| RAY a întrebat:

Inteligenta unei persoane deriva din faptul ca are multe cunostinte sau?
Ce inseamna a fi inteligent? parere personala

Răspuns Câştigător
| rexiomaria a răspuns:

"Un om deştept este o persoană care a învăţat şi priceput nişte lucruri pe care le poate aplica astfel încât să rezolve problema sau să obţină rezultatul corect. Ca să fac o analogie cu şcoala, un elev deştept învaţă teorema lui Pitagora, o aplică într-un triunghi dreptunghic şi obţine rezultatul corect, rezolvând problema de geometrie. Un elev deştept la matematică rezolvă majoritatea problemelor de mate, dar nu şi pe cele de olimpiadă judeţeană/naţională.

Un om inteligent este o persoană care (uneori fără să fi învăţat lucruri) rezolvă probleme şi obţine rezultate fără să aibă resurse sau informaţii suficiente, bazându-se pe intuiţie, fler. Tot o analogie cu şcoala, un elev inteligent învaţă teorema lui Pitagora, o aplică într-un triunghi dreptunghic şi constată că nu are suficiente informaţii pentru a descurca hăţişul de figuri geometrice al unei probleme complexe. Aşa că se prinde că trebuie să-şi găsească singur restul informaţiilor, trasează prin vârful triunghiului dreptunghic o paralelă la catetă şi astfel, datorită unei construcţii ajutătoare, rezolvă problema."

https://www.ovidiumilitaru.ro/omul-destept-inteligent/

Te poti naste inteligent, dar nu destept.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta e una, cultura generala e alta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna a fi inteligent? parere personala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Intrebare prea avansata pentru mine Ray laughing. Asteapta raspuns de la altcineva

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poate chiar tu esti inteligent si nu stii ce te determina sa fii, desigur ca un papagal din privatul meu e opusul inteligentiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"si nu stii ce te determina sa fii" Oho, stiu raspunsul la asa ceva, stai linistit. Si sa fiu sincer e unul destul de banal avand in vedere caracterul meu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Importat e sa o valorifici in scopuri pozitive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Posibil m-am grabit cu votul. Scopuri pozitive pentru mine, poate. Clar nu pentru restul. ORicum, ma opresc aici cu spam-ul.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Totul e relativ, americani au terminat razboiul prin a arunca doua bombe nucleare, dar fara acele bombe japonezi continuau razboiul, la fel si in dresda englezi au omorat mii de persoane nevinovate si au facut acel oras praf crezand ca sunt arme desigur ca nu au fost, razbunare

Bula
| Bula a răspuns:

Inteligenta este capacitatea de a combina si deduce concluzii in urma imformatiilor detinute /invatate.

| Adry05 a răspuns:

Nu. ORicine poate sa citeasca niste informatii respectiv sa le invete pe de rost si apoi sa le spuna altora. Intr-adevar, te uiti cu alti ochi la o persoana care stie informatii din mai multe domenii, dar asta nu-l face si inteligent. In opinia mea e o persoana care stie sa se descurce sa iasa din orice situatie, e capabil sa inteleaga o informatie mai subtila, sa dea o replica pertinenta, sa stie cum sa ia o persoana, sa stie macar la un nivel scazut sa citeasca oamenii si cum sa-i abordeze. O alta calitate a oamenilor inteligenti e curiozitatea, vor sa stie si isi pun intrebari cum functioneaza anumite lucruri. Aici e o mica intersectie cu un om citit, numa ca mai sunt si cazuri cand un om care vrea doar sa para inteligent retine o informatie fara a se intreba de ce, pe cand cel inteligent cauta sa inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca depinde de modul in care se fac conexiunile in creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta e relativã cu fiecare parerea mea.
Mai bine zic printr-un citat:
Mintile slabe discutã oameni
Mintile normale discutã ce se intâmplã/locuri...
Mintile inteligente discutã idei/planuri

Asa era daca nu ma insel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eleanor Roosevelt

| Arthiom a răspuns:

Inteligenta nu are nici o legatura cu nivelul de cunostinte intr-un domeniu sau mai multe. Asa cum a zis si Bula, "Inteligenta este capacitatea de a combina si deduce concluzii in urma imformatiilor detinute /invatate."

| RAY explică (pentru rexiomaria):

Tu iti antrenezi creierul?

| rexiomaria a răspuns (pentru RAY):

Daca prin asta te referi daca invat lucruri noi si acumulez noi informatii, atunci da.

Răspuns utilizator avertizat