| sabin89 a întrebat:

"Nu există adevăr absolut" - afirmăm noi. Suntem siguri de asta? Da, suntem siguri. Dacă e așa, înseamnă că am găsit deja un adevăr absolut - cel pe care tocmai l-am afirmat.
Și dacă există unul, de ce n-ar mai fi și altele?

54 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
adevar absolut = realitate sau ceva adevarat absolut ca afirmatie nu ca realitate?

ADEVAR ABSOLUT ca afirmatie, nu realitatea pe care o traim(adica putem afirma absolut lucrul asta)
Incepand cu anul 1, nu a existat om care sa fi trait 2024 ani!
e un adevar absolut?

ADEVAR ABSOLUT ca realitate :

Cand sunt 40 de grade nu a nins niciodata!

N-am inteles bine, ce inseamna absolut pentru tine, definit de tine.Sau e bine asa?

| sabin89 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu găsesc nimic greșit în cele ce ai scris.

| RAY a răspuns:

Poti sa te uiti la acest serial The Midnight Gospel Season si apoi sa imi spui parerea ta?

Consider ca adevarul nu poate fii exact dar prin metoda stiintifica putem avea acces la el, cei care spun ca stiu adevarul absolut sunt cei mai prosti oamenii, cei care spun nu stiu din pacate sunt vazuti niste nehotarati

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru sabin89):

E ceva gresit,absurdul cam mare, dar daca doar cautam existenta unui adevar absolut, el exista sigur.
Un adevar logic mare, exista DAR nu stam acum pe TPU sa-l cautam, doar cautam daca mai exista 1.

De unde ai luat vorba?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Citește: Despre adevăr şi minciună în sens extramoral de Friedrich Nietzsche

| doctorandus a răspuns:

Dupa cum stii ca exista ceva se demonstreaza prin a arata acel ceva. Si niciuna din opiniile proferate de oameni timp de mii si mii de ani nu s-a dovedit a fi Adevarul Absolut. Desi unele sunt mai aproape de realitate, iar altele pure fantezii sau idiotii.

| Goete a răspuns:

Intreaba toti oamenii si cei vedea cati dintre ei e sigur ca nu exista adevar absolut

| Goete a răspuns:

E rea doar formularea.
"Nu exista adevar absolut"
Se spune eu pot avea dreptate. Si tu la fel.

| sabin89 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu am luat-o de nicăieri. De fapt, e mai mult o chestiune de logică. Cum e și dictonul acela 'singurul lucru sigur e că nimic nu e sigur'. Din formularea asta ar rezulta că există totuși un lucru sigur. Dar discuția despre adevăr absolut ocupă un loc mai aparte. Ne interesează în special când abordăm problema moralității.

| sabin89 explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Până găsesc cartea și până o citesc, hai mai bine zi tu în câteva cuvinte despre ce e vorba.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"...prin a arata acel ceva". Când căutăm un adevăr absolut în moralitate, nu prea avem cum să arătăm acel ceva.

| sabin89 explică (pentru RAY):

Bună remarca! Nu știu dacă o să am timp să văd serialul ăla, dar poate îmi fac. Între timp, zi-mi tu vreo idee care ți s-a părut interesantă.

| sabin89 explică (pentru Goete):

Da, era mai bine: Se spune că...nu există adevăr absolut.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

1+1 = 2 : luata in considerare la fel ca propozitia asta : La 40grade ale soarelui, de cand exista pamantul asta nu a purtat nimeni 15 sau mai mult de 15 geci pe el. E adevar absolut, e adevar care nu se incadreaza moral.
9203509+532859 = exista un adevar absolut corect si moral aici, exista dar nu stam noi sa calculam acum. ..trebuie sa muncim putin si vom avea si aici rezultat absolut moral.
Asa e si cu adevarul absolut (moral).Nu iti pot da un raspuns adevarat absolut SI MORAL acum pentru ca ar trebui sa calculez a2-a adunare, dar daca a existat exemplu absurd, exista si moral.-ca sa-ti raspund la intrebarea ta

| SingleForOne a răspuns:

Fie o dai spre incertitudine, fie te bazezi pe informațiile pe care le ai.

| EliLeli a răspuns:

Si daca nu exista ce?
Si daca exista ce?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

De ce folosești cuvântul din "păcate" ateule? Sau te-a convins Daniel că ești creștin fiind posibil botezat când ai fost bebe?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acum 14 ore | RAY a răspuns:
Poti sa te uiti la acest serial The Midnight Gospel Season si apoi sa imi spui parerea ta?

Consider ca adevarul nu poate fii exact dar prin metoda stiintifica putem avea acces la el, cei care spun ca stiu adevarul absolut sunt cei mai prosti oamenii, cei care spun nu stiu din pacate sunt vazuti niste nehotarati

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ba da, prin a formula un cod etic absolut perfect si ireprosabil.

