Întrebare recomandată | WhatheWow a întrebat:

Mai au tinerii din ziua de azi idealuri? Care sunt idealurile voastre sau cum vă vedeți în viitor?

Răspuns Câştigător
| frzq1 a răspuns:

Poate sa am vointa,niste baze pentru nu stiu ce,dar o sa mor ca toata lumea de altfel in carne, duiosie si de-astea. incercarile mele-s faine, mizeria la fel, oamenii, dacia si pisicile necastrate deasemenea.mai ca se potrivesc langa un platon lucios.

40 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Idealul meu e sa-mi gasesc un ideal.

| WhatheWow explică (pentru andrei):

rolling on the floor

| VreauSaRad a răspuns:

Tinerii din ziua de azi si au pierdut speranta, mai ales copii cei de 10 -13 ani, dau exemplu site-ul acesta uita-te atent ei intreaba despre cum sa si-o traga si daca au ramas gravide la 12 ani.La 12 ani lumea se joaca cu masinute papusi si alearga prin parcuri si in fata blocului.

Gandeste-te putin la ce ti--am zis si o sa vezi un viitor plin de inapti, prosti, inculti, grasi.

Te-am ajutat?

| Decrepit a răspuns (pentru Wøodenpints):

Un ideal e una, iar o programare e alta.Da, merita criticat un om care spune "voi face asta/voi ajunge asta" pentru ca viata e prea volatila, da' nu vad ce-i rau in faptul ca eu, cand fac 55 de ani, vreau sa arunc in aer Parlamentul. Diferenta sta in verb si in modul folosit.Una e sa iti fixezi ceva, spunand "voi face" si alta e sa iei in calcul, spunand "as vrea". Asta e idealul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Decrepit):

Întrebarea a fost formulată "cum vă vedeţi în viitor". Iar majoritatea asta au răspuns.

| Decrepit a răspuns (pentru Wøodenpints):

Uiti de ideal si trei sferturi din intrebare.Asta e ceva cu mult mai greu de atins decat "transpunerea" ta in viitor.O transpunere din asta oricine poate face, cand ii duci la ideal, deja incep sa dea din umeri.

Mi-ar placea sa vad cum ai argumenta tu, mimand obiectivismul macar, de ce e de porc sa-si stabilesti obiective si ceva de facut in viitor.Chiar nu vad ce-i in rau a fi responsabil si la privirea in perspectiva, chiar daca sacrifici "frumusetea" si imprevizibilul ce-l ofera viata.Personal,daca lucru asta se poate,mi se pare chiar de bon-ton sa poti fenta imprevizibilul vietii,chiar daca-ti micsorezi rau orizontul cu asta. Obiective,nu idealuri, ca si tu ai "idealuri", recte, bere, tate si metal.

| SaveTheNature a răspuns:

Ideal in viata? sa ma pot intretine din viata de artist. Inca sper si lupt pentru asta.
INSA
Scopul meu, in viata? Sa fac pace eterna cu Dumnezeu!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Decrepit):

Responsabil... un cuvânt care mie nu-mi place deloc.

| Decrepit a răspuns (pentru Wøodenpints):

Si o atitudine care nu-ti place, stiu, stiu.D-aia iti place sa fentezi tot ce necesita efort si un program bine intocmit.De exemplu, cand esti responsabil, poti sa alegi o facultate care nu te scote inevitabil muritor de foame, sau poti face niste lucruri care nu te baga in puscarie sau te compromit.Cam pe-acolo...

| Wøodenpints a răspuns (pentru Decrepit):

Momentan termin o facultate despre care toţi lăbarii spun că este pentru muritori de foame. Eu n-am să mor de foame, sau mai ales de sete.