| anonim_4396 a întrebat:

Haide sa incercam sa-l deschidem pe Aristotel care isi incepe"Analiciile secunde"cu;"Orice cunostinta rationala, fie invatata, fie insusita, deriva totdeauna din cunostinte anterioare.Acesta este procedeul matematicilor si al tuturor artelor. Dar, daca orice cunostinta deriva din alta, inseamna oare ca sirul cunostintelor rationale este infinit si, astfel, nici o cunostinta nu ar fi justificata?

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

happy Dar sunt multe lucruri nejustificate. Oamenii au scos teoreme, idei, conceptii si pasaje de formule dar nimic nu e sigur. Si filosofii se contrazic in afirmatii si citate. Iti dau exemplu de situatii cand parerile lor se opun, desi ambii sunt personaje remarcabile, demne de respect. Si, daca e asa, atunci care naiba din ei gandeste eronat? Care a vorbit sa se afle in treaba? Niciunul sau amandoi! Nimeni nu cunoaste adevarul in complexitatea lui. Toate sunt miniaturi stiintifice care se vor transforma in alte miniaturi stiintifice peste alti cativa ani.
Ce a spus Eistein? Citez : '' In mijlocul ecuatiilor si teoremelor nu uitati omul. '' Mereu vor exista ecuatii, conceptii, noi orientari, teoreme si deschideri care vor duce la alte cunostinte. Dar omul? Omul e-o teorema ce dureaza maxim un secol. Dupa va urma alt om c-o alta teorema. Si uite tot asa, cunostintele devin infinite.

nony
| nony a răspuns:

Suntem 5 miliarde de oameni pe planeta.Fiecare are o idee personala despre o anumita problema, si fiecare isi expune punctul de vedere.ideea venind exclusiv din rationamentul propriu.
Deci un om care nu a avut la cunostiinta un anumit rationament care a fost facut inainte ca el sa-si expuna punctul de vedere, automat va fi original si nu este influentat de precedentul.
Tind sa-l contrazic pe Aristotel din punctul asta de vedere big grin
Ar rezulta idei originale.
Totul este sa nu ai cunostiinta de invatamintele anterioare.

| Jupiter a răspuns:

Hmm... Chiar si in cazul in care sirul cunostintelor rationale ar fi infinit, orice cunostinta poate fi justificata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum spune flav si cum am spus si eu mai demult si sustin, ce a fost adevarat ieri nu mai e si astazi si nicidecum nu va fi maine. cele omenesti sunt trecatoare, cele adevarate, adevarate si sfinte raman valabile pentru toti vecii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nony hip hip ura pentru necunoastere predecesorul originalitatii.Nici nu mai stii ce ste mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa ca si noua ne place sa ne complacem in a nu cunoaste pur si curat, fara a exista anteriorul. Cand o sa invatam sa luam tot ceea ce ni se intampla ca pe o experienta noua, atunci, abia, vom fi cunoscut cunoasterea.