Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Nu obisnuiesc sa ma folosesc de stereotipuri pentru a trage concluzii referitoare la persoane in general, dar totusi:

Ai intalnit vreodata o persoana care sa nu aiba habar unde se pune cratima intr-un cuvant si in acelasi timp sa fie foarte inteligenta?

50 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Inca nu, dar speranta moare ultima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cele trei facultati ale mele, pe care le-am facut intro tara ceva mai civilizata, chiar n-am intalnit asa ceva.
E posibil so cunosc pe persoana respectiva? la cine te-ai referit?

| AiEnma97 a răspuns:

Nu. Cred ca modul in care scrie o persoana spune cate ceva despre caracterul ei...

| Elli9Sweet a răspuns:

Da. Sant multi oameni destepti dar care nu stiu sa scrie. Am intalnit persoane din astea. Stia asa de multe da avea foarte multe greseli de ortografie. Deci cam degeaba e destept. La un examen sau ceva de genu scade cel mai mult pe ortografie.

| raluk27 a răspuns:

Da, am intalnit. Cred ca acele persoane, poate nu au studii, dar cu siguranta stau bine cu scoala vietii.

| BrD a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa stii ca se pune cratima la cuvantul "intr-o"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BrD):

Imi iau diploma si ma duc s-o fumez straight face

| dragos9234 a răspuns:

Da.

| BrD a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| Gogu06 a răspuns:

Exista posibilitatea ca un om fara scoala sa fie inteligent. Iar inteligenta nu si-a dezvoltat-o in scoala ci muncind sau facand ceva, practicand un hobby etc... Un om inteligent este omul care a intampinat probleme le-a rezolvat sau a vazut rezolvarile la altii si a ramas cu experienta. Daca ai 3 facultati asta nu te face un om inteligent ci doar un om care are habar, nu cred ca daca are 3 facultati terminate exceleaza in vreun domeniu din cele 3. Oamenii inteligenti au imaginatie si vad lucrurile in perspectiva. Oricum, depinde si la ce te referi cand spui inteligent.

| Septemberbliss a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te cunosc personal, dar uite ca am gasit pe cineva care cu tot cu cele 3 facultati facute INTR-O tara ceva mai civilizata dovedeste ca orice e posibil.Am raspuns corect, ori ba?

| bluuee a răspuns:

Nu am stiut niciodata cat de corect scrie, dar il bagam in ceata cand mentionam in trecere notiuni ca substantiv, verb, subiect, etc. Pentru simplul fapt ca are doar 10 clase terminate de care la inceput nu s-a putut ocupa din cauza situatiei din familie, iar apoi nu l-a mai interesat vreun pic. Tarziu si-a dat seama ca a pierdut mult si are mai multe carti citite si mai multa cultura generala dacat multi care se pretind intelectuali. M-a facut si pe mine sa incerc sa ridic nivelul, ca sa pot vedea lucrurile cu atata claritate ca si el. De tatal meu vorbesc big grin

mira
| mira a răspuns:

Numarul persoanelor inteligente si cu mari lacune in ortografie este destul de mare.Acestea,din diferite motive, au pierdut perioada cand se formeaza deprinderile ortografice si au continuat scoala remarcandu-se la alte materii.De-a lungul scolaritatii au fost penalizate cu un punct sau doua la greseli de ortografie, dar nimeni n-a mai avut timpul si rabdarea sa se ocupe de indreptarea scrisului acelei persoane. Daca si-a ales o meserie tehnica ocazia de a gresi ortografic a fost tot mai rara. Exista chiar unii profesori universitari care publica frecvent carti si au o ortografie catastrofala.In acest caz isi aleg si platesc o persoana care sa se ocupe strict de ortografia manuscrisului. Exista si persoane care la varsta adulta constientizeaza deficitul lor de ortografie si incearca sub o buna indrumare sa se puna la punct. Cele mai multe insa considera ortografia o problema minora in comparatie cu faptul ca pot proiecta usor barajul unei hidrocentrale.Totusi,intrarea in Parlamentul Romaniei ar trebui sa se faca macar print-o dictare.

| Issa20sb a răspuns:

Sunt multe persoane..."inteligente" dar certate cu gramatica laughing))

| BrokenArrow a răspuns:

Incă nu am avut plăcerea.

| TempusVernum a răspuns:

Stii, pe vremea bunicilor mei era o vorba ca atunci cand cineva scria frumos, automat se zicea: "iote ce destept trebuie sa fie asta...ce frumuos scrie!"
Nu scrisul te face neaparat inteligent. Poate unii proiecteaza cine stie ce roboti industriali sau cai ferate de mare viteza, ori masini ce ar parea SF-uri pentru ziua de azi, dar poate ca habar n-au de ortografie. Nu ca n-au avut vreodata habar, dar or fi uitat-o pur si simplu pentru ca nu s-au mai intalnit in viata lor cu asa ceva! Mai bine asa decat forme fara fond. Pana la urma conteaza si cum scrii, dar mai mult va conta mereu ceea ce vrei sa scrii. Dar desigur ca vorbim mai mult de exceptiihee hee In mare parte e vorba doar de someri cu 10 clase big grin, fara a incerca sa par rautacios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Septemberbliss):

happy amandoi ati facut aceeasi greseala.V-ati aruncat, ba nu hai ca imi place, vat-i aruncat la un cuvant intalnit frecvent.Dar cu "so" ce facem? Eu zic ca a fost... aproape corect si meriti si o suvita de funda!

