| CrucifiedCountess a întrebat:

Nu pot intelege cum de credeti ca exista Dumnezeu, dar nu credeti in zeii olimpului,, in Zeus, hera, neptun, odin, s. a. m. d. Sau in creaturile mitice ca: unicorni, hidra de la lerna, dragoni, zane, poate chioar si varcolaci sa vampiri?! Vedeti ca sunteti vai de voi?

Răspuns Câştigător
| realitate a răspuns:

Lol eu cred in zana maseluta laughing ma apuc sa scriu biblie ma ajuti pls tu si no god. daca nu ar fi religia ar fi haus gandeste-te ca omul nu ar mai avea frica

35 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Livitza esti chiar prost, tata. Dar tu ai vazut ingeri sau diavol? ai vazut pe iisus sau balauri sau uriasi? n-ai vazut nimic.crezi in ce scrie intr-o carte falsa, shmenuita si rastalmacita aiurea, tradusa aiurea.Mult ma bucur cand vad cate un Prea Inalt ca ala de la Tomis care va mananca banii sau cate un parinte mai mic, la locul lui, si care va f. te femeile. Ignorantilor...

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Unul din argumente este cel al majoritatii: atata timp cat nu sunt miliarde de adepti ai Legendelor Olimpului, e greu de crezut ca acei zei sunt adevarati.
E mai usor sa crezi in Legendele Desertului atata timp cat exista 2 miliarde de crestini big grin

eileen
| eileen a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea, nu crezi? eu am citit legendele olimpului si mi-au placut tare mult dar sa contest sau nu existenta lor, asta nu mi-a trecut prin cap, am luat personajele ca atare.

cami
| cami a răspuns:

Draguto, tu nici nu sti de ce ti`e parul.si faci niste afirmatii. aberante.laughing
Vrei sa devi mai populara pe TPU? .hm slabe sanse tongue...degeaba ai pus intrebarea asta.nu iesi prea mult in evidenta.winking
Cred ca "mai vai ca noi" esti chiar tu happy.ca sa vezi.hee hee...
Fiecare e liber arbitru pe decizia si credinta lui.nu crezi?
Daca eu vrea sa cred in Zana Maseluta...ai tu cv impotriva thinking
auzi...pana_aici. "Nu pot intelege cum de credeti ca exista Dumnezeu"...nu pricep cum de-ti permiti tu sa jignesti o persoana pentru credinta sa.thinking daca tu faci parte din categoria ateilor. te compatimesc.
PS: nu te prinde culoarea rosu.winking

| moonY a răspuns:

Daca ar fi mentionati in biblie..azi ne'am inchina la ei.

| moonY a răspuns:

Daca ar fi mentionati in biblie..azi ne'am inchina la ei.

| moonY a răspuns:

Lvitza. oamenii se impart in 2 categorii? credinciosii si "aia de la misa"? bine ca mi'ai spus.ca eu nu'mi gaseam locul.credeam ca'i vina mea.ca's o inadaptata

| TipulVerde a răspuns:

Lvlitza, gata ai devenit my arch-enemy happy gata de acum trebuie sa ne batem din cauza muzicii happy
Io personal n-am nimic cu cei care cred sau cei care nu cred, dar am o fixatie pe creier impotriva celor care cred ca ei si numai ei au dreptate...
"Stii, sunt ateu si voi restul prosti"... da bravo, ne bucuram ca ai ajuns la adevar, dar...stii tu... taci pentru ca nici nu stii ce zici...
"Calea Luminii este prin [insert deity here] iar voi restul veti arde in focurile vesnice"...yey, nu mi-a placut niciodata frigul, dar totusi crezi in ceva imaginar, stii asta, nu?
Lasa-l pe fiecare cu ce crede el. E o vorba: "Daca vrei sa-ti pastrezi prietenii nu discuta cu ei despre politica si religie"

| anonim a răspuns:

@livitza-tu ai dreptate in ce priveste sintagma nu te pune cu prosul ca are mintea odihnita.insa ce ne facem daca unul asa ca tine se baga singur in seama? trebuie sa-l f+++m! tu cand nu stii ce sa spui, faci apel la prietenii tai de la teologie? de ce nu iti expui stiinta ta, aici, ci faci trimitere in toate partile? asta pentru ca..., lipsa creier! stiu, se spune ca ai creierul spalat de atata religie, insa tu ai uitat sa ti-l mai si iei din masina de spalat, asa ca s-a dus pe apa sambetei.

| Cryss a răspuns:

