| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, tot analizând și analizând dragostea asta, am ajuns la o concluzie personală, că e posibil ca să poți atinge Nirvana în viața asta doar cunoscând o singură formă de dragoste, ci anume aceea care ți-e și cea mai benefică, longevivă și frumoasă prietenie ever.

Poate că dragostea simplă e faină, e carnală, e pasionantă/pasională o perioadă, e intensă, dar... uneori după ce se stinge, parcă realizezi că ești din nou fără nimic și uneori chiar mai dezamăgit decât la început. Iar prietenia doar prietenie, e clar că e doar prietenie.

Deci de aici am ajuns la concluzia că Nirvana o poți atinge doar după ce în viața asta ai experimentat acest mix de trăiri, emoții și relație : o iubire pasională, intensă, huge pe alocuri, clar împărtășită, autentică și super reciprocă, dar care la bază să aibă o doză maximă de altruism, devotament și chiar un gram de sacrificiu, însă evident nu cel fals (nu cel în care unul se sacrifică doar pentru că e codependent și îi e frică să nu piardă și altul profită sau doar pentru că așa a învățat, ci un sacrificiu reciproc, autentic și atunci când chiar situația o cere), o prietenie pentru eternitate, în care parcă cei 2 protagoniști ar fi gemeni, siamezi și tot așa.
Cred că doar în acel moment poți spune că ai trăit cu adevărat și ai atins și Nirvana.

Voi ce părere aveți?

P.S. aș spune chiar acel gen de iubire care respectă cea mai mare lege, indiferent de credința umană : "Ceea ce Domnul/Universul a unit, omul să nu despartă." Cred că doar după ce 2 persoane care se iubesc au reușit să treacă ÎMPREUNĂ prin vâltorile, obstacolele și intrigile vieții și apoi, ei tot împreună să se regăsească sau toate acele obstacole să-i unească și mai mult în uniune, doar atunci ai atins Nirvana.

Voi ce credeți?

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce este Nirvana, de de vorbesti folosind cuvinte din alte limbi. Ai analizat dragostea asta, care dragoste mai exact? Dragostea nu e doar de un singur fel, ori daca este, se simte altfel, fctie de situatie.Una este dragostea fata de parinti, frati, prieteni, alta fata de un partener.
Tu despre ce dragoste vorbesti?

| FreddieM a răspuns:

Ai descris perfect relatia care o am cu soția mea.
Cheers

| eliancodrut a răspuns:

Nu o sa intru intr-o dezbatere ce este dragostea. Una este dragostea si alta este iubirea.
Dragostea cuprinde - confor specialistilor care au studiat-o - trei etape.
Etapa I - atractia fizica - atractie care se formeaza mai lent sau este fulminanta.
Etapa a II: iubirea partenerului. Acasta este ca un foc: mai puternic, dar care se domoleste mai repede sau mai domol, dar care se mentine mai mult. Acest foc al iubirii trebuie mentinut cat se poate de ambii parteneri.
Etapa a III-a: cu timpul focul iubirii scade pana se stinge. Acum intrvine respectul fata de partener.

Asa ca Nirvana este un vis sau o imagine care se proiecteaza in mintea oamenilor, dar nu exista in realitate.

| MountainRiver explică (pentru relian):

Credeam că e de la sine înțeles că dragostea de cuplu?! straight face
Doamne, deci, măi Relian, tu începi să mă cam enervezi în ultimul timp.
Nu e logic că de obicei vorbim despre dragoste ca dragostea dintre un mascul și o femelă?!
Ce treabă am cu celelalte forme de dragoste?!
Dar că tot ai pomenit, nu crezi că oricum ar fi, la baza dragoste, ar fi ok să stea prietenia?!

| MountainRiver explică (pentru eliancodrut):

Păi deci îmi confirmi ceea ce am întrebat.
1 și 2 e iubirea/dragostea, numește-o cum vrei, dar ca relația să fie eternă e nevoie de aceea prietenie și acel respect. Deci tu de fapt ai vrut să-mi infirmi sau confirmi întrebarea mea?!
Deci Nirvana o atingi doar după ce ai reușit să ții un echilibru între cele 3 puncte.

| MountainRiver explică (pentru FreddieM):

Deci să înțeleg că la dv chiar există această Nirvana?!
Parcă mi-e greu să cred, că mai există așa ceva în era asta.

| relian a răspuns (pentru MountainRiver):