| Terentee22 a răspuns:

Da, am un tovaras care nu are treaba cu scrisul dar iti da lectii de viata, in schimb am cunoscut si o persoana care scria relativ perfect dar iti venea sa plangi la cat de proasta era.
deci iti trebuie o oarecare inteligenta sa stii sa scrii dar nu oricine pune o cratima este geniu.

| suffarstar a răspuns:

Nu iti trebuie facultati pentru asta.Pe unii ii duce capul mai mult, dar nu au rabdare, sunt neglijenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu am intalnit o astfel de persoana.

| Nimixpecial a răspuns:

Un exemplu foarte bun pe care pot sa ti-l dau e Tudor Sisu.

| Oana92 a răspuns:

Nu cred e vorba ca nu stiu sa foloseasca cratima, dar poate se grabesc sa scrie (pe net de ex). Si eu de multe ori cand vb cu cineva pe fb scriu fara ii-uri, cratima, punct sau virgula pentru ca ma grabesc sau scriu prescurtat. Sau cand imi fac scheme sa invat dupa ele scriu pe scurt si de multe ori nici nu scriu cuvantul corect pentru ca ma grabesc si eu oricum stiu ce am scris. Asta nu inseamna ca nu stiu sa scriu!

| Cetateanulturmentat a răspuns:

De ce nu? Poate la starea lui /ei de inteligenta o cratima e neinsemnata pe langa sensul cuvintelor. De exemplu stiu o persoana foarte inteligenta care nu da doi bani pe gramatica, nu se mai oboseste... La noi scrisul asta impecabil nu vrea decat sa ne faca sa parem mai intelectuali in timp ce mesajul nostru e de toata jena.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Exista mai multe tipuri de inteligenta.
Exista oameni care au diplome peste diplome. Si stau bine la capitolul gramatica. Dar practic nu sunt buni de nimic, nu au imaginatie sau capacitatea de a rezolva, de a improviza ceva.
Cred ca mai exista oameni care nu au ani si ani de scoala, dar se pricem la multe lucruri.
Depinde de fiecare.

Dar sincer, nu am intalnit oameni inteligenti care sa nu stie sa se exprime frumos, curat. Si sa scrie bine.

| ionel2013 a răspuns:

Chestia e ca in viata nu prea ai nevoie de gramatica, cand intilnesti o problema nu cred ca o poti rezolva doar fiind corect in scris.Cu cred ca inteligenta este mult mai importanta in viata, plus ca ea nu se caracterizeaza prin scris ci prin fapte, vorbe, idei, etc...

| Radeas1 a răspuns:

Inteligenta inseamna totul : Stiinta, informatica, matematica si mai putin... dar conteaza si ea... ortografia.

| Delicacy a răspuns:

Dacă era inteligentă, cel mai probabil avea nişte evitări, neatenţii sau chiar lapsusuri.

| AdeVero12 a răspuns:

Păi am întâlnit. Sunt persoane care habar nu au să pună cratima într-un singur cuvânt pentru că mnah se întâmplă să greșești, deși ai note foarte bune. Dar în țara asta notele nu mai au nicio importanță pentru că toți primesc 10 pentru o prostie. Analfabeți cu diplomă! laughing

| Inferno a răspuns:

Personal nu, dar cunosc cazuri.
un exemplu ar fi un miner roman cu un IQ de peste 130 ce a intrat in MENSA.Alt exemplu sunt copii cu varste foarte mici ce au un egal sau chiar mai mare de 160 de puncte, desigur ca respectivii inca invata alfabetul. Inteligenta nu are legatura cu limbajul.

| Inferno a răspuns:

Observ ca majoritatea utilizatorilor ce au raspuns nu inteleg ce inseamna inteligenta.
inteligenta este doar capacitatea de a rationa a individului. Un cioban care vorbeste stricat limba romana, care crede ca Soarele se invarte in jurul Pamantului poate sa fie tot atat de inteligent ca si Einstein, pentru ca daca-l punem la curent pe acest cioban cu noutatile va fi capabil sa le inteleaga mult mai bine comparativ cu cineva care le studiaza de o viata intreaga.
Daca cineva nu stie ca Pamantul este "rotund"(aproximativ) asta nu inseamna ca este prost, ci doar nedocumentat. Pentru ca daca acest lucru ar insemna prostie atunci inteligenta ar insemna omniscienta si ea nu inseamna asta.