| ThePathWalker a întrebat:

Masa unui corp scade in raport cu creșterea vitezei (apropiată de viteza luminii) conform teorii relativitatii?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Păi masa de repaus rămâne la fel, evident, dar după cum bine știi, E=mc^2. Energia cinetică, adică mișcarea, e tot energie și după vestita ecuație, energia e egală cu masa, crește energia, crește masa, simplu, nu? Bine, chestia e mai complicată de atât, dar dacă vrei să te afunzi în ecuații, ai un link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_special_relativity

Bosonul Higgs are o certitudine de sigma 5, adică șansele să nu existe sunt de 1 la 3, 5 milioane.

Dacă masa ar scădea când crești viteza, ar trebui să fie tot mai ușor să capeți viteză mai mare, ceea ce înseamnă că nu ar exista limită de viteză, ceea ce e greșit. Viteza luminii e viteza maximă tocmai fiindcă masa crește și e tot mai greu să accelerezi corpul. Teoretic, la viteza luminii un corp are masă infinită și ai nevoie de infinit de multă energie pentru a o atinge.

Vezi și acest link pentru calcule, ecuații și detalii:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/relativ/tdil.html

50 răspunsuri:
| i86e2 a răspuns:

Masa corpului crește odată cu viteza. Dacă tot s-a descoperit bosonul Higgs, poți să-ți imaginezi că ceva zboară prin aer, cu cât crește viteza, cu atât crește și rezistența aerului. Cam așa e și cu bosonul Higgs, deși dacă oprești accelerația în vid, corpul va continua cu aceeași viteză, în aer încetinește. Analogia e bună doar din perspectiva faptului că ai nevoie de tot mai multă energie pentru accelerație, în aer fiindcă crește rezistența aerului, în vid fiindcă crește masa datorită interacțiunii corpului cu bosonul Higgs.

| WhatheWow a răspuns:

Da, relativ masa unui corp scade in raport cu viteza deoarece intervine forta de inertie.Si am sa-ti dau un exemplu : un obiect a carui masa este x are nevoie de o forta y pentru a fi propulsat; cu cit viteza creste cu atit forta y ar putea scadea, deci implicit si masa x ar trebui sa scada. Aici intervine acea forta de inertie, datorita ei, atit forta de propulsie cit si masa se pot modifica

| ThePathWalker explică (pentru i86e2):

Eu știam ca rămâne la fel, dar iti trebuie din ce in ce mai multa energie pentru a creste viteza. Acum toate cele trei răspunsuri sunt diferite. In ce sa cred?

| ThePathWalker explică (pentru i86e2):

Nu cred in bosonul Higgs.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Nu poti spune ca masa interactioneaza cu bosonul Higgs ci masa este rezultatul acestui boson. Lucrul acesta e valabil doar la nivel de fizica cuantica si nu la nivelul fizicii universale. Masa, o data stabilita nu mai poate fi modificata de acest boson. De exemplu : masa unui corp se modifica in raport cu viteza insa o data ce aceasta viteza e oprita corpul ramine la masa initiala.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Te rog să-mi arăți unde am spus că "masa interacționează cu bosonul Higgs", poate eu nu văd bine.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

"în aer fiindcă crește rezistența aerului, în vid fiindcă crește masa datorită interacțiunii cu bosonul Higgs. "

| ThePathWalker explică (pentru i86e2):

Poate ca realitatea poate fi privita cu bosonul Higgs, dar nu cred ca este adevarul universal. Din nou teoria dualitatii, dar oricum multumesc.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca să înțelegi ce vroiam să zic: "crește masa datorită interacțiunii CORPULUI cu bosonul Higgs."