Nu stiu daca se subintelege cum spui tu, de regula este bine sa spui mai clar despre ce anume este vorba?
Te cam enervez de ce? Daca nu-ti place de figura mea, treci mai departe, sau ignora, la revedere, asta daca accepti doar oameni care sa te perie, sa iti spuna tot timpul cit de frumoasa esti, cit de destepata si ce stii, sau faci tu nimeni nu mai face laughing

Eu mai zic si de rau laughing nu ca ar fi cum spun eu, dar sa mai schimbam atmosfera, sa nu mai fie tot timpul acea periala, trebuie cineva sa si critice nu?
Ai intrebat ce parere avem, asa este? Te astepti ca toti care raspund sa gindeasca toti ca tine, ori sa spuna tot ca tine? Fiecare cu parerea lui, trebuie sa accepti si parerile altora.
Nu prea inteleg fraza asta ultima la tine. Nu te poti exprima mai simplu si mai clar? laughing Scuze, dar citeste si tu fraza si vezi ca suna cam aiurea.
"Oricum ar fi, la baza dragoste, ar fi ok sa stea prietenia? Acu sa vad daca intuiesc ce ai vrut sa spui.
Oricum ar fi, la baza dreagostei, nu ar fi ok sa stea prietenia? Cam asta ai vrut sa intrebi?
Nu stiu sa spun exact, dar ca idee, daca ar fi implicata si prietenie, odata ce nu mai esti indragostit de partener, dispare si prietenia laughing Am putea spune ca prietenia nu prea are ce cauta cand esti indragostit.
Dar cine stie, poate este si prietenie, dar se duce daca unu din parteneri pleaca militar laughing pentru ca va trebuie sa cauti alt partener, caz in care nu prea mai iti arde sa vorbesti cu fostul, mai ales ca cineva este de vina pentru acea despartire nu?
Prietenie este aia dintre 2 femei, 2 barbati, mai ies la o bere, se mai ajuta intre ei, eu asa zic.

| MountainRiver explică (pentru relian):

Păcat Relian. Păcat!
N-ai înțeles și nu o să înțelegi niciodată, deci Nirvana asta. laughing)
Aia e. Chiar tu ai spus cândva că nu toți suntem făcuți pentru toate și că de fapt nu toate femeile sunt făcute pentru se*, că și acolo se implică niște skilluri, așa că, la fel și cu Nirvana asta happy nu e pentru toți.
Deci ce ai spus tu, e exact ideea doar de atracție fizică, bumți-bumți, iubire pasională și cam atât. Când alea pică, 2 oameni care dormeau în același pat și-și cunoașteau toate amănuntele corporale și emoționale s-au dus dracu.
Tocmai de aceea spuneam că e importantă prietenia într-o relație amoroasă care să dăinuie pe vecie și să se ajungă la Nirvana aia.
Și scuze pentru exprimările mai de neînțeles. Când mă apuc să scriu, nu mă mai opresc. Uite și de aia tot plec de pe TPU ăsta, că bănui că e obositor și pentru voi să ascultați mereu povești enorme. laughing) Iar pe mine una m-a cam plictisit. Eu am nevoie mereu de stimulente noi ca să mă simt bine. Deci când am descoperit TPU-ul, dar mai ales că aici poți comunica, pe întuneric, ca să zic așa, am crezut că am ajuns în Paradis. Acum e deja banal și TPU-ul ăsta.

| relian a răspuns (pentru MountainRiver):

Arata tu o relatie unde exista prietenie, apoi in care cei doi s-au despartit si au ramas impreuna laughing e non sens ce spui tu. Cind nu mai exista atractie fizica, s-a dus dracu toata sandramaua, indiferent ce prietenie ar fi aia, de care tot bati toba.

Fara atractie fizica, nu exista relatie amoroasa, relatie de asta intre 2 parteneri.
Stii cand e ceva asa prietenie intre 2 oameni? Cind is mosnegi, atunci da, exista o prietenie dar nu ca vor ei, pentru ca is condusi de ceva chimicale, asa cum esti condus cand esti tinar de chimicalele astea sentimente, atractie, etc la fel cand imbatranesti ce te mai tine impreuna?
Natura a intervenit si aici, se produc chimicale, altele decat astea de atractie fizica, care sa tine pe cei 2 impreuna.

