Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Nu obisnuiesc sa ma folosesc de stereotipuri pentru a trage concluzii referitoare la persoane in general, dar totusi:

Ai intalnit vreodata o persoana care sa nu aiba habar unde se pune cratima intr-un cuvant si in acelasi timp sa fie foarte inteligenta?

50 răspunsuri:
| Nimixpecial a răspuns:

Inteligenta nu inseamna gramatica. Poti sa fii un geniu aproape analfabet.

| AiEnma97 a răspuns:

Nu. Cred ca modul in care scrie o persoana spune cate ceva despre caracterul ei...

| dasdsad a răspuns:

Ca sa fi destept nu trebuie neaparat sa scrii corect..sunt enorm de multe exemple care se pot compara cu ideea tawinking

| 12faly56 a răspuns:

Da.nu dupa o cratima se catalogheaza o persoana, ci dupa ce are la devla.

| Scorpions13 a răspuns:

Depinde de context si situatie. poate ii era sila daca era un text pe net sau poate nu e asa inteligent precum pare de unde stii ca este inteligenta? ati facut un test de IQ cambridge sau oxford si ai tras concluzia.

| Edwards2017 a răspuns:

In zilele noastre nimic nu te mai mira...se poate omite accidental dar de multe ori din nestiinta

| bluuee a răspuns:

Nu am stiut niciodata cat de corect scrie, dar il bagam in ceata cand mentionam in trecere notiuni ca substantiv, verb, subiect, etc. Pentru simplul fapt ca are doar 10 clase terminate de care la inceput nu s-a putut ocupa din cauza situatiei din familie, iar apoi nu l-a mai interesat vreun pic. Tarziu si-a dat seama ca a pierdut mult si are mai multe carti citite si mai multa cultura generala dacat multi care se pretind intelectuali. M-a facut si pe mine sa incerc sa ridic nivelul, ca sa pot vedea lucrurile cu atata claritate ca si el. De tatal meu vorbesc big grin

| Issa20sb a răspuns:

Sunt multe persoane..."inteligente" dar certate cu gramatica laughing))

| korynna_4355 a răspuns:

Da am intalnit o persoana foarte inteligenta, care da intotdeauna sfaturi bune, cu scoala vietii dar care sa nu stie unde se pune cratima.

| Elli9Sweet a răspuns:

Da. Sant multi oameni destepti dar care nu stiu sa scrie. Am intalnit persoane din astea. Stia asa de multe da avea foarte multe greseli de ortografie. Deci cam degeaba e destept. La un examen sau ceva de genu scade cel mai mult pe ortografie.

| ionel2013 a răspuns:

Chestia e ca in viata nu prea ai nevoie de gramatica, cand intilnesti o problema nu cred ca o poti rezolva doar fiind corect in scris.Cu cred ca inteligenta este mult mai importanta in viata, plus ca ea nu se caracterizeaza prin scris ci prin fapte, vorbe, idei, etc...