| sabin89 a întrebat:

Geometria este, fără îndoială, una dintre cele mai frumoase și mai viabile opere ale gândirii umane. Ce știm despre începuturile ei? "Elementele" lui Euclid a fost, desigur, o carte unică și inegalabilă. A fost principalul (dacă nu chiar unicul) manual de geometrie folosit de oamenii de știință timp de mai bine de două mii cinci sute de ani. Totuși, geometria nu a inceput cu Euclid. Până la el a mai fost o pleiadă de învățați care s-au preocupat de geometrie și un mare număr de probleme, unele destul de dificile, au fost rezolvate (ex.: construirea unui cub al cărui volum să fie de două ori mai mare decât cel al unui cub dat).
Unde credeți că ar trebui căutat începutul acestei "povești"? Cine a fost primul care a propus ca geometria să fie construită axiomatic? Aristotel? Pitagora? Tales din Milet...sau cine? Dar, trebuie neapărat căutat acest "început" printre greci? Nu au fost alții înaintea lor?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

""Elementele" lui Euclid a fost, desigur, o carte unică și inegalabilă. A fost principalul (dacă nu chiar unicul) manual de geometrie folosit de oamenii de știință timp de mai bine de două mii cinci sute de ani."

nop... insinuezi ca *umanitatea* a folosit manualul ala, ori asta e total imposibil pana bine dupa marele descoperiri geografice, cand in sfarsit, exista comunicatie globala

inainte de asta, cei care proiectau ceva geometric (cladiri inalte, poduri, etc.) si care nu aveau access la manualul ala (japonezi, chinezi, indieni, slavoni (in puii mei, biserici cu varful in forma de ceapa, numai usor nu e sa proiectezi asa ceva, SI sa tina sute de ani dupa aia)... aaaaaa, egiptenii antici (care se considera FOARTE SERIOS ca au fost ajutati de extraterestrii, din cauza ca si-au documentat intreaga viata, dar NU au documentat nimic despre cum au proiectat si construit piramidele) maiasii (aceeasi chestie ca mai sus)... etc.) totusi au reusit sa faca, cladiri inalte si poduri
la japonezi am vazut un film, cu unul care desena podul, de mai multe ori, pana il "simtea" perfect

| Darkmagic a răspuns:

Ai prea multe intrebari si nu stiu cum sa gestionez economia acestui raspuns. laughing
Istoria spune ca prima axioma i se datoreaza lui Euclid, cea a paralelelor, parca.
Eu nu stiu alt precursor al sau in ceea ce priveste sistemul axiomatic, care si acum se dezvolta prin Dieudonné, Weyl, Birkhoff, Lobachevski, si mai ales Hilbert, super prolific in aceasta directie cu 20+, dar e foarte putin probabil ca acesta (precursorul) sa existe, din moment ce Geometria mesopotamienilor, babilonienilor sau egiptenilor era simpla, practica, putin rationala, foarte pozitionala, adaptata nevoilor lor economice, de zi cu zi, irigatii, constructii...
Cred asadar ca putem afirma fara greseala ca Tales si Pitagora au dezvoltat deductia, Arhimede, metoda epuizarii, Euclid, sistemul axiomatic, Apollonius, metoda analitica*, etc.

*Cu acesta din urma trebuie sa ma crezi pe cuvant.
Am verificat Wikipedia, si la "Geometrie Analitica", Wiki ii da pe Kepler, Galilei, si sec 17.
Este gresit.
Apollonius este initiatorul geometriei analitice plane, continuatori fiind Descartes si Fermat.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Ce păcat că avem atât de puține informații exacte despre acele începuturi. Unde sunt, de exemplu, operele complete ale lui Tales din Milet, care, potrivit legendei constau doar din șapte sute de versuri? Despre acest Tales știm foarte puțin. Știm că școala ioniană a fost înființată de el. Mai știm că, potrivit unor aprecieri oficioase, era considerat primul filosof, primul matematician, primul astronom, și, în general, inițiatorul tuturor științelor în Grecia. Cât este adevăr și cât este exagerare e greu de știut. Cert este că el a fost înaintea lui Euclid, înaintea lui Aristotel și înaintea lui Pitagora. Se spune că ar fi studiat câțiva ani în Egipt înainte de a se întoarce în patrie și a iniția acea școală ioniană. Firește, ne putem întreba dacă el a ajuns singur la demonstrarea unor teoreme (unghiurile opuse la vțrf sunt egale; unghiurile de la baza unui triunghi isoscel sunt egale etc.), cum afirmă Proclos Diadohul, sau a transmis pur și simplu ideile egiptenilor. Ne putem întreba, dar ar fi fost bine să fi avut și răspunsurile. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Poate ca e mai bine ca nu avem raspunsurile. Cine le are pe toate, nu mai viseaza. happy

| sabin89 explică (pentru sabin89):

Corectare: două sute de versuri, nu șapte sute.