| LifeisALL a întrebat:

Lumea e un imens loc de joaca.Ce parere aveti despre asta? Argumentati.

19 răspunsuri:
| BlackAngel33 a răspuns:

Lumea trebuie traita ca un joc frumos. Trebuie sa profiti de fiecare ocazie pe care ti-o da viata, de fiecare sansa de a castiga jocul

| AvalohAlyn a răspuns:

Am filozofat putin si m-am gandit la un citat/vorba:
Omul are voie sa glumeasca intr-o viata,sa aiba zambetul pe buze,sa trateze viata in mod pozitiv si optimist,chiar e recomandat asta,dar cand iei viata in gluma printr-un mod sau altul,activitate,comportament sau altul, ignoranta, nepasare, lene, viata te ia si ia in gluma.Te loveste exact unde te doare si uneori iti da o lectie.Nu stiu cine, poate Dumnezeu, poate destinul, eu inclin spre Dumnezeu sau pe Creatorul Universului..nu stiu..Totusi exista vorba cunoscuta mult:nu te juca cu focul ca te arzi,exact asa cred si eu,daca te joci cu viata batandu-si joc de ea,prin vicii si comportamente inutile si instigante, negative, viata iti va ''da'' un ''pumn''.Si s-ar putea sa te trezesti cand jucariile sau terminat.
''Lumea e un imens loc de joaca'' se refera la varietatea de activitati si lucruri care le poti face in viata, dar sa nu uitam ca omul are discernamant sa se fereasca de rau si sa faca cele bune, sa nu intre in lumea dubioasa a viciilor si lucrurilor/activitatilro care iti dauneaza si corpului si psihicului si spiritului(asta daca tu crezi in el).
Numai bine.
Eu sper sa inveti macar 10 % din ce ti-am spus. vorbesc dintr-o experienta personala.
O zi placuta

| Buresbista123 a răspuns:

E o mare diferenta...sa vedem daca dupa ce o sa scrie GAME OVER o sa mai regasesti meniul ca sa poti sa dai RESTART...

| sublime89 a răspuns:

Exista o teorie cum ca intregul univers ar fi ca o simulare pe calculator, deci am putea spune ca este un joc laughing

| theallamericanrejects a răspuns:

Offf...
Tot acest sistem mondial si oamenii care ne conduc ii fac pe unii ca tine,si sunteti multi... extrem de multi, sa creada ca viata e o lupta(recunosc ca la prima vedere asa e; dar sunt multe dovezi ca sistemul acesta blestemat incearca sa faca in asa fel ca viata ta si a tuturor cetatenilor sa fie, in mare parte, astfel) dar ma bucur nespus ca nu este asa!
Viata este un joc aproape inimaginabil de frumos, chiar daca poate fi nemaipomenit de greu sa-l joci...asta il face mai placut (dupa parerea mea, daca ai primi totul de-a gata n-ar mai fi nimic valoroswinking asa-i?).
In concluzie nu este o idiotenie sa risti si sa-ti traiesti viata LA MAXIM!
Indiferent ca vrei sa faci bungee jumping, skateboarding, parkour sau alte activitati incitante care au doua scopuri principale(din cate mi se pare), iar acelea sunt:
-DISTRACTIA
-INTRECEREA "LIMITELOR"(care nu cred ca exista)

| Kaℓi a răspuns:

De ce?

| Adrianetc a răspuns:

Nu cred. Lumea arata minunat, planeta este sau era intr-un echilibru perfect om-planeta, noi ne putem juca, coabita cu lumea, insa omul rau la suflet, a inceput sa controleze, sa domine, sa recreeze, sa reconstruiasca. Cati oameni cu putere multa gandesc ca lumea este un imens loc de joaca? Omul face orice ca sa supravietuiasca, sa fie pe primul loc, sa aiba el TOT. Poate ai dreptate in sensul ca "loc de joaca" adica "loc maleabil, controlabil," dar nu este mai nimic pozitiv in aceasta lupta desarta.Este un imens loc, dar nu pentru joaca ci pentru lupta, nu coabitare ci putere solitara.Nu sunt un om rau si egoist, dar asa a devenit lumea, o lume in care omul vinde numai omului care poate cumpara, saracul nu are nici o valoare, paduri defrisate, lacuri secatuite, aer toxic, animale pe cale de disparitie ca sa ce? " Ca omul sa traiasca mai sanatos si mai mult alaturi mancarurile "bio", soia, legume modificate genetic, alaturi de fabricile, uzinele de tot felul. Lumea a fost un loc perfect inainte de a descoperii omul focul, dalta si ciocanul.

| Polaris a răspuns:

>http://assetsro.tpu.ro/......s__11_.jpg
>Lumea e un imens loc de joaca.
ai 12 ani, nu?

| OOOLEOOO a răspuns:

Prefer sa sustin ca lumea (societatea umana) este un imes proces de imperechere, unde organul sexual al omului (Creierul) se lupta pentru a atrage persoane in jurul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ca are multe reguli si restrictii.

| LifeisALL explică (pentru AvalohAlyn):

Cred ca ai dreptate.

| LifeisALL explică (pentru theallamericanrejects):

Riscul te face sa simti ca traiesti happy

| Duucu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Și cu ce compari orgasmul?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Organul de reproducere si placerile fizice oferite sunt altceva.

Precum cerbul are coarne ca sa isi arate puterea se sexualitatea, omul are creier.

| theallamericanrejects a răspuns (pentru LifeisALL):

Asa-i,multa lume nu vrea sa inteleaga asta.

| theallamericanrejects a răspuns (pentru Polaris):

Da,dar ce legatura are asta cu varsta mea(si nu am 12)?

| theallamericanrejects a răspuns (pentru Adrianetc):

Imi pare rau ca nu te pot contrazice in totalitate...totusi,cei de la putere sunt de vina, iar majoritatea oamenilor aleg calea usoara(adica cea rea) cand dau de asa multe obstacole pe cealalta cale.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca te joci cu focul, s-ar putea sa te arzi devil

| theallamericanrejects a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai grija cum te joci tongue.