| dilaihnfui a întrebat:

Hei TPU

Ce parere aveti exista suflet sau nu? este el real sau doar o forma prin care poti denumi constiinta, ratiunea si gandirea?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Cuvantul psihologie vine din grecescul psyché = suflet si logos = stiinta, mai pe scrut stiinta despre suflet.
In prezent psihologia moderna are multe ramuri care se ocupa de diferite domenii, psihologia transpersonala fiind printre putinile care se ocupa definitiv doar de partea spirituala a omului.
Ratiunea si gandirea fiind caramizi ce construiesc psihicul, adica psūchê, care tradus in limba romana ar insemna suflet/viata.
Astfel sufletul reprezinta totalitatea caracteristicilor omenesti, si atata timp cat dispui de gandire, ratiune si/sau constiinta ai acest lucru numit suflet (sau viata, care ii este sinonim)

Aceasta este doar o parere personala.

3 răspunsuri:
| AnaMaria00005 a răspuns:

Biblic da exista. stiintific exista si acolo, numai ca nu sub forma celui biblic..adica constiinta si ratiunea sunt insusiri ale psihicului uman.

| Archangells a răspuns:

Nu se poate confunda constiinta cu sufletul. constiinta reprezinta capacitatea unui organism de a percepe in functie de capacitatile sale fizice, psihice si spirituale, realitatea. constiinta poate sa se modifice in functie de structura organismului, a creierului, a emotiilor, a hormonilor, a mediului, a atentiei etc. Dar sufletul, reprezinta partea sensibila din om, interfata dintre lumea fizica, observabila prin simturi care este de fapt o iluzie, o interfata in care ne intalnim si ne experimentam unii pe altii si lumea metafizica, a sacrului si spiritualului, a frecventelor inalte sau joase. E adevarat ca atunci cand sufletul atinge starile inalte in sfintenie, constiinta e capabila sa constientizeze noile stari si trairi experimentate, ca niste emotii si trairi extatice. Constiinta singura, fara evolutia spirituala, nu poate percepe acele stari decat ca stari modificate de constiinta, stari alterate cum sunt cele obtinute in urma consumului de droguri, lsd, ayahuasca, alcool uneori, proiectii in astral. Asta e o scurtatura prin care constiinta experimenteaza sacrul pierdut. Multi experimenteaza si cred ca au ajuns la apogeul spiritual, cand de fapt experimenteaza lumi ale abisului, demoni. Asta e parerea mea, din ce cunoschappy Cel mai bine e sa cauti un cercetator in neurostiinte, psihologie, care sa fie si avansat spiritual, si sa aiba si notiuni de medicina generala. Sa uneasca cele trei domenii.Ca sa tratezi acest subiect e nevoie sa fie privit omul intr-un mod holistic: trup(doctor), minte(neuroscientist), suflet(preot).

| dilaihnfui explică (pentru Archangells):

Pff iar dau de raspunsuri din astea prostesti si copilaresti care nu au nici o baza solida si nici cea mai mica dovada a argumentelor! Mi se face rau cand citesc prostii de genul pe care nu le poate crede decat un om inapoiat care nu stie ce inseamna evolutia!