| MatildaPetrini a întrebat:

Hi guys! Citesc despre masoni si activitatile lor. Ce stiti despre ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o carte despre masonerie
http://es.scribd.com/......Ing-V-Rosu

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masonerie

9 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Probabil ai mai vizitat acest stie, dar in caz ca nu

http://www.scritube.com/sociologie/CE-ESTE-FRANCMASONERIA22429.php

Fiindca stiu foarte putin despre ei, nu imi permit sa'mi var parerile in toate directiile; deci sorry.dar poate articolul ti'e de ceva ajutor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spor la citit.

| bebetho a răspuns:

Citeste Ingeri si demoni de Dan Brown.

| MatildaPetrini explică:

Merci tongue

mira
| mira a răspuns:

Este o organizatie secreta de raspandire internationala care a avut puterea de a influenta mersul istoriei timp de vreo doua secole, dar astazi activitatea ei pare o joaca de copii.Au aparut multe carti foarte documentate pe aceasta tema.Citindu-le iti vei face singur o parere.

| siwel a răspuns:

Am citit multe si bune si rele.
Dar ma intreb:
De ce e organizatie secreta, daca musteste de binele pe care vrea sa il faca omenirii?
De ce toti cei care sunt dezamagiti de ei si ies din organizatie spun ca sunt demonici?
De ce la fiecare nivel de initiere (din cele 33) te pun sa negi tot ce ai stiut inainte?
De ce te blestema cu moartea si altele si mai rele in cazul in care "transpiri" ceva din ceea ce se intampla in cazul initierii?
De ce par o organizatie umanista cand toate simbolurile lor si riturile lor sunt religioase si invoca "divinitati" si un "mare arhitect"? Cine e acest mare arhitect?
De ce oamenii care sunt "abordati" pentru a deveni masoni sunt intotdeauna bogati, cu influenta si eventual isteti?
Ce ofera aceasta organizatie pentru oameni care sunt deja culti, bogati si cu influenta? Oare ce mai mult de atat ofera? Sigur ceva ce ii atrage pe acestia?
Daca la fiecare nivel trebuie sa uiti ce ai fost invatat anterior, nu inseamna asta ca esti purtat cu zaharelul pana cei mari te vad ca esti pregatit sa stii cine sunt ei si daca esti pregatit sa rezisti la adevar?
Si ar mai fi si altele.

| Psychologist_2863 a răspuns:

HA! Exista multe teorii despre masoni si scopurile lor. Un lucru este sigur, nici unul nu e bun. De la aparitia acestui "cult" au influentat si distorsionat adevarata istorie a omenirii... Maestrii in arta deceptiei au ajuns sa ne conduca subtil fiind in spatele a tot ceea ce inseamna mass-media si politica... Ei de fapt iau alegerile cand vine vorba de schimbari majore la nivel de stat. De exemplu: globalizarea si ideea de "The new world order"

| Doxologie a răspuns:

Hei...daca vreti sa aflati mai multe despre masoni...incercati sa cautati pe YOUTUBE luptatorulpasnic e un om deosebit si face o treaba buna in postarea documentarelor despre conspratii si alte subiecte interesante mai stiu si alte siteuri.pot cei interesati trimitetimi un mesaj cevathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doxologie):

Unde mai gasesc clipurile postate de luptatorulpasnic?
am obs. ca i-au sters contul de youtube..si n-am apucat sa vizualizez toate materialele desi ma interersau. Astept un raspuns de la tine.ms