Întrebare recomandată | WhatheWow a întrebat:

Mai au tinerii din ziua de azi idealuri? Care sunt idealurile voastre sau cum vă vedeți în viitor?

Răspuns Câştigător
| frzq1 a răspuns:

Poate sa am vointa,niste baze pentru nu stiu ce,dar o sa mor ca toata lumea de altfel in carne, duiosie si de-astea. incercarile mele-s faine, mizeria la fel, oamenii, dacia si pisicile necastrate deasemenea.mai ca se potrivesc langa un platon lucios.

40 răspunsuri:
| Line_Eva_1988 a răspuns:

Idealul meu este sa evoluez conform unei norme de conduita/percepte morale/ credinte si atunci cand existenta mea va ajunge la sfarsit sa nu regret nimic din viata mea, ca sa pot muri in pace si sa ma unesc cu Creatorul meu.
dar tu?
ps: toti tinerii pe care ii cunosc au idealuri, fie ca sunt banale sau inalte. omul fara un ideal este o existenta irosita, neanimata.

| BoNNe a răspuns:

Multumim pentru educatia comunista primita, ne ajuta sa "prosperam", si cum aud mereu "Du-te la munca ca doar asa vei fii rasplatit " unu din voi generatia Ceausescu nu ar sugera "Fa-ti o afacere proprie si fii independent". Asta in caz ca bati apropouri ca voi ati vost mai bunii.

| roxystomp a răspuns:

Idealul meu este sa am o viata fericita in care fac ce imi place(mai concret sa fiu violonist) si sa am puterea de a transcende de cate ori este nevoie.

| harciog a răspuns:

Normal ca au si cel mai mare fiind banii obtinuti fara nici o prestatie.

| Aneurysm a răspuns:

Idealul meu este să-mi stabilesc care sunt lucrurile imateriale din mintea mea şi să le aduc la viaţă. Acum nu vă imaginaţi că oi fi un magician autist care scoate din joben ţşpe mii de iepuri plini de rabie laughing O fac uniform.

| Agenta004 a răspuns:

Casatoriti si cu bani multi laughing?

| WhatheWow explică (pentru roxystomp):

E un ideal frumos!

| WhatheWow explică (pentru Agenta004):

Da, nu e rău însă cred că sunt mulți pentru care doar ultima parte e un ideal iar prima doar mijlocul prin care să-l atingă. laughing

| WhatheWow explică (pentru Aneurysm):

Dacă reușești să-mi vinzi și mie pontul! laughing

| Black_Being_1991 a răspuns:

Un ideal al meu este sa imi termin casa, sa imi deschid o firma IT si poate o sa reusesc sa ma casatoresc; cu timpu..acum ce va vrea dumnezeu.happy

| Terente20 a răspuns:

Eu cred ca au chiar mai multe idealuri decat aveam noi. toti incep cu acelasi ideal, sa plece din tara laughing e si asta un ideal, totusi, nu?
cum ma vad in viitor...nu stiu frate, de ce sa ma mint singur sau sa ma descurajez singur, mai bine o las asa.
ti-ai dat barba jos? big grin

| WhatheWow explică (pentru Terente20):

Am ajustat-o puțin! laughing

| Wøodenpints a răspuns:

Cât de tritst şi plictisitor să fii ca să-ţi programezi viaţa?
Ce rost mai are să aştept cu nerăbdare ziua de mâine dacă ştiu oricum ce-am să fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idealul meu este sa plec din Romania si sa devin cetatean al unei alte tari, dupa care sa renunt la cetatenia romana.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu stiu cat de "tanar" sunt, ca am imbatranit deja, nu o mai duc mult...

| Inferno a răspuns:

Si crima e un ideal.

| stpu a răspuns:

Prima intrebare nu-si are rostul - stim amandoi asta. Idealuri au pana si batranii, ce sa mai vorbim de tineri...
Pentru ca unii au confundat aici idealul cu telul, cred ca n-ar strica o definitie a idealului: Care atinge perfecțiunea; perfect, desăvârșit. 2. Adj. Care ține de domeniul ideilor, privitor la gândire; care există numai în mintea, în închipuirea omului; spiritual, imaterial. 3. S. n. Scopul suprem spre care se îndreaptă în mod conștient și metodic năzuințele și activitatea creatoare umană în toate domeniile ei, gradul cel mai înalt și mai greu de ajuns al perfecțiunii într-o direcție.

