| scumpik99 a întrebat:

"Mintile luminate discuta idei, mintile medii discuta evenimente iar mintile reduse ii discuta pe altii"
Vreau idei si pareri despre acest citat.

Răspuns Câştigător
| Fiona232 a răspuns:

Oamenii ce au imaginatie si creier (cei luminati) se gandesc sa fac inventii in ajutorul omerii, cei ce nu au si imaginatie ci doar creier (cei medii) se gandesc doar la evenimente si cum sa le iasa perfect, iar cei nu sau ambitionat in viata doar barfesc

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

True! big grin

| CryChristiAN a răspuns:

Stii cine a zis asta? AI auzit de Roosevelt? Un adevarat om, fiind si un presedinte al Statelor Unite.Cred ca poti sa-ti dai si singura seama ce a vrut sa spunahappy

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

BIne nu sunt rautacios, nu ma judeca. iarta-ma.

Iti zic doar pe scurt, dar sa stii ca ce a zis Roosevelt e chiar ''rezumatul''.

pai e evident, ca geniile( ca asta inseamna mintile luminate) cauta noi afirmatii,concluzii, ipoteze, ideologii pentru a obtine raspunsuri in scopul cunoasterii.
Mintiile medii se gandesc la perfetiune( in cel mai mare caz, dar nu neaparat), iar cei mai putin geniali pur si simplu stau la barfa.

Dar sa stii ca afirmatia lui Roosevelt este chiar ''rezumatul'', deci nu o consider mare filozofie.

| harciog a răspuns:

Si totusi daca toate nu fac decit numai sa discute inseamna ca, din pacate, se rezuma la acelasi lucru.

| RAY a răspuns:

Mintile celor care au libertate de gandire, liber-cugetatori care discuta idei fara frica domnului discuta idei, inventi

mintile medi discuta cea ce descopera aia

mintile reduse i discuta pe alti, alti i barfesc, critica etc

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat sunt liber-cugetatori sunt cei care discuta invetii si alte cele. Iti spun doar ca am intalnit si cunosc foarte multe persoane cu frica de Dumnezeu care discuta inventii.

| RAY a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu sincer nu am cunoscut

| 3xfemeie a răspuns:

Unde il incadrez pe cel care discuta si idei, si evenimente, si pe altii?

| DyNo a răspuns:

Este foarte adevarat.

| scumpik99 explică (pentru 3xfemeie):

Buna intrebarewinking
La toate, mai precis cred ca la ultima rubrica.
Vreau sa spun ca daca ii discuti pe altii oricum ideile tale se rezuma tot la defectele celorlalti poate printr-un mod mai subtil. Totusi depinde si cum ii discuti:intr-o maniera corespunzatoare, doar spui o actiune a unei persoane(fara sa iti bati joc)sau intr-o maniera stupida, batjocoritoare(care se numeste barfa)winking

| shadovv a răspuns:

Depinde cat de mari sunt acele idei.