| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In legatura cu legenda lui Goliat si David e adevarat ca Goliat avea 3 m inaltime si David 1.70 m. In zilele noastre sunt oameni care au peste 2.10 m inaltime idea e ca organele interne sunt afectate si ca nu traiesc prea mult are cumva legatura cu boala nimita gigantism.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Intr-adevarat Goliat suferea de gigantism, si se pare ca avea miopie acuta, dar infatisarea fioroasa compensa.

15 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Se estimeaza ca Goliat avea in jur de 2.70 m.
Din moment ce era un razboinic nu avea cum sa aiba probleme de sanatate prea grave, wrestlerul Khali are 2.24 m si practica unul din cele mai solicitante sporturi.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Khali

| Nilsson a răspuns:

Cam asa a ademenit-o diavolul pe Eva, cu promisiuni marete ca vor fi ca Dumnezeu si in final le-a adus doar moarte si suferinta.

| Steregoi a răspuns:

Daca avea sulla de 30 cm inseamna ca avea 3 metri acel Goliat in timp ce David o avea de 17 cm. Aia de 2.1 metri o au de 21 cm. Unde baga sulla aia de 30 cm decat intr-o femeie iapa? rolling on the floor

| Steregoi a răspuns:

Blogul crestinismulexpus.blogspot.com este plin de ineptii.

https://www.tpu.ro/......e-trebuie/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Una două, te gândesti la sullă. Ce fel de om cu frica lui Dumnezeu esti tu...

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a creat sulla cu mare interes. Omul e creat sa fu...ta cat traieste. "Cresteti inmultiti-va si umpleti tot pamantul" si abia apoi zice de munca si de interdictia cu pomul oprit. rolling on the floor Si ingerii aveau sulla cand se materializau. Si Cristos a avut sulla si inainte si dupa inviere. Era complet. Dumnezeu nu face lucruri incomplete. Daca se poate materializa in barbat atunci barbat e si nu minciuna. rolling on the floor Daca Adam respecta porunca lui Dumnezeu cu inmultirea si o fu.a bine pe Eva, ea nu mai umbla aiurea prin gradina Eden si nu-i mai statea mintea la pomul interzis. Neglijenta si delasarea face loc pacatului. Eva avea par pubian cat palma si Adam nu vedea nimic dar nici Eva nu-i mangaia maciuca si sa se cerceteze unul pe altul.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Sebi, suferea toata familia, si tot tribul? Toti Anachimii? Nu era vorba numai de Goliat. Nu ar fi imposibil un neam de rasboinici de 2, 6 metri. De ce crezi ca era miop?

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Din motive simple, in cronici se precizeaza ca avea un scutier, lucru nefolositor in atac, dar bun in aparare, in afara de asta Goliat preciza ca "ei vin sa-l atace cu prasti" desi era doar un singur individ cu o prastie.

| NGheorghe a răspuns (pentru Nilsson):

Sa cunosti "binele si răul" înseamnă sa aflii ca esti... in curu gol, atunci când chiar esti in curu gol? Foarte tare!
... cât de multă cunoaștere ca nici nu avem atâtea biblioteci unde sa o depozitam pe toată.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Foarte adevarat. A spus: ''Ce, sunt caine, de veniti contra mea cu toiege?''; asta insemna ca vedea prastia lui David, tinuta in pozitie verticala de greutatea pietrei, ca toiag, deci nu vedea bine; asta explica si de ce nu se astepta la o lovitura de prastie: nu vedea prastia. Dar scutierul, putea fi un indiciu al rangului. Poate asa luptau aristocratii filisteni, asistati de scutieri.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Nu neaparat, se pare ca scutieri luptau in defensiva nu in ofensiva, deci e posibil ca scutierul sa fi actionat ca ghid, avand vedere ca uriasul nu vedea prea bine.

| Nilsson a răspuns (pentru NGheorghe):

Tin sa fac o precizare, al doilea raspuns era pentru un spamist care facea reclama la un site satanist si promitea nu stiu ce iluminare, se pare ca a fost sters acel cont si nu mai apare cui i-am dat reply ci apare ca un raspuns la aceasta postare.
Mersi pentru intelegere!

| minrest a răspuns (pentru Nilsson):

O sa apara sub alt nume satanistul ala, pacat ca nu ti-a citit raspunsul, ca i-ai dat raspunsul potrivit.

| relian a răspuns (pentru SG1995):

In cazul asta nu era vorba de atac sau aparare, era o lupta doara intre 2 oameni, deci prezenta scutierului e ceva normal, parca despre asta fuse vorba, nu era o lupta intre 2 armate,, au cazut sa lupte doara 2 oameni, care pierdea, pierdea totu cu armata cu tot.Se practicau astfel de lupte pe vremurile alea. David a avut noroc, ca de lupta nici nu poate fi vorba, il halea ala cu tot cu pene laughing probabil o clipa de neatentie din partea uriasului si aia a fost tot l-a lovit ala cu piatra, eu asa cred din intimplare, din noroc acolo unde trebuie.Eu nu vad un om capabil cu o prastie genul ala sa poata trimite la tinta o piatra,mai ales la o tinta in miscare,totu a fost noroc chior laughing si uite asa evreii se mai lauda cu o isparava,care de fapt a fost noroc, noroc plus relatii, asa au supravietuit unele popoare.Dar na intr-o lupta te folosesti de ce ai, minte, noroc, neatentia adversarului.Lupta dreapta nu exista, nici in cazul asta nu a fost o lupta dreapta, tehnic vorbind, ala era urias asta prapadit laughing deci lupta categoria grea cu categoria cocos sa fim seriosi.Dar a fost dreapta in sensul ca fiecare sia adus omu lor mai bun, sau care credeau ei car fi bun deo ciorba ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru relian):

Doar ala era bolnav, gigantismul e o malformatie, in plus nu stim cat de bine era pregatit David, tanar cioban in desert chiar era ceva atunci, deci nu doar noroc chior.