Astea fiind spuse, idealul meu ramane ideea ca intr-o zi justitia nu va mai fi supusa intereselor financiare, politice sau de alta natura, si va exista acea egalitate in fata legii la care visam multi. Sper ca intr-o zi justitia va ocupa in societate locul pe care i l-au atribuit filosofii.

| Salahadin73 a răspuns:

Sa am un chopper, sa calatoresc prin tara/Europa si sa fac fotografii.

| Delicacy a răspuns:

Prin spitale, cel mai probabil.

| WhatheWow explică (pentru stpu):

Eu nu am greșit când am spus "idealuri" dar dacă unii s-au gândit la țeluri...e bine și așa.

| WhatheWow explică (pentru Delicacy):

Deci să înțeleg că în eventualitatea iscării unei revoluții luptând pentru idealurile noastre, ne îngrijești rănile dacă ajungem și noi pe acolo? happy

| Delicacy a răspuns (pentru WhatheWow):

E un mod de a spune şi acesta.

| dragos9234 a răspuns:

Da.
Batran cu barba lunga.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

"Mai au tinerii din ziua de azi idealuri?"
Ce intrebare mai e si asta; normal ca da, toata lumea are! Ori tu crezi ca doar generatia parintilor tai si a ta a avut/are?
Am inteles cum ai pus tu problema, adica ai facut o aluzie la faptul ca generatia asta de pustani (majoritatea) nu mai au idealuri in viata, ori n-au avut niciodata.Dar te-ai gandit oare ca cu fiecare generatie ce trece suntem din ce in ce mai distructivi si/ori inculti din cauza lipsei de educatie stricta ce se oferea tuturor membrilor din societate, mai demult?!
Ati aratat atat de mult cu degetul spre generatia noastra, de pustani, dar nu v-ati gandit niciodata ca de vina nu suntem noi ci mediul in care crestem/ in care ne nastem. Acel mediu infect controlat de Mass-Media, care apropo nu cred ca mai e nevoie sa-ti explic ce efect poate (si are) avea asupra mintilor noastre fragede, inca necoapte. Daca generatia din care fac eu parte a fost de defaimat atunci numai gandeste-te la generatia care abia asteapta sa apara, astia de 2-7 anisori.Si nu uita ce am afirmat ma in sus, ca cu fiacare generatie suntem din ce in ce mai "dezgustatori"...ca alt adjectiv mai frumos n-as putea gasi.
Un sfat?
Lasa-te de pus intrebari atat de puerile si mai bine pune mana si ai grija de fita, invat-o/educ-o! ca odata si odata tot va creste ea mare si se va face adolescenta si daca stii ca n-ai stat de ea s-o educi atunci sa stii nici sa te astepti de la prea multe din partea ei...in fine, in mai multe detalii n-am sa ma bag ca n-am chef sa intrec masura, oricum intelegi tu, vei devea tu cat de "bine" e sa fi tata de fata.
Din cate vad cam face parte din generatia asta noua de "proscrisi", generatia care urmeaza imediat dupa a mea.Si deci, gandeste-te! daca a mea a fost groaznica...numai cum va fi a ei! intelegi unde bat eu apropo?raised eyebrows
Ai grija de familia ta si lasa prostiile.
-Numai bine.

| Musique a răspuns:

Viața e mai frumoasă fără idealuri.

| WhatheWow explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Dacă tu crezi că am pus întrebarea încercând să provoc pe cineva sau din sarcasm, te înșeli.
Și chiar am o rugăminte : dacă ai ceva în cap și nu vrei să te jignesc, la următoarea remarcă încearcă să nu te mai legi de fetița mea că o să cazi într-o postură penibilă.
Am s-o procesez ca pe o greșeală nevinovată de data aceasta dar la următoarea se lasă rau!
Deci, lasă tu prostiile și dă dovadă de maturitate!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru WhatheWow):

Am si apus la un moment dat ca in detalii nu am sa ma bag deoarece am bun simt si nu vrea sa simt ca am intrecut masura in nesimtire, oricum aia nu a fost decat o mica observatie cu accent pe AI GRIJA DE ADUCATIA EI!
Daca tu consideri ca ti-am dat un sfat prost ori in bataie de joc cand am spus asta atunci treaba ta, fiecare cum poate si cum stie.

| AvalohAlyn a răspuns:

Idealul meu este sa ma mantuiesc sa ofer cat mai multa iubire si sa fiu cat mai mult iubit.Astea sunt si scopurile vietii(sa iubesti si sa te mantuiesti)

| king4aday a răspuns:

Al meu e Stephen Hawking. Un om care a reusit sa ararate ca, e posibil orice daca vrei cu adevarat. Adica, degeaba esti legat de scaun, mintea iti este libera. Pana cand altii de plang de nimicuri, si-a acceptat situatia si s-a apucat de treaba. El m-a impins catre astronomie, deocamdata doar ca hobby. Cand ajung la facultate, asta vreau sa studiez, sa devin astronom.

| Uza a răspuns:

Idealul meu e sa devin medic si sa fac tot ce ma poate face fericita si sa fiu alaturi de persoanele dragi!