Nu stiu tu unde ai auzit, citit, sau in ce vise ai visat ca exista prietenie intre 2 parteneri. Exista atractie fizica, pe care unia, intre astia unia intri si tu, o numesc prietenie laughing dar e atractie fizica, asta tine oamenii impreuna, nu povesti ce zici tu.
Poate exista si doar prietenie, fara sex, fara sentimente, dar aia nu mai este dragoste.
Un gay si o lesbianca pot fi prieteni, asa da merge laughing dar intre ei nu exista dragostea aia ce spui tu.
Ori prietenie ori dragoste, ori la bal ori la spital laughing nu pacat pacat, eu team asteptat laughing iar tu nu ai mai venit.

Hai sa analizam, de ce sa stea un barbat cu o femeie impreuna daca nu-i dragoste? Pt barbat eu nu vad nici un motiv laughing la femei se mai gasesc motive, dar la barbati nu prea.

Explica acea prietenie intre 2 indragostiti, cum arata, cum se manifesta, asa doar vorbe goale, oricine spune.

Eu nu vorbesc de iubire pasionala, de unde le mai scoti laughing eu vorbesc de atractie fizica, aia poate sa existe cum am spus pana la batrinete.
Tu in ce lume paralela traiesti, sau in ce univers paralel esti? Tu nu ai vazut, nu vezi ca oamenii se inseala, oare de ce? Ca nul mai atrage ce are acasa, no mai atrage bou din grajd laughing cauta unu mai atragator, ce tot vii sa spui de prietenie, cei aia, zio, arato.

Nu imi arata oameni care stau impreuna ca au copii si mai stiu eu ce de impartit.
Plus f multa lume sta si fara acea atractie, dar nu-i nici o dragoste acolo, poate prietenia ce spui tu.
Deci eu raman la ce am spus, ori prietenie ori dreagoste, ambele nu vad ce rost ar avea.
Si nu ai spus cei aia Nirvana? Vad tot ii tragi cu nirvana, cine este, vecina ta, sau vecinu? laughing

| FreddieM a răspuns (pentru MountainRiver):

Nu a fost scopul nostru ca atingem această, Nirvana'' nu le avem cu esoterismul și alte chestii oculte, dar cred ca dacă ambii se implica sincer și onest într-o relație, toate vin de la sine. Doar păstrează echilibrul dacă unul trage prea tare, e inutil ca și celelat sa tragă la fel, mai lași tu de la tine pana se restabilește dialogul. Nu că în cazul nostru nu au fost și minusuri, dar prin dialog și mai ales conștientizarea problemelor au dus la solutionarea și îmbunătățirea relației.
Dacă ceva nu merge, adică sunt total opuși, și prețuiesc mai mult ego-ul și orgoliul personal se vede de la început și e inutil sa mai continue.
Cheers

| eliancodrut a răspuns (pentru MountainRiver):

Depinde ce intelegi tu prin Nirvana. Conform teoriei filozofice Nirvana nu poate fi atinsa niciodata, deoarece este o iluzie.

| MountainRiver explică (pentru FreddieM):

Chiar frumos. Mă bucur să aud că mai există și așa ceva în zilele noastre.
Păi, ce să vă urez decât Nuntă de Piatră sau Aur. Nu mai știu care era cea mai mare nuntă.

| RAY a răspuns:

Îmi amintesc de conversația cu o doamna psihiatra pe tema de a deveni lipsit de iubire, in lipsa iubiri numai ești uman, apoi am dat si de absurd de Camus care si el avea o perspectivă romantica asupra sensului existentei -pentru iubire sa faci orice

| MountainRiver explică (pentru relian):

Cred că tu ceri Block.

