul tau ar fi sa faci mancare intr-un restaurant si sa ai grija de casa si familie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nuvreausapunnume342):

SI CUM îmi găsesc aceste pasiuni?

| GanduriDeCafea a răspuns:

Nu cred ca avem ceva predestinat. Ar insemna ca cel care ne-a dat scopul respectiv sa fie foarte crud. Scopul il poti gasi in urma unei experiente traite, in urma unei pasiuni sau uneori, altcineva iti va inmana un scop pe care sa il duci si tu mai departe catre implinire. Nu suntem roboti, ne schimbam repede gandirea prin urmare trebuie sa fii foarte determinat sa urmezi un scop anume intreaga viata.

| flaviu1996 a răspuns:

Citește: "Începe cu ce nu-ti place" de Brian Tracy. Ii cea mai buna carte de ati crea un scop si stil de viata, are doar 100 de pagini dar e ca un manual de instrucțiuni foarte concentrat fara multe povestioare de umplutura.

| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare grea, parerea mea scopul unei speci care se vrea a fi inteligenta este sa descopere natura

| benny7 a răspuns:

Cel mai adesea oameni se întreabă: De ce sunt aici pe pământ? Care este scopul meu? Te-ai născut ca să înveți, să te descoperi, să decizi, să experimentezi, să trăiești, să crești fizic, mental, emoțional, spiritual, material, să dăruiești și să lași ceva bun în urma ta.
Trăiești ca să experimentezi iubirea, fericirea, acceptarea, viața ta poate și va fi transformată chiar de decizia ta că o vei schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa faci ceea ce iti place,sa ajungi undeva, sa construiesti ceva, sa cumperi, sa iti faci o familie sunt multe scopuri pe care poti sa t-i le impui, asta depinde de fiecare dar important este ca atunci cand le atingi te simti mandru

| unvecin a răspuns:

Viața e împărțită din bucăți mai mici... gen: azi mă trezesc cu gând să... Găsesc un scop pentru acțiuni pe care le facem într-o anumită oră, într-un anumit minut.

Dacă pentru micile părți ale vieții găsim un scop, la fel pentru suma tuturor părților vieții ar trebui să avem un scop. Curios însă că ne uităm ciudat la cine nu are un scop în acțiuni mărunte, dar ne e atât de ușor să credem că viața (ca un total al micilor acțiuni) ar putea să nu aibă scop.

Cred că viața are un scop, desigur.

Găsirea scopului vieții depinde foarte mult de filosofia de viață pe care o accepți. De exemplu, dacă crezi că omul a fost creat atunci scopul îl găsești undeva acolo. Dacă crezi că omul a apărut pur și simplu, fără să fie proiectat de o inteligență superioară atunci trebuie să inventezi un scop.

| LawlietL886 a răspuns:

Nu trebuie să ai pasiune, ci trebuie să ai un scop pentru a trăi. Scopul tău poate fi să-i faci pe cei din jurul tău mândrii și ție asta ar trebui să-ți dea o satisfacție interioară. Un om, cel puțin eu am mai multe scopuri în viață pe care vreau să le îndeplinesc. Fie dacă ești bărbat sau femeie ai un vis. Să-ți faci o familie, să ai un loc de muncă bine plătit ca să-ți poți întreține familia. Așa poți să mori împăcat că ți-ai îndeplinit toate visele. Dacă vrei putem vorbi în privat. Baftă!