| Duucu a întrebat:

Lămuriți-mă și pe mine,gravitația pierde din energie cănd atrage corpuri? Dacă da, cum se alimentează?

8 răspunsuri:
| Plesa_Alexandru_1998 a răspuns:

Atragerea corpurilor depinde si de greutatea lor si rezistenta aerului
gravitatia este o forta si nu merge pe baterii laughing

| iurii75 a răspuns:

Un magnet cînd atrage alt magnet sau un obiect de fer, pierde din energie? Cum îl reâncarci? (sînt lucruri diferite, dar totuşi...) laughing

| Duucu explică (pentru Plesa_Alexandru_1998):

O fi forță, dar căt poate acționa?

| Plesa_Alexandru_1998 a răspuns (pentru iurii75):

Trebuie mentionat ca nici magnetul nu functioneaza pe baterii, ca sa fie totul limpede laughing

| Plesa_Alexandru_1998 a răspuns (pentru Duucu):

Pai. laughing pana se termina

| sabin89 a răspuns (pentru Plesa_Alexandru_1998):

Orice forta mai si slabeste, ai dreptate.big grin

| a3e6u9 a răspuns:

Când mergi cu bicicleta la deal depui efort, acea energie "stocată" o folosești când mergi la vale. Gravitația nu e un perpetuum-mobile, nu cred că poți să extragi energie din ea.

| C8 a răspuns:

Gravitatia nu prea pierde din energie doar pentru ca atrage un alt corp, ci chiar se poate considera ca CASTIGA "energie" (de fapt, creste intensitatea fortei). Gravitatia poate actiona exact atata timp care corespunde unei mase fizice care sa atraga (si sa fie atrasa de) alte corpuri. Pierderile de masa sunt nesemnificative, in schimb cand atrage un alt corp va forma un sistem compus din ambele mase, deci cu mai multa "energie".

Pe de alta parte, Luna care se invarte in jurul Pamantului, "foloseste" gravitatia pentru aceasta miscare, dar intrucat nu exista nicio forta de frecare care sa consume "bateriile" nu se va incetini miscarea, cel putin nu inainte ca Soarele sa "moara".

Si daca iurii a zis de magneti, la ei e un caz nitel diferit pentru ca ei functioneaza prin sarcini electrice si acestea se disipa mult mai usor... Cand un magnet atrage un alt magnet, sau chiar un metal neutru, are loc un transfer de electroni care scade din puterea de atractie a magnetului!