Dar nu o să ți dau știi de ce?! Pt că până la urmă ești fix masculul de confirmare. Dacă mai aveam vreun dubiu că da, pot există bărbați care chiar să știe să iubească o femeie, tu mi-ai confirmat alea, ce spuneți tot voi unii bărbați că sunt paranoică sau că generalizez. Ei bine, nu, nu o fac, deloc.
Dacă tu asta crezi despre iubire și până la urmă despre sacritatea unei familii, e clar. Eu una de aici am tăcut. Că nici nu are rost să mai explic ceva.
Stai acolo cu atracția fizică și cu atracția fizică pe post de pansament când o să te doară șalele și tu o să ai nevoie de frecție, un mers până la farmacie ca să ți se cumpere unguente și plasturi reumatici și o îmbrățișare ca să traversezi mai ușor momentul. Și eu prin asta nu mai spun ce am spus celorlalți cu ideea că nu fizicul ar trebui să fie criteriu eliminatoriu, pentru că eu una sunt de acord cu ideea că fizicul atrage sau că și asta e important, până la urmă la fiecare în funcție de ce cerințe are, căci hai să fim serioși că nu cred că toți bărbații chiar caută doar plastifiatele cu botic de rață și mingiuțe în sâni, nu, chiar nu cred, mai ales dacă alea nu sunt și naturale. Adică pot să înțeleg că te-a atras o femeie cu sânii mari că ok ăsta e criteriul tău, dar nu cred că te-a atras la fel când știi că aia de fapt și i-a confecționat. Iar dacă aia preferi, păi atunci, cred că iar nu mai are rost să scriu, căci oricum mă întorc la început în care am spus că am spus totul. laughing)
Dar stai că-mi pierdusem ideea. Ideea e că eu sunt pro pentru atracția fizică, eu una nu am spus că aș fi împotrivă, însă explic clar că nu aia e iubirea și că, dacă tu, deci tu mister Relian, crezi că aia e de fapt iubirea, adevărata iubire, păi din nou mă repet.
Și din nou mulțumesc de confirmare, domnul cu confirmările.
Deci chiar mă bucur că am avut aceste conversații și că am pus aceste întrebări, căci am aflat tot de ce aveam nevoie, nu ca să-mi generalizez ci doar cât să-mi confirm că bănuielile mele, cum că am trăi într-o lume meschină și plină doar de interes, m-am convins.
Deci dacă voi, mai ales bărbați de după 28, 30, poate chiar peste 30 de ani, mai gândiți că iubirea șade doar în atracție fizică (repet, nu am nimic cu ea, ea trebuie să existe și e chiar ok să existe, am mai tot specificat pe aici și criteriile frumuseții exterioare, dar doar că nu ăla să spui că e criteriul dragoste) dar deci, dacă voi asta credeți că e dragostea doar atât, eu una, n-am ce să mai spun, decât că mă bucur sincer chiar și că nu sunt frumoasă, pentru că dacă eram frumoasă, eram clar acum vânată de cineva care apoi când eu mă scremeam să-i nasc copilul, mi-ar fi spus pa, pe motiv că nu mai există dragoste, că de, nu mai ești atractivă ca la început. Deci dacă așa gândiți, sincer vă meritați soarta, de a cădea chiar pradă acestor mirobolante întreținute sau dracu știe ce mai spuneți voi despre noi.
Dar deci încă o dată mulțumesc mister confirmator. laughing)

| MountainRiver explică (pentru relian):

Și Nirvana este, pentru cultura ta, dragă Relian, ultima treaptă din religia budistă. Cine a atins Nirvana în budism, e ca și când ai ajuns la Dumnezeu la cer. happy Cam asta e Nirvana.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Nirvana

Poftim, domnule Confirmator happy Poate după ce citești acestea, îți vine și ție Nirvana în cap, să înțelegi despre ce vorbesc.

| relian a răspuns (pentru MountainRiver):

Este un cuvint indian, la care nici ei nu stiu exact ce ar fi laughing unia spun ceva, altii altceva, e bun, deci ceva gen peste prajit, sau peste la cuptor laughing

Faptyol ca este o stare a oprganismului la care fiecare spune ce vrea, arata ca e nimic, plus ca este un cuvint din alta limba. Daca e foloseszte si tu cuvinte din limba romana, sau ti se par cuvintele romanesti naspa laughing
Folositi-va limba, de aia vo pus-o acolo cine vo pus-o laughing scuze voiam sa zic vo dato, faceam copnfuzie cu alte limbi laughing
Deci foloseste limba romana, doar in cazul in care nu exista cuvint in romana, folosesti de la sursa, nu asa veniti care cum vi zse scoala si bagati cuvinte, acolo sa fie.

E bun, daca ajungi la cer linga Dzeu, e clara despre ce anume este vorba laughing
Mie nu imi vine nimic, eu vreau sa traiesc cit mai mult, mii de ani daca se poate, nu-s curios de nirvana, nici de alte povesti.Cu cit traiesti mai multe timp, cu atit poti sa faci si sa simti ceva, sau din fiecare cate ceva.

| relian a răspuns (pentru MountainRiver):

Imbratisare, mers la farmacie si alte povesti, le faci tot din cauza aia, ca te atrage persoana, iti place de ea. Pe baza prieteniei ce tu spui ca ar fi, stai mult si bine sa mearga careva pentru tine laughing

Faptul ca partenerul sta linga tine, este tot din acelasi motiv, ca il atragi fizic, nu in momentul ala, vorbesc la general.Tu banui ca incurci atractia de moment cu atrctia fizica, ce te leaga de un partener.
Trebuie sa intelegi ca nu exista parteneri, care sa se fi intilnit sa se iubeasca la nebunie doar legati la ochi, indiferent cit de oamenii lui Dzeu ar fi acele persoane.Tu si alti asta nu vreti sa acceptati. Gaeszti un partenert vazindul, fara sa ikl vezi nu te bagi, nu faci nimic.

