NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ipotetic vorbind, dacă în timp clonarea umană s-ar legaliza şi s-ar perfecţiona şi de asemenea s-ar găsi o metodă de a transmite toate amintirile de la sursa iniţială către clona, am putea considera acest proces un fel de reîncarnare artificială? Astfel putându-se fi atinsă un fel de nemurire, cel puţin teoretic?

36 răspunsuri:
| a12345a a răspuns:

Nu cred ca am putea-o numi reincarnare. sa spunem ca, dupa indelungate cercetari, niste oameni au reusit sa implementeze unor clone umane amintiri. Asta nu inseamna ca se produce „reincarnarea", pentru ca ceea ce au facut ei este introducerea doar a memoriei afective, nu si a SPIRITULUI... faptul ca acea clona va avea acele amintiri nu inseamna va gandi rational, ca va avea sentimente... + ca aceasta chestie e, dupa mine, o erezie; ne departam din ce in ce mai mult de ideea initiala a religiei crestine.

| NOname explică (pentru a12345a):

Şi iar ne împiedicăm de religie... Serios?

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Nu neaparat... doar ca hai sa fim realisti. Daca s-ar face transferul asta de amintiri, repet, ce se intampla cu spiritul? nu-mi spune ca nu exista sau ca poate fi transferat

| NOname explică (pentru a12345a):

Poţi să-mi dovedeşti că există? Poate cineva? Atunci?

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Haide... asta e prea de tot. daca tu crezi ca esti doar o masa de carne, controlata de un creier insensibil care preia niste informatii si le transmite... daca tu crezi ca suntem niste roboti, incapabili de a simti (caci, dupa tine, aceste sentimente n-au unde sa fie depozitate), atunci imi pare rau pentru tine.

| NOname explică (pentru a12345a):

Asta numeşti tu "să fim realişti"? Să credem în teorii lipsite de orice dovadă ştiinţifică?

Nu, mersi. În ochii tăi prefer să rămân irealistă.

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Teorii lipsite de orice dovada stiintifica? Asta nu tine de realitate sau nu, ci de ratiune. Iar tu, in mom de fata, esti ignorant/a fata de faptul ca fiecare are un suflet, un spirit, care simte si care aspira la absolut. Viziunea ta este eronata, din pct meu de vedere. Nu inteleg de ce mai pui intrebari, atat timp cat esti atat de orgolios incat sa nu accepti o opinie, care nu e numai a mea. Daca tu nu crezi in existenta unui suflet, inseamna ca nu simti nimic. Niciun sentiment. Si cred ca e clar ca in raspunsurile tale esti ironic/a, deci implicat/a emotional; in cateva cuvinte, te contrazici.
Ah, era sa uit. Multumesc pentru evaluarile tale marcate de o asa obiectivitate (nu ca nu ti-ar fi convenit mesajul, Doamne fereste). Asta imi demonstreaza cat de „lipsit de suflet" esti.
Iti doresc o seara placuta in continuare, si imi cer scuze daca te-am jignit s-au suparat intr-un fel, dar asta e opinia mea. Bafta!

| NOname explică (pentru a12345a):

Una e să-ţi exerciţi dreptul la opinie şi alta e să mă faci irealistă, ignorantă şi lipsită de suflet pentru opinia mea, care cel puţin nu e bazată doar pe fantezii, basme şi lipsa de informare.

Vezi ce spune Dex-ul:
http://dexonline.ro/definitie/suflet

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Ignorant da, te-am facut. Celelalte 2 le-ai scos din context : „hai sa fim realisti" adica sa revenim din acest caz ipotetic, da? cat despre lipsit de suflet, chiar tu ai spus ca nu s-a demonstrat stiintific ca avem suflet, deci tu nu crezi ca omul dispune de un spirit, de un suflet. Daca esti user-ul anului, asa nu inseamna ca esti superior mie... crede-ma, stiu si eu ce inseamna „sufletul" „Poţi să-mi dovedeşti că există? Poate cineva? Atunci?" asta ai spus tu. Sunt vorbele tale. E opinia ta, una eronata dupa mine. Poti crede ce vrei. Si mai citeste si tu si in context, ca asa pot sa spun si eu ca ma faci fantezist, ipocrit s.a.m.d. Repet, tu pui intrebari, dar vrei ca raspunsurile sa fie pe placul tau. Asa ca te las in aceasta lume a ta, unde totul trebuie demonstrat stiintific. O zi buna!

| NOname explică (pentru a12345a):

Dacă ai fi citit cu atenţie comentariile mele de la această întrebare, ai fi observat că am vorbit despre suflet şi am specificat că există cel puţin două interpretări ale acestui cuvânt, cea religioasă, folosită de tine, neavând nicio o susţinere ştiinţifică. Aşa că lipsită de suflet = lipsită de sentimente m-ai făcut absolut nemotivat. A fost o simplă răutate din partea ta.

Nu am nevoie să-mi dai dreptate, nu am ambiţii de genul, dar aş aprecia dacă ţi-ai susţine afirmaţiile - care au pretenţii de adevăruri absolute - cu dovezi şi argumente solide şi nu m-ai desconsidera pentru că le pun la îndoială în lipsa acestora, atâta tot.