Nu stiu nici eu in ce sa cred laughing desi mi-ar place sa vad unicorni sau zane sau vampiribatting eyelashes.
Da' acum sa nu ne batem happy, eu cred in Dumnezeu fiindca asa am ales eu si nu mi-a impus cineva happy [ nu sunt fanatica dar cred ].
Deci sa ne respectam intre noi indiferent de religie sau etnie. happy.
Si e cam penal ca va certati pe aici happy.

| CrucifiedCountess explică:

Lvlitza da' tu l-ai vazut pe d-zeu?

| CrucifiedCountess explică:

Si inca ceva...muzica "culta" e muzica culta.de unde sti ca nu ascult si asa ceva? sau poate la voi manelele a devenit muzica culta.

| CrucifiedCountess explică:

Tipulverde Slipknot?

| CrucifiedCountess explică:

Lvlitza a răspuns:
Mortule... vorbim dupa ce mor si euhappy... Nu te pune cu prostii ca au mintea odihnita, deci asta o sa fac si eu aici. Da' voi in ce credeti mai "religiosilor". Venind vorba, eu sunt in Alba, am prieteni care sunt la Teologie asa ca mai stiu si eu ce-i pe acolo "cunoscatorule". Fiecare cu parerea luihappy... bla bla blahappy... voi sunteti d-aia de la MISA? rolling on the floor aia sa vezi ce f*t...

si te oftici? d'aia nu mai putem noi d prietenii tai de la teologie. ce o sa ne faca aia? o sa ne spuna vreo rugaciune?

| CrucifiedCountess explică:

@XxCoOkIeBoNnIeXx cand te gandesti ca cineva chiar a inventat gramatica dar unii au uitat s-o invete... Te du la scoala mai intai si apoi tine prelegeri la intrebarea mea.

| CrucifiedCountess explică:

CUCUle, te mananca barba?

| borsec a răspuns:

Suntem liberi sa credem in ce vrem noi, nu inteleg de ce atatea disputepe baza existentei lui Dumnezeu sau a oricarei zeitate.Si mai rau acest tip de dicutie isca mereu cearta si jigniri.

| ka2 a răspuns:

@ lvlitza a răspuns:
Scuza-ma "gotico" dar ai vazut "unicorni, hidra de la lerna, dragoni, zane, poate chiar si varcolaci sa vampiri" altundeva decat in filme, pe postere si intruchipati in mascote sau cine stie ce kitsch?" - vreau sa te anunt ca toate astea de mai sus sunt prezente si in picturile aflate in Vatican (mai mult sau mai putin schimbate). Atunci te intreb eu: daca apar si acolo, si nu numai in filme, de ce sa nu credem in ele?

| ka2 a răspuns:

Pai cei care cred in Dumnezeu nu au "ochi" si pentru altceva. Daca zici ca exista extraterestrii se gandesc la StarWars. Asa sunt si teroristii: crescuti de mici cu gandul ca daca se infig cu avionul in cladirea X ajung mai repede la d-zeul lor. Din cauza asta nu mai cred ei in altceva.

| Irina a răspuns:

Eu nu inteleg dc e ura asta pentru oamenii care cred in Dumnezeu, fiecare este in dreptul lui si crede in ce doreste el. crestinii ti-au luat mancarea de la gura? sau se iau de tine? asta nu inteleg. Fiecare are loc pe lumea asta si nu vad reactia ta decat ca o forma de a iesi in evidenta sau o forma de frustrare. Esti liber sa crezi, esti liber sa nu crezi iar momentan nimeni pe lumea asta iti impune vreo forma de religie.

| NinaWoolf a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, in zei si abia astept sa intalnesc niste zane happy
P:Chiar vorbesc serios big grin
da btw :singurul vampir care a existat a fost Bathory aia laughing...in ziua de azi exista doar vampiri energetici happy

| NimeniCuActe a răspuns:

Scuza-ma "gotico" dar ai vazut "unicorni, hidra de la lerna, dragoni, zane, poate chiar si varcolaci sa vampiri" altundeva decat in filme, pe postere si intruchipati in mascote sau cine stie ce kitsch? Nu te grabi sa-l renegi pe Dumnezeu, nu ti-a gresit cu absolut nimichappy (nu are cumhee hee... doar pentru ca o parte din muzica rock indeamna la asa ceva (Slayer)... d-alea gotice sau death nu prea dau cu seama tongue. Doar pentru ca indeamna la asa ceva, nu inseamna ca trebuie sa le urmezi sfatul, sau sa te iei dupa prietenii/prietenele talehappy. "Prietenii sunt construiti genetic sa te rupa, sa te corupa, dar tot ei te si educa" big grin. N-am nimic cu ateii, dar nici sa-l renegi pe Godhappy. Si "dregutze" vad ca esti vai de tine, sterge-ti hi5-ul, baga-ti mintea la locul eihappy, dezvoltati materia gri si asculta ceva muzica mai "culta". Have a nice lifebig grin

| NimeniCuActe a răspuns:

Nu trebuie sa-l vad ca sa cred. happy Nu mai folositi pretexte de copii. Am ascultat si eu rock, cunosc prea bine textele de genul "God Hates Us All" asa ca nu prea inghit ceea ce vreti voi sa "sustineti". E un subiect "controversat" mai nou, "Codul lui Da Vinci" e o tampenie, Dan Brown e un prost si voi credeti niste idei nou aparute, care contrazic spusele de mii de ani. Pot sa apara si martieni la Vatican, asta nu schimba cu nimic conceptia mea, sau a multor oameni. Eu nu sunt un tip prea religios, cred in Dumnezeu dar nu si in oamenii care Il "Promoveaza". PS: Nu-s manelist. PPS: Chiar credeti in teroristi care "demoleaza 2 turnuri"... asculta si tu niste SDST si mai vorbim si uita-te la Zeitgeist, ca sa vedeti voi cum NU poti sa demolezi un turn cu 1 avion. Greenguy, nu am nimic cu cei atei, dar mi se pare o tampenie ce s-a ajuns in ziua de azi (casatorii intre o crestina si un satanist si rahaturi de genu'). Slipknot chiar sunt ok, n-am nimic cu ei laughing, da' prefer Lamb Of GOD laughing. Si contesa... nu-i judeca pe cei din jur, ca are cine sa se ocupe de asta si pe Pamant si nu numai. Have a nice day by George Carlin \m/

| NimeniCuActe a răspuns:

Invata sa mai scriihappy si vezi ca Odin nu face parte din zeii olimpului laughing Si nu mai tot stresa lumea, mai ales duminicahappy

| NimeniCuActe a răspuns:

Mortule... vorbim dupa ce mor si euhappy... Nu te pune cu prostii ca au mintea odihnita, deci asta o sa fac si eu aici. Da' voi in ce credeti mai "religiosilor". Venind vorba, eu sunt in Alba, am prieteni care sunt la Teologie asa ca mai stiu si eu ce-i pe acolo "cunoscatorule". Fiecare cu parerea luihappy... bla bla blahappy... voi sunteti d-aia de la MISA? rolling on the floor aia sa vezi ce f*t...

| NimeniCuActe a răspuns:

Deci eu m-am bagat in seama. mda... sure. In fine... daca n-ai cu cine, n-am ce face... pe TPU as avea multe de comentat, mai ales la adresa asa zisilor "experti" : Legiuitoarea ar fi primahappy. Ar urma emil si bro care se baga in seama ei de cele mai multe ori, insa majoritatea glumelor mi se par "ieftine". Se voteaza dupa cum se simt organele genitale ale aceluia/aceleia in momentul votuluihappy, sau se voteaza dupa "bisericute" sau grupuri care favorizeaza un anumit utilizator. Fiecare are dreptul la o parere propriehappy asa ca incetati certurile astea de rahat. Si multumesc fanilor care s-au repezit sa ma infundehappy Emil ...am o banuiala... ca ai fi zoofil homosexual ('ui la Deko Cafe) asa ca lasa f*tutul pe sitehappy... Contesa... du-te la "Dumnezeul Tau" impreuna cu iubi si Melissahappy. Apropo... intrebare pentru cei atei... este vreun motiv pentru care nu mai credeti in Dumnezeu (dar fara scuze de genul George Carlin: Religion is bullshit laughing )

| NimeniCuActe a răspuns:

George Carlin facea stand-up comedy, deci ar trebui tratat ca atare, insa trebuie sa tinem cont ca si in cazul acesta este o farama de adevar, si el se inspira din realitate. Oricum era ateu.

| 4LeafCloves a răspuns:

Apropo voi nu credeti ce spune George Carlin sau va deranjat ca a spus ca "Religion is bullshit"? Eu am vazut documentarul si pana la urma nici nu mai stii ce sa crezi...

| crookedsight a răspuns:

Dar tu crezi în ce vrei tu happy Câinele moare de drum lung...