Vazul este cel care declaseaza in mintea omului acea atractie, simplu nu prietenia, nu povestile ce le indrugi tu pe aici, sau ce rahaturi mai citesti de pe netu asta si le iei de bune.

| MountainRiver explică (pentru relian):

Păi ok, dar tu vorbești despre general.

Eu vorbesc despre mine. Ceea ce sunt aparte.
Nu am cum să mă îndrăgostesc niciodată de cineva doar văzându-l ci doar după ce am petrecut timp cu el și am început să dezvolt sentimente pentru el.
Așa că, scutește-mă cu teoriile tale.
Oricum dacă așa gândești, ai grijă, că o să ai parte numai de femei neserioase, pe motiv că "te-ai îndrăgostit" pe văz.

Acum mă scuzi, dragă Relian, dar chiar nu am o stare bună de dezbătut teoriile tale machiste, chiar nu pot. Lasă-mă, să-mi revin din traumă, obsesie, ce dracu o fi năpasta asta de care sufăr o viață întreagă și nu mai scap naibi de ea, apoi când redevin Patricia cea Zen, pot dezbate mai ok un subiect, mai ales un subiect cu care nu sunt de acord, cum am spus, eu având alt criteriu de îndrăgostit, însă îți respect părerea, ca să știi, să nu spui după că sunt contra sau rea.
Acum mă scuzi, dar mă duc să plâng sub clar de lună. Când îmi revin, revin și eu.

| MountainRiver explică (pentru relian):

Hai că aici, chiar îmi placi măi Relian, căci mă faci să râd și chiar căutam ceva să mă facă să râd ca să ies din obsesiile mele și problemele mele, deci pentru asta mersi. Nu pot da like-uri, că de, junior și de data asta, nu mă mai scot ăștia de la junior laughing) dar ești funny ce să mai. laughing)
Acum însă, dacă Nirvana se numește tocmai în română Nirvana, cum ai vrea să îl redenumesc eu termenul, ca să pară mai românește?! Că eu una nu știu. Și sincer, nici nu am voie să modific dexul românesc, ca să-i pară domnului Relian mai "românește" laughing). Bine, aș putea, doar după ce aș termina facultatea de limba română și cred că nici așa, fără și ceva studii juridice.
Dacă dai un search pe dex online, acum depinde și ce motor de căutare aveți voi acolo în America și în ce limbă ai setat internetul, dar dacă dai aici în România search pe dex online, o să găsești în dex cuvântul "Nirvana".

https://dexonline.ro/definitie/nirvana

Dar acum că-ți trimit asta și am citit din dex despre Nirvana, realizez, că e fix ce, nu o să ating eu niciodată, indiferent dacă oricum găsesc dragostea aia unică și forever sau nu, dar pur și simplu nu o să o găsesc în nimic, Nirvana asta, deoarece văd că în dex spune că e Nirvana "despărțirea de grijile vieții și obținerea stării de fericire supremă" ceva ce eu nu o să cunosc niciodată, deoarece eu sunt făcută doar să sufăr și să pun orice la suflet, dar mai ales să fac atacuri de panică și să mă înec în amărăciune.
Deci e clar, nici eu nu o să ating vreodată Nirvana. laughing)
Deci mai bine nici nu mai vorbesc despre ea. Oricum și mie mi se pare o prostie, deoarece în realitate nu există oameni care chiar să poată ajunge acolo la Nirvana, la fericirea absolută, nimeni nu e fericit în viața asta, iar cei care sunt, eu una sunt sceptică, mi-e greu să cred că sunt, doar se prefac că sunt și și dacă ar fi, tot nu ar mai fi, căci îi strâng eu de gât numai să nu mai fie. Nu știu de ce, dar mie una, chiar nu-mi plac oamenii prea fericiți și glumeți, ba chiar mi se par falși, căci eu una refuz să cred că în viața asta cineva, da, chiar ar fi fericit sau ar atinge Nirvana. laughing)
Eu cred că viața e făcută să fie grea nicidecum fericită.