| RAY a întrebat:

Moartea dusman sau prieten?

Răspuns Câştigător
| JASMYNA88 a răspuns:

Ceva inevitabil, ceva cu care trebuie sa ne impacam dar nu o vom face niciodata! nu ne e nici prieten nici dusman! sa ne gandim asa...cum ar fi daca nimeni nu ar muri niciodata, doar ne-am reproduce? dar durerea asociata mortii? e ceva ce nu poate fi definit, fobia tuturor, cu exceptia celor care nu privesc viata ca pe un dar, ca pe ceva unic la care nu avem sansa sa o avem de 2 ori.

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde de la caz la caz.

| SimionAlexandru a răspuns:

Nu doresc moarte nimanui. Prietenul ma sustine, Dusmanul ma intareste :-)

| me92 a răspuns:

Prieten daca e la momentul potrivit...te scapa de toata durerea fizica si psihica
Dusman daca vine mai repede decat ar fi trebuit

| marinelpop a răspuns:

*** Lmn pag. 16-17 „Iată! Eu fac toate lucrurile noi" ***
Duşmanul nostru: moartea
30 Dumnezeu a arătat care avea să fie pedeapsa pentru neascultare: moartea. Pronunţând sentinţa împotriva primei femei, Iehova i-a spus: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii şi dorinţa ta se va ţine după soţul tău, şi el va domina peste tine". Lui Adam, el i-a spus: „În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce" (Geneza 3:16–19). Cuplul neascultător a fost izgonit din Paradisul fericirii, fiind acum nevoit să locuiască pe un pământ necultivat. Timpul s-a scurs, iar în cele din urmă cei doi au murit. — Geneza 5:5.
31 Adam şi Eva au început să dea naştere la copii numai după ce au pierdut perfecţiunea. Toţi oamenii care trăiesc în prezent sunt descendenţii lor imperfecţi şi, prin urmare, toţi mor. Un scriitor biblic a explicat această situaţie astfel: „Printr-un singur om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, şi astfel moartea s-a extins la toţi oamenii, deoarece toţi păcătuiseră". Ce se înţelege aici prin păcat? Este incapacitatea de a atinge perfecţiunea sau completitudinea. Iehova Dumnezeu nu aprobă şi nu păstrează în viaţă nimic imperfect. Întrucât toţi oamenii moştenesc păcatul şi imperfecţiunea de la primul om, Adam, moartea ‘domneşte ca rege’ peste ei (Romani 5:12, 14). Oamenii păcătoşi mor, la fel cum mor animalele. — Eclesiastul 3:19–21.
32 Ce este „moartea"? Este opusul vieţii. Dumnezeu oferise omului perspectiva vieţii veşnice pe pământ, cu condiţia ca acesta să asculte de el. Însă el nu a ascultat, iar pedeapsa pentru aceasta a fost moartea, starea de inconştienţă, inexistenţa. Dumnezeu nu pomenise nimic de vreo transferare a vieţii omului într-un domeniu spiritual sau într-un „iad" de foc, în cazul în care acesta nu avea să asculte şi avea să moară. Dimpotrivă, el îl avertizase: „Vei muri negreşit". De fapt, cel care i-a minţit a fost Diavolul ucigaş, care a spus: „Hotărât că nu veţi muri" (Geneza 2:17; 3:4; Ioan 8:44). Ceea ce au moştenit de la Adam toţi oamenii este moartea, întoarcerea în ţărână. — Eclesiastul 9:5, 10; Psalmii 115:17; 146:4.

| adryana201 a răspuns:

Moartea prietena Duşmanului şi Dusmanul prietenului. big grin

| Terente20 a răspuns:

Dusmaaaani-mi poarta pica, da' n-au valoarea mea!

| RAY explică (pentru JASMYNA88):

Ai dreptate

| RAY explică (pentru EmaS):

In cazul tau e prietena nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dusmanul dusmanului meu imi este prieten.

| usuk a răspuns:

O sa-mi fie cel mai bun prieten dupa ce voi fi satul de zile

| Terente20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un proverb indian, e util si in matematica-algebra dar nu mai tin minte exact. parca era legat de faza aia "minus cu minus fac plus".
doamne deci cat pot fi de destept...

| robijam a răspuns:

Sa moara dusmanilele laughing. Eu zic, ca depinde de caz, prieten pentru cei chinuiti dusman pentru cei cu viata inainte.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Moartea ti-e prieten.Ea te va insoti intotdeauna, pana ce infinitul nu va mai exista.Viata ce iti ofera? O prietenie efemera, o prietenie de o clipa, in comparatie cu prietenia eterna a mortii.
Cheers.

| victor333 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Lool prietenia mortii nu i eterna prietene moartea exista chiar si cand esti viu numai ca u nu o percepi iar dupa ce mori o sa te transformi adica vei vietui in alt context multiversal.Moarte fara viata nu exista si nici vice versa!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru victor333):

Fara lol.Fiecare avem o conceptie diferita, o viziune proprie asupra realitatii, asupra universului din care facem parte.Imi pare interesanta si conceptia ta, doar ca eu am alta.

| victor333 a răspuns (pentru victor333):

Cat despre care ti e prieten si care nu cred ca mai mult conteaza daca tu iti esti prieten propriei persoane!

| Paun_Emil_1992 a răspuns:

Necesitate.

| RAY explică (pentru victor333):

Nu exista nimic dupa moarte, cioran are dreptate

| OOOLEOOO a răspuns:

Po-ti face ce vrei din ea, din prieten in dusman din dusman in aliat.

| AlbaAura a răspuns:

Sa te temi de moarte, privita ca un atribut al naturii, e o slabiciune.Pentru cei care iubesc viața, moartea e un dușman.Pentru cei care indura suferițe, e un prieten.Pentru toți insa, moartea este un mod de a fi pe care ni-l asumam de indata ce venim pe lume.Ne naștem fara sa vrem și murim fiindca trebuie.Intre primul și ultimul hotar, viața devine existența, inima devine cord iar moartea nici macar moarte nu mai e, ci deces.

| anonimg a răspuns:

Moartea n-a existat dintotdeuna. Ea este rezultatul pacatului -al neascultarii.
As putea spune ca multi altii: fiecare cu conceptia lui -si asta e a mea. Dar nu. Trebuie sa existe un adevar in privinta asta, deoarece asa cum exista o moarte, asa va exista si o inviere dupa aceea. Exista speranta in aceasta inviere. Si sunt multi oameni care mor fara aceasta speranta.
Nu este voia lui Dumnezeu ca oamenii sa traiasca fara speranta. Si aceasta nadejde nu este doar o inchipuire nascocita de om pentru ca sa traiasca un pic mai bine. Ci este o realitate faptul ca Dumnezeu are puterea sa invieze toti oamenii care au murit.
Cei ce au ascultat de El vor invia pentru viata vesnica, iar cei ce n-au ascultat, pentru judecata si moarte vesnica. Viata aceasta este doar un timp de proba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cand vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea îţi e alături veşnic pe când viaţa te lasă să trăieşti pe termen limitat.

| Vandrey a răspuns:

Rezultatul vietii defineste...)