| AvalohAlyn a întrebat:

Nu e foarte trist ca unii au tot ce isi doresc,sunt impliniti,fericiti la maxim si altii sunt exact opusul lor. fara bani,fara viitor,fara sa fie iubiti, fara sa fie impliniti..De ce exista aceste extreme? Era si o vorba a unui cantec:Unul are de toate, altul nu mai poate.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

De ce ar avea cineva sanatate daca nu stie sa aiba grija de ea?
De ce ar avea cineva bani daca nu cunoaste valoarea lor?
De ce ar avea cineva o relatie implinita daca n-ar sti cum s-o intretina?
De ce ar fi cineva fericit daca habar n-are ce este aia inteligenta emotionala?
De ce ar avea cineva o viata sociala implinita daca nu stie sa comunice cu ceilalti?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc.
Totul funtioneaza dupa legi bine stabilite si corecte.
Fiecare are exact ce merita.
Dar ca sa intelegi trebuie sa privesti in ansamblu.
In decursul a mii de existente una de sarac sau de bogat este irelevanta.
Lectia pe care o avem de invatat este importanta.

| Lothar a răspuns:

Probabil Domnul Cedric are idei bune
https://www.youtube.com/watch?v=syGLnZw5xKI
Sa stii de la mine ca acela care este trist de mic, care este sarac, care nu are bani, care nu simte iubirea...acela are in schimb caracter, are o gandire superioara, se bucura la orice nimic, acela e un om adevarat.
Unu care n-a stiut niciodata suferinta se va plictisi de viata, o sa fie toata viata un rasfatat si un copil imatur.
Sa fii fericit daca induri, sa fii fericit ca ai trecut prin atatea, daca nu treceai nu erai cavalerul care esti azi.

| Ioscaa1 a răspuns:

Mai bine sarac si fericit decat bogat si trist inconjurat de prieteni pe interes

| Mindilica a răspuns:

Nimeni nu este fericit la maxim. Este vorba doar de sansa, de norocul pe care ni l-a dat Dumnezeu. Eu cred ca trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu pentru tot ceea ce avem si sa nu facem greseala de a ne uita in curtea altuia. Sa nu uitam ca nu banii ne aduc fericirea ci "linistea colibei tale", vorba lui Slavici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste NEDREPTATE(nedreptatatea face parte din procesul numit VIATA).

Desigur ca uneori ''nedreptatea''poate avea si o cauza care tine de personalitatea celui care ''nu mai poate''...adica o personalitate ''depravata'', lipsita de griji, inhibitii, care nu se gandeste la viitor, cheltuieste tot pentru ''a trai momentul'' etc...si ASFEL apar CONSECINTELE (adica ''nedreptatea'')

Insa din pacate nedreptatea poate imbraca si alte forme, fara VINA din partea celui care este neandreptatit.

https://www.google.ro/......ps?/search

(De ce?!)

-Pt ca se numeste VIATA!

| Mădă0611 a răspuns:

De unde stii ca sunt fericiti "la maxim"? De pe facebook? laughing Oare nu tot tie ti-am zis chestia aia cu implinirea si am dat exemplu cu casnicia? Totul e in mintea ta, credinta in mosi craciuni si cai verzi pe pereti nu te, sau va, ca sunteti multi, lasa sa gandesti corect, pentru a intelege ce e de inteles, sau e doar selectia naturala. devil

| doctorandus a răspuns:

La Ecleziastul scrie ca viata tuturor oamenilor este lipsita de orice sens pentru ca asa a fost lasat de Dumnezeu.

nony
| nony a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, mai, mai...ce extrem de rationali am devenit noi in rahatul asta de lume materiala. Unde iti este compasiunea, Daniel, sentimentele care-ti invaluie inima cand vezi suferinta celor de langa tine? Aaa, presupun ca tu faci parte din prima categorie de oameni si de pe treapta superioara pe care stai, analizezi lumea ¨la rece ¨, ca doar fiecare merita ce are, nu?
Planeta e arhiplina de oameni.Cati dintre ei sunt bogati si cati dintre ei sunt saraci? Nu comparam procentele ca si aici saracii ies in pierdere.
Pana iti invatam noi lectia saraciei, as vrea sa stai in fara copiilor astia si sa le spui : Asa meritati! https://www.google.ro/......ps?/search

| Radu284 a răspuns (pentru nony):

WTF?
Unde a zis el ca aia asa merita?

A zis ceva in care cred si eu: Venim aici ca sa invatam lectii, nu sa fim fericiti. In unele vieti, invatam lectii pentru care este necesar sa fim fericiti. In altele, este necesar sa experimentam durere. Nu e ceva ce meriti, e ceva ce ai nevoie de.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nony):

Compasiune este una, sa aberezi ca viata este nedreapta este altceva.
Totul se plateste.
Copiii aceea poate sunt fosti politicieni corupti, violatori sau altceva.Este irelevant ce au facut, dar acum trebuie sa plateasca.
Stiu ca este greu de acceptat dar fiecare lucru la timpul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai manele pe TPU...

| Mădă0611 a răspuns (pentru nony):

Ai nimerit perfect imaginea, e de pe un site ortodox, si e si explicatia: http://www.pelerinortodox.com/de-ce-mor-de-foame-copiii-din-africa/

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este ceva corect pe lumea asta?
Pa, pa.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Viata o faci cu mana ta si nu castiga cine e cistit castiga cine e mai destept.Asta sa o tineti minte!

| Happyjump a răspuns:

Viața e nedreaptă