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis niciodata ca esti lipsita de suflet... doar ca tu ai spus ca vrei sa se demonstreze stiintific existenta acestuia. Nimeni nu e lipsit de suflet... nu am zis asta, m-am referit strict la faptul ca vrei sa iti dem asta. Tot ce am vrut sa spun este faptul ca reincarnarea despre care vb ipotetic nu e o reincarnare, pentru ca oamenii de stiinta nu pot transfera si sufletul unui om. Atat.
Imi cer scuze ca m-am facut gresit inteles, nu am vrut sa te jignesc. Doar m-a mirat faptul ca te indoiesti de existenta sufletului, si vrei dovezi stiintifice. atat. Inca o data, imi cer scuze. O zi frumoasa sa ai!

| MysteriousSoul a răspuns:

Asa cum ipotetic vorbind presupui ca ADN-ul mitocondrial ar putea fi transferat (motivul pentru care clonarea nu este posibila 100%); si asa cum ipotetic vorbind presupui ca amintirile pot fi transpuse in material genetic, la fel de ipotetic ai nevoie de un,, suflet" care sa fie capabil (si sa il,, obligi") sa,, posede" doua corpuri (pentru ca ai folosit termenul de reincarnare). Nemurire? Da. Teoretic? Da. Material bun pentru science fiction? Da.

| NOname explică (pentru MysteriousSoul):

Am folosit expresia "un fel de reîncarnare artificială" şi doar ca să redau ideea; aşa că nu e nevoie de ipotetice suflete şi posedări. Dar un science fiction chiar că ar ieşi bun (nu că n-ar fi şi aşa destule).hee hee

| MysteriousSoul a răspuns (pentru NOname):

Da, dar din moment ce ai zis de nemurire, se subintelege ca te refereai la continuitatea identitatii unei persoane. Asta implica existenta unui,, suflet", pentru ca din moment ce replicam corpul fizic, ar trebui replicat si corpul spiritual, sau macar substituit (daca abordam lucrurile din perspectiva asta). Sau daca prin nemurire te refereai la pastrarea amintirilor intacte, atunci putem sa privim corpul fizic ca pe-un dispozitiv care stocheaza informatia, dar in cazul asta, nu vad de ce am recurge la metode atat de complicate, cum ar fi clonarea, cand putem transpune informatiile pe un CD (de exemplu). Eu am presupus ca scopul ipoteticei tale idei, nu este strict legata de amintiri si te refereai la continuitatea identitatii complexe ale unui individ, cu procese psihice si modalitati de prelucrare si selectare a informatiilor, in scopul acumularii si relationarii acesteia cu,, baza de date" deja existenta (amintirile). Deaia am adus in discutie corpul spiritual, pentru ca in conceptia majoritatii, acesta este o componenta esentiala a ceea ce numim persoana, ca intreg, plasand,, dispozitivul" in alt plan. :3

| MysteriousSoul a răspuns (pentru NOname):

Scuze daca am reluat idei, dar nu am citit celelalte raspunsuri. Si niciodata nu poate fi destul SF laughing

| alexAlexalex9991 a răspuns:

Nu chiar, pentru ca acea clona este exact ca si o alta persoana doar ca este identica cu tine, de ex. daca tu mori nu mai poti sa traiesti prin accea clona pentru ca este exact ca si o alta persoana doar ca la fel ca tine.

| popescuvasile0909 a răspuns:

Chiar daca va fi sau nu va fi posiblila, clonarea mie mi se pare doar o prostie si inca o dovada a degradarii mentalitatii omului. Ganditi-va cum ar fi ca fiecare om sa se cloneze inainte sa moara. Ce valoare ar mai avea viata?
Fiecare am fi doar niste chestii cu niste rotite in cap ale caror scopuri nu ar fi decat continuarea speciei umane.
Omul are o singura viata si pe aia trebuie sa si-o cinsteasca. Nu ar trebui sa existe conceptul: Hai ca a fost naspa viata asta, mai vreau sa traiesc inca 500 de ani, mai da-mi o sansa.

La fel cum omul a trait cat i-a dat Dumnezeu pana acum, la fel trebuie sa traiasca in continuare.

| LevyTooth a răspuns:

Tu crezi ca Dumnezeu ar permite asa ceva,El nu ne-a creat ca pe niste roboti,asa cum vor iesi cu siguranta acele clone,sunt sigur ca Dumnezeu vrea sa ramanem exact asa cum ne-a creat el cu ratiune si liber arbitru.
Spun ca nu ar permite acest lucru,deoarece multe lucruri care par foarte logice si simple ( perpetuum mobile ) nu functioneaza in adevarata lor definitie, de ce oare, nu pentru ca nu a fost permis de undeva superior sa fie adancita stiinta si studierea in asa ceva, deoarece aceste lucruri ar putea sau poate sigur s-ar folosi in domenii care apartin de armata si nu cred ca Dumnezeu asta doreste, zic si eu.

| GhostOfTheWar a răspuns:

Da