| AnotherOne02 a întrebat:

Hei TPU.Mie imi este frica de sentimentul de frica(presupun).De ce cred asta?
Ma tem ca o sa-mi fie frica.Nu am vreun motiv sa-mi fie frica.Sa va explic mai in detaliu.
In fiecare sera cand ma culc imi e frica sa nu apara ceva care sa ma sperie, nu stiu ce ar putea sa apara, dar imi e frica sa nu ma sperie.
Chiar imi este frica de sentimentul de frica sau imi este frica de ceva ce ar putea sa-mi induca starea de frica(in acest caz mi-ar fi frica de mine pentru ca eu accidental imi "induc" starea de frica).
Cum poate sa-mi fie frica de asa ceva? Am innebunit?

19 răspunsuri:
| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii. Nu, nu ai innebunit. Iti recomand sa te uiti la filme de comedie ca sa uiti happy. Sau de groaza ca sa te obisnuiesti cu sentimentul de frica. Frica este ceva normal pe care toti oamenii o simt.

Sper ca te-am ajutat. Fundita? :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu frica de frica chiar exista si se numeste homofobie. Asta inseamna ca nu esti nebuna si ca mai sunt persoane care sufera de asta.
Totul porneste de la tine, nu lasa sentimentele de frica sa fie mai amri decat autocontrolul tau.
Si eu ma uit noaptea la chestii cu crime si parca am un sentiment aiurea cand ies la 3 noaptea afara, dar imi spun ca nu e nimic si nu ma impacientez. Asta ar trebui sa faci si tu. Nu lasa frica sa te domine. Tu stii ca nu ai de ce sa te temi, si atunci de ce o faci?
Haide, fii curajoasa, stiu ca poti.

| Λndrei a răspuns:

Asta înseamnă că ție ți-e frică în mod constant...sunt tare curios cum e să fi așa big grin
Nu cred că asta înseamnă să fi nebun, dar ceva totuși nu e în regulă cu tine ori comunitatea TPU nu cred că e în stare să te ajute cu așa ceva. Recomand să te consulte un specialist.

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

Se numeste ' Fobofobie' *

NOname
| NOname a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/fobofobie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Mersi de corectare.winking

| MYK3 a răspuns:

Totusi homofobia in cazut tau e generata de anime. Incearca sa mai reduci din anime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-e frica la diverse ore de toate senzatiile pe care le voi avea, ajuta foarte mult sa adorm gandindu-ma la ce iubesc si sa fac ceva gandindu-ma ca o fac pentru cineva.
in orice caz frica, spunea kierkegaard, este o fericire pentru cei care o au si nu se lasa dusi de ea. e mai rau sa nu iti fie frica adica sa nu fii constient de sine sau sa te lasi intr-un atac de panica ceea ce pentru majoritatea oamenilor e dezonorabilsad
nu ai innebunit, e o stare existentiala normala.

| vlad89c a răspuns (pentru MYK3):

Fobofobie -.- de unde ai mai scos si tu homofobie?

| NimeniSiAtat a răspuns:

Nu ai innebunit si cel mai bine ar fi sa spui tatal nostru si sa incerci sa vizualizezi mental o cruce de lumina!

| anonimg a răspuns:

"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica". (1Ioan.4:18)
Dumnezeu iti spune: "Izgoneste nelinistea, caci n-ai nimic de temut, si spaima, caci nu se va apropia de tine. (Isaia.54:14)
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia.41:10)
Caci Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te iau de mana dreapta si-ti zic: "Nu te teme de nimic, Eu iti vin in ajutor!"" (Isaia.41:13)
In cuvintele tale, inainte de a te baga in pat, pleaca-te pe genunchi si cere-I lui Dumnezeu sa-ti de-a pacea si linistea. El va trimite toti ingerii din cer pentru tine daca este nevoie. Crede lucrul acesta -crede ca El te asculta si multumeste-I pentru ca te-a ascultat. Apoi te poti ridica si te poti culca linistit cu gandul ca Dumnezeu vegheaza asupra ta. Gandeste-te la fagaduintele sale de mai sus. Trebuie doar sa crezi.

| Stefan_Alexandru_1997_NuDW a răspuns:

Cum sa scapi de asta in 3 pasibig grin
:
1)Uita-te la un film de groaza, care cu siguranta e ireal.
2)iesi afara din casa cum se termina[intuneric]atata timp cat nu stai la bloc, e periculos seara;
3)stai pana frica se transforma in plictiseala.
Cel mai usor mod de a scapa de un sentiment e de al schimba/transforma

| MenInShadow a răspuns:

Ce trebuie sa intelegi inainte sa te gandesti ca frica este ceva rau, este ca... frica nu este rea.
Frica nu a fost, si nu o sa fie niciodata ceva rau.
Ea ne arata care sunt slabiciunile noastre, si ne invata ce trebuie sa facem ca acele slabiciuni sa dispara.
Iti este frica de frica, pentru ca nu o accepti.
Accepta aceasta stare, incearca sa o intelegi, incearca sa intelegi de ce simti acest sentiment in anumite momente.
Daca iti este frica sa mergi cu masina, incearca sa intelegi de ce iti este frica, si incearca sa iti explici tie insuti ca nu ai de ce sa simti asta.
Nu stiu sa explic foarte bine, este destul de complicat acest subiect, dar incearca sa faci asta.
Accepta frica, atunci cand iti este frica, cand simti acest sentiment, incearca sa nu te mai panichezi asa mult, accepta sentimentul, si intreaba-te singura "De ce imi este frica?".
Mie imi era frica de intuneric, si mi-am invins aceasta frica infruntand-o.
M-am dus afara, seara, si am stat 15 minute singur, in bezna totala.
Nu s-a intamplat nimic.
M-am folosit de acea frica pentru a o face sa dispara.
Incearca sa faci la fel.

| Lithiumm a răspuns:

Multumesc pentru toate raspunsurile voastre.
P.S.:Eu sunt AnotherOne dar mi-am uitat vecgea adresa de mail pe care este facut contul asa.Scuze ca nu pot da funda.

| BiuL a răspuns:

Ai o forma de anxietate. Consulta un psiholog, o sa iti "reeduce" gandirea astfel incat sa nu mai ai temeri de genul acesta, te va invata cum sa reactionezi cand iti vine o idee de genul.

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

HOMOFOBÍE, homofobii, 1. frica de homosexualitate sau frica de homosexuali

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Mda, am incurcat termeniihappy

| Lithiumm a răspuns (pentru BiuL):

Am mers la un psiholog si nu m-a ajutat cu ceva. happy

| SoareDaniel a răspuns:

Pentru mine teama de moarte e nimic pe langa teama de a ramane singur toata viata