Răspuns utilizator avertizat
| Roger645 a răspuns:

Exista adevar faptic si juridic. Mai demult, cineva din SUA, e cerut in instanta sa se raspunda daca exista Dumnezeu. Ce adevar a vazut instanta?

| StrongHeart a răspuns:

Gresesti. Doar pentru ca suntem siguri de ceva nu inseamna ca este adevarul absolut. De cate ori nu s-au inselat oamenii in privinta a ceva ce era de necontestat pana in momentul respectiv?
Adevarul ca sa fie absolut inseamna ca trebuie sa reziste in timp si sa fie supus la o multime de teste care sa demonstreze autenticitatea faptului sau al idei respective.
Tu pleci de la premiza ca daca majoritatea e de acord cu un lucru, acel lucru e adevarat, ceea ce e o greseala mare.
In Germania nazista, majoritatea era de acord cu ideile lui Hitler, asta nu inseamna ca a avut dreptate sa extermine milioane de evrei in lagare de concentrare.
Nicio persoana nu detine adevarul absolut, ei bine, aproape. Exista un singur om care a afirmat ca detine adevarul absolut si a fost supus la toate testele posibile, dar oamenilor nu le-a placut si l-au crucificat.
Oamenii refuza ideea de adevar absolut pentru ca idea asta are puterea sa-i determine sa-si schimbe ideile preconcepute despre lumea in care traiesc, lucru dificil pentru majoritatea, deoarece implica efort, folosirea ratiunii si acceptarea limitelor(ex: faptul ca suntem oameni, nu le stim pe toate si putem gresi).
Oamenii vor raspunsuri cat mai simple, la probleme foarte delicate si prefera orice raspuns care le convine, decat sa admite ca nu stiu.
Imi amintesc de o scena dintr-un serial despre dezastrul din Cernobyl cand un profesor specializat in inginerie nucleara pleaca cu un oficial sovietic(Scerbina) intr-un avion la fata locului dezastrului, profesorul fiind convins ca nucleul a explodat incearca sa-i explice asta oficialului, ii spune ca sunt urme de grafit deasupra centralei, aratandu-i fumul dens si ca daca trece cu avionul peste ea, radiatiile o sa-i omoare intr-un timp foarte scurt si i se raspunde "Daca nu putem vedea, inseamna ca nu este" si ii ordona pilotului sa treaca peste sau va fi impuscat, dar profesorul il avertizeaza pe pilot ca daca va zbura peste norul de fum, va implora pentru glontul ala mai tarziu, radiatiile fiind mult mai periculoase.

Las link aici, are 1 minut videoclipul:
https://www.youtube.com/watch?v=e1aUaVNMTfc

E destul de fascinanta scena si putem deduce multe din ea.
Ce ai de facut intr-o situatie critica? Mergi pe buna credinta si incredere in binele comun, ascultand glasul constiintei sau lasi orgoliul sa te conduca, riscand moarte si distrugere?
Exista adevar absolut? Unii zic ca da, unii zic ca nu. Unii zic ca exista mai multe.
Eu cred ca exista doar adevar, un singur adevar care include tot ce poate fi adevarat si ce poate fi atestat, demonstrat in timp si cu siguranta mult prea complex pentru capacitatea unui singur om de a-l rationaliza, iar restul e minciuna. La fel, o minciuna cu miliarde de straturi, dar exista doar adevar si minciuna, nimic intre, nu exista cale de mijloc cand vorbim de adevar, ori este adevarat ori este fals.
Pe asta se bazeaza tot sistemul juridic, politic, etc. Altfel nu ar functiona nimic, ar fi haos, daca nu am putea supune adevarul la test.
Cred ca este de o importanta cruciala sa admitem atunci cand nu stim ceva si sa mai ascultam si parerea altcuiva, ca poate, cine stie, ne-ar putea salva viata.

| sabin89 explică (pentru StrongHeart):

Îmi spui că greșesc. Probabil nu ai citit ce am scris lui Goete. În acel comentariu am admis că reformulez astfel: "Se spune că...". Adică nu toți afirmă că nu există adevăr absolut, dar circulă mult în opinia publică ideea că acel adevăr în mod sigur nu există.
Îți dau dreptate când spui că nu totdeauna ceea ce aprobă majoritatea este neapărat și adevărat. Exemplul cu nazismul lui Hitler e concludent.

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

M-am grabit sa-ti raspund la intrebare pentru ca e o intrebare foarte buna si mi-a trezit interesul. Nu am citit decat primele 3 raspunsuri inainte sa scriu.
Dar nu schimba prea mult raspunsul meu, pentru ca ramane valabil faptul ca oamenii nu vor sa stie adevarul, pentru ca adevarul implica efort si acceptarea imperfectiunii omenesti.
Ne uitam in istorie la toti care au indraznit sa opuna rezistenta la opresiuni si sa lupte pentru adevar, o sa vedem ca multi au devenit inamicii publici principali si au fost asasinati sau redusi la tacere.
Foarte multi oameni urasc ideea de adevar absolut.

| sabin89 explică:

În domeniul moralității, când vine vorba de adevăr absolut, una dintre dilemele încă neelucidate se referă la omucidere. Prima reacție a fiecăruia dintre noi este una de respingere, de condamnare a unei astfel de fapte. Cum să ucizi un om! Și totuși istoria omenirii este plină de vărsare de sânge. Chiar și evreii din antichitate au măcelărit mii și mii de oameni (edomiți, moabiți etc.).
Multe dileme s-au elucidat de-a lungul timpului și se vor mai elucida. Dar aceasta, a omuciderii? Are vreo șansă să se elucideze?

| Goete a răspuns (pentru sabin89):

Probabil exista, intr-un context restrans. Dar nu un adevar absolut intr-un Univers Absolut - ups... oare unul, absolut?

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Dap, d-aia au intrat aia cu avioanele in turnurile gemene, condusi de credinta lor in Adevar Absolut.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Ce legatura are cu ce am zis eu?

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Si care ar fi aceasta dilema de neelucidat? Poti sa reformulezi, sa inteleg si eu, cu ce schimba ideea de adevar absolut faptul ca unii oameni aleg sa ia viata altora?

| sabin89 explică (pentru StrongHeart):

Care e adevărul (absolut) în privința uciderii? E moral sau nu e moral să ucidem alți oameni?