| Theo94 a întrebat:

Imperiul Bizantin a durat peste 1000 de ani.
Credeti ca USA sau Uniunea europeana se vor putea mentine cel putin atat timp?
Chiar daca nu sunt imperii in sensul clasic.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Imperiul_Roman_de_R%C4%83s %C4%83rit

https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

SUA au aproape un sfert de mileniu ca vârstă. Ce mai contează restul?

| relian a răspuns:

USA este o tara, nu este imperiu, nici modern si nici clasic.UE, da este un fel de imperiu, este alcatuit din mai multe natiuni, din mai multe tari.

USA va dura cit dureaza si alte tari, iar UE se poate destrama in orice moment, mai ales ca nu este un imperiu clasic, unde tarile, sau natiunule care il formeaza erau tinute cu forta.

In UE fiecare a intrat asa de bunavoie, la fel poate sa si iasa, asa cum s-a intamplat cu UK.

Daca stiu si eu in cateva sute de ani se va ajunge la o generalizare, globalizare, atunci dospar si UE si USA si toate tarile, va fi un guvern mondial, desi chestia asta cam greu sa se intimple, ori nu asa devreme.

| LisaJulie a răspuns:

Putem spune ca Occidentul nu prea va mai dăinui mult timp, acesta fiind întrecut de China și probabil Japonia și Coreea de Sud

| relian a răspuns (pentru LisaJulie):

Adica vrei sa spui ca o sa vina China peste UE sai ia pe sus, ori Japonia? Ce legatura are China cu prefectura? Omu intreaba de UE daca va dura mult sau de USA, dar aici greseste., USA nu este un imperiu, este o tara, deci garantat va dainui mai mult ca UE.

| Seba2013 a răspuns:

Tot ei vor fi pe scena. Usuarii care se vor implica in conformarea vietii a spatiului public vor fi dati afara de discursul tehnic al acestor organizatii.

Daca mie mi-au trimis cercuri si valuri de oameni care ma mentin intr-o retórica de-a lor nu explícita. Politcienii au o alta linie care o finanteaza cu bani in toate sectoarele. Linia este compusa de oameni simpli care sa nu dea la ochi (sageti) care au informatii confidentiale despre noi.

In occident astia nu au libertate ci sunt suprimati nu pe stil ceausist ci pe stil tehnic. Ceausescu era pe fata, astia sunt pe la spate, din umbra.

Pe TPU au dreptul sa apara doar cei care le mentin lor entitatea si utopía. Burghezii vor sa aiba imaginea perfecta si ei au plin de judecati si fapte murdare.

Deci politcienii au niste VIGILANTI. Pe acesti VIGILANTI ii intereseaza sa fie cat mai formali si umani ca sa nu dea la ochi. Astia ne inventareaza pe noi de aceea in occident oamenii sunt obedienti ca dupa aceea le vin tot felul de sanctiuni. Ii sanctioneaza prin tot felul de strategii, de aceea sunt tacuti, pentru ca le este frica. Ãi batrani fac parte din partide comuniste si controleaza toate miscarile.