Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Nu obisnuiesc sa ma folosesc de stereotipuri pentru a trage concluzii referitoare la persoane in general, dar totusi:

Ai intalnit vreodata o persoana care sa nu aiba habar unde se pune cratima intr-un cuvant si in acelasi timp sa fie foarte inteligenta?

50 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poate nu si-a dat seama, se poate intampla oricui.

| theona13 a răspuns (pentru BrD):

Si la "s-o"

| BrD a răspuns (pentru theona13):

Da, corect.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da,cunosc un baiat care face greseli gramaticale elementare, dar e capabil sa inteleaga cu usurinta anumite lucuri.Numai ca nu-si foloseste inteligenta intr-un mod constructiv.

| Holocaust a răspuns:

Vazusem aici candva un user... Avea idei bunicele, folosea si diacritice baiatul, dar greselile de gramatica parca te fortau sa-ti schimbi opinia despre el.
Nu pot totusi sa spun cat de inteligent era, ca inca nu l-am vazut rezolvand probleme de fizica cuantica pe TPU.
LE: Mi-am mai adus aminte de un individ.Inteligent baiatu',dar avea o problema cu litera I, daca ma "intelegii".

| Nimixpecial a răspuns:

Inteligenta nu inseamna gramatica. Poti sa fii un geniu aproape analfabet.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Da, raspunsul este simplu: educatie defectuoasa sau inexistenta.
In satul meu natal cunosc un tip caruia i-am dat testul lui Einstein de inteligenta. L-a rezolvat in 5 minute.
Si cu toate astea, are doar 4 clase.
Intr-o tara ca Romania, cazurile similare sunt cu miile.
"Muntii nostri aur poarta" la asta se referea, nu la Rosia Montana.

Cu stima,
Neo

| dasdsad a răspuns:

Ca sa fi destept nu trebuie neaparat sa scrii corect..sunt enorm de multe exemple care se pot compara cu ideea tawinking

| Scorpions13 a răspuns:

Depinde de context si situatie. poate ii era sila daca era un text pe net sau poate nu e asa inteligent precum pare de unde stii ca este inteligenta? ati facut un test de IQ cambridge sau oxford si ai tras concluzia.

| korynna_4355 a răspuns:

Da am intalnit o persoana foarte inteligenta, care da intotdeauna sfaturi bune, cu scoala vietii dar care sa nu stie unde se pune cratima.

| Klaryssa a răspuns:

Nu,desi la mine in clasa in afara de mine si de inca 3 fete nu au nota peste 6, aproape niciunul dintre ei nu stie unde se pune cratima sau macar sa citeasca dar nici unul nu sunt foarte bine dotati cu intelectul. Sper sa se indrepte dar spor la cautat, ca eu caut de pe a 4 a si nu am gasit rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, aici vorbim de un soi de inteligență nativă sau dezvoltată prin școala vieții, prin experiență, prin pasiune sau prin trăirea la limita subzistenței. Cultura e diferită de inteligență. Cultura dezvoltă inteligență, iar inteligența dezvoltă cultura și o materializează. La ei o lipsă. Un om inteligent știe că, pentru a avea ceva relevant de spus trebuie să ai minimul gramaticii limbii române și să știi să te faci ascultat.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Eu am intalnit.Chiar am colege multe si am intalnit multe persoane care nu stiu sa puna cratime, sau sa vorbeasca corect gramatical si cu toate astea, sunt "destepte".Hai sa zic, mai gresesti un cuvant, dar 10 cuvinte gresite, e deja o problema.

| CrazyTeenager a răspuns:

Da, acum depinde cum definim o persoana inteligenta. Inteligenta este de mai multe feluri, printre care si motrica, persoanele care sunt implicate in activitati fizice ce implica miscare, sportul, dansul, au cele mai mari beneficii dupa urma ei, si aici sunt multe exemple de astfel de persoane ce nu exceleaza cand vine vorba de socializare. Sa evaluezi o persoana superficial, doar dupa vocabular e usor, dar fiecare are ceva bun, unii / unele au inteligenta emotionala mai dezvoltata fata de cea analitica de exemplu.

| тecнιннιlα a răspuns:

Da happy, dar nu este roman.

| Edwards2017 a răspuns:

In zilele noastre nimic nu te mai mira...se poate omite accidental dar de multe ori din nestiinta

| AlexCraescu a răspuns (pentru anonim_4396):

V-ati* happy

| 12faly56 a răspuns:

Da.nu dupa o cratima se catalogheaza o persoana, ci dupa ce are la devla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexCraescu):

laughing Ok, man, eu am zis ca-mi place, dar nici chiar asa. Oricum esti esti mai bun decat "robo", care nu m-a lasat sa-mi scriu toata isprava fara cratima.Incearca sa impingi un CV( adica curriculum vitae, eu la barca am motor de CV si cine stie ce iti mai trecea prin cap)...reiau, sa impingi un CV Cristinei poate, poate...

Răspuns utilizator avertizat