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Trebuia sa zici : masa e rezultatul interactiunii bosonului Higgs; bosonul Higgs nu interactioneaza cu nici un corp, el face parte dintr-un corp, e particula care da masa protonului.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Bosonul Higgs face parte dintr-un câmp care penetrează tot Universul și are aceeași intensitate peste tot. La fel cum fotonii duc forța electromagnetică, așa bosonul Higgs dă masa, diferența e că forța electromagnetică are efect local, câmpul Higgs e în tot Universul.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Da, normal ca e in tot Universul, la fel si protonii si electronii insa el nu iteractioneaza cu nici un corp ci numai la nivel cuantic.

| WR104 a răspuns:

Masa unui corp nu scade in raport cu cresterea vitezei(apropiata de viteza luminii).
In teoria relativitatii se refera la faptul ca masa creste o data cu apropierea de viteza luminii.

| WR104 a răspuns:

Atunci cand un corp se apropie de viteza luminii, masa lui creste foarte rapid, astfel incat este necesara din ce in ce mai multa energie pentru a-i mari viteza. Obiectul nu poate atinge viteza luminii, deoarece masa lui ar deveni infinita si din echivalenta masei si energiei rezulta ca ar fi necesara o cantitate infinita de energie pentru a atinge viteza luminii.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Normal că bosonul Higgs interacționează cu corpul la nivel cuantic, la fel ca forța electromagnetică. Totuși, bănuiesc că majoritatea oamenilor spun că un magnet atrage sau respinge alt magnet, nu spun că acei magneți interacționează la nivel cuantic schimbând fotoni.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Atunci nu mai folosi termenul de " corp " pentru ca nu este corect! E particula subatomica.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Corpul e format din particule subatomice.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Greu intelegi! Daca discutam de interactiunea cu bosonul sau cimpul Higgs atunci trebuie sa folosim termenul corect de particule subatomice si nu de corpuri.

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu vezi pădurea din cauza copacilor.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Pai tocmai asta nu intelegi; noi vorbeam de un copac si nu de padure!

| RAY a răspuns:

Masa unui corp creste nu scade vezi e=mc2
(Mai specific, formula se traduce prin faptul ca energia este egala cu masa inmultita cu viteza luminii la patrat. Desi pare simpla, ecuatia relativitatii are implicatii profunde, cum ar fi regula ca nici un obiect care are masa nu va putea vreodata sa depaseasca viteza luminii.
Aceasta deoarece energia totala a unui obiect creste pe masura ce creste si viteza. Pe masura ce un obiect se apropie de viteza luminii, masa sa se apropie de infinit. Aceasta inseamna ca ar lua o cantitate infinita de energie pentru a accelera un obiect pana la viteza luminii.)
sursa http://www.atitudinea.ro/articole/Diverse/Ce+inseamna+E%3Dmc2+%3F

ps profl-blog

| RAY a răspuns:

Creste ca energia se transforma in masa exact ca la inceputul lui big bang

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Daca stii engleza am sa-ti propun sa mai ciesti si ceva alternativ si sa vezi ca mai sint si alte explicatii logice in afara de Teoria Relativitatii. http://www.reciprocalsystem.com/dbl/ vezi "The Neglected Facts of Science " capitolul 4 "Speed Limits " poti citi toata cartea ca e foarte interesanta.

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Voi citi scurta istorie a timpului, inteleg engleza dar nu inteleg daca citesc asa daca aud vorbind inteleg

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Spune-mi despre ce e vorba in carte? au dovezi care sa contrazica ce am spus? eu n-am credinta pentru nici o teorie inca nimeni nu a mers cu viteza luminii sa observe ca creste masa

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Exemplu : sustine teoria lui Tesla care spune ca viteza luminii este mai mare decit cea pe care o cunoastem; ca relatia spatiu -timp nu poate exista decit in relatie cu miscarea; spune ca Teoria Relativitatii nu are decit fundament matematic corect iar in realitate aceasta teorie nu se poate aplica; spune ca gravitatia e o relatie intre miscare si energia electromagnetica; ca masa nu poate creste in raport cu viteza; bine inteles ca la toate aceste afirmatii aduce in sprijin dovezi.

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Incearca sa citesti si aceasta teorie, eu nu cred in ea dar merita ca e interesanta : http://bibliophyle.wordpress.com/tag/immanuel-velikovsky/

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt multe de aflat cu asta sunt de acord dar sa gandim rational

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Mie, foarte multe aspecte ale gindirii lui Larson mi se par mai rationale si logice decit cele prezentate de Teoria Relativitatii care in cele mai multe cazuri se raporteaza doar la un " observator " si nu la functionalitatea Universului independent de acesta.

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Da teoria relativitati a fost demonstrata ca masa curbeaza spatiu