| sabin89 a întrebat:

Marea Piramidă are o înălțime de aproape 150 m, iar baza ei acoperă o suprafață de 40 000 m^2. Este formată din 200 de rânduri de pietre uriașe. 100 000 de sclavi în decurs de 30 de ani au muncit la ridicarea acestei piramide. Timp de 10 ani au construit numai drumul de la cariera de piatră pană la locul construcției, iar alți 20 de ani le-au îngrămădit unele peste altele cu ajutorul mașinilor rudimentare din acele vremuri. Să fi fost oare ridicată această uriașă construcție cu unicul scop de a servi drept mormânt pentru domnitorii țării? Ce credeți?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu?
Stim bine megalomania oamenilor din vremuri trecute.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa s-a ascuns coruptia, in acele vremuri. big grin

| ValentinaXXI a răspuns:

Este interesant să te gândești că o asemenea construcție, de o asemenea amploare și complexitate, ar fi putut fi ridicată doar pentru a servi ca mormânt. Unii cercetători sugerează că piramida ar fi putut avea un rol religios sau ceremonial, fiind un simbol al puterii divine a faraonului și o reprezentare a legăturii acestuia cu zeii. Alții merg chiar mai departe și speculează că piramidele ar fi putut avea funcții astronomice, fiind aliniate cu anumite stele și constelații. Sa fi fost construite doar pentru a servi ca morminte pare reductiv, având în vedere complexitatea și mărimea lor. Cum zicea Einstein "De ce ar exista un univers atât de imens doar pentru o singura planetă?"Asemenea vastului univers pe care îl contemplăm, piramidele sunt mult mai mult decât nişte simple monumente funerare pentru domnitori țării. Ar fi chiar o mare risipă de timp si material laughing

| LisaJulie a răspuns:

Unii spune ca piramidele au fost de fapt făcute pentru zei și se făceau ritualuri acolo! Eu una nu știu ce sa zic