| ioio232 a întrebat:

Intre 1 si 2 exista un interval infinit
atunci daca traim o secunda inseamna ca am trait infinit?

12 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

laughing Nu. Putem numi secundaca un interval limitat ( notatie : [ ] ) iar pentru.infinit ( ) ).

| Shammal a răspuns:

Da, o remarca ai folosit verbu la trecut "am trait", traim infinit; din moment ce existi, existi - existenta are calitatea de a exista

| AlxMro a răspuns:

Demonstreaza ca intre 1 si 2 este un interval infinit si atunci afirmatia ca "traind o secunda inseamna ca traiesti un infinit" este adevarata.

| Skylar a răspuns:

Defineste timpul...

| trolololo a răspuns (pentru AlxMro):

Matematicienii au demonstrat asta de mult.

| Simbolist a răspuns:

Deja din start te-ai exprimat gresit:ai folosit la perfect compus verbul "a trai" (am trait). Acest timp verbal desemneaza o actiune deja INCHEIATA! Atunci exprimarea "am trait infinit" este eronata si nu are cum sa fie adevarata.

| Coconutz a răspuns:

Intre 1 si 2 exista un numar infinit de segmente.
Fiind o secunda, o poti imparti intr-un numar infinit egal de segmente.
Dar asta nu inseamna a trai infinit.

| shadovv a răspuns:

Nu. Vei traii foarte multe miliarde de miliarde de parti de secunda. Ceea ce e putin. Vei traii o infinitate de intervale infinite de mici.

| Sentinel a răspuns:

Da, exista interval infinit intre orice perioade. Este atemporatlul Acum, Clipa de Acum. Acum este infinit. Si cand te gandesti la infinit, o faci acum, cand te imaginezi "in viitor" mort, o faci ACUM, cand iti aduci aminte de faptul ca ieri ti-ai luat capace la scoala, o faci ACUM. Nu exista trecut sau viitor, totul se deruleaza ACUM, deci in prezent. Acum nu poate fi cronometrat sau masurat, Acum este sursa tuturor lucrurilor, Acum este Izvorul Vietii, sursa intregii existente. Ai prins firul Vietii acum? happy. Trecutul si Viitorul sunt doar iluzii ele contin doar inregistrari ale clipei de Acum ce pot fi accesate oricand. Dar orice vei face, oricum vei face, din Acum, din clipa in care esti, din prezenta, vei porni intotdeauna, fie ca gandesti fie ca intreprinzi o actiune.

| ioio232 explică:

Stim ca infinitul nu se termina, nu are sfarsit, atunci cum putem trai peste acest interval INFINIT.
de ex cronometrand de acum
0,(o infinitate de 1)
putem spune ca am trait
0, 11 secunde la fel de bine cum spunem ca am trait 0, 111 si tot asa la infinit chiar daca aceste segmente devin mai mici aceastea reprezinta o parte din timp.

| TM6524 a răspuns:

Daca poti masura o secunda, e finita, insa e clar ca intre unu si doi exista un numar inifit de ALTE NUMERE. Insa poti sa-t imginezi daaca vrei, ca vom trai vesnic prin nemurirea sufletului.

| Eatmygun a răspuns:

Nu exista infinit. Totul are un inceput si totul are un sfarsit. Exceptie fac Chuck Norris si universul.