NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Nu ştiu cum în restul ţărilor musulmane, dar am observat că în Turcia bărbaţii sunt relativ foarte frumoşi, iar femeile nu prea. S-ar putea asta să aibă legătură cu faptul că de-a lungul secolelor bărbatul era etalat, ca păunul, iar femeia - ţinută ascunsă (sub haine sau în casă)? Sau e o pură coincidenţă şi nu are nicio legătură cu evoluţia şi cu faptul că în acea parte a lumii frumuseţea pare mai necesară bărbaţilor decât femeilor, ei fiind mai expuşi? Cum credeţi?

26 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Da, nu e exclus; poate fi și asta una dintre explicații.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In alte tari arabe barbatii iti etaleaza cate un zambet cu aparat dentar, daca scoti un magnet au pus-o. Dar unele femei sunt foarte frumoase si tot acoperite... nu cred ca asta e motivul. Mai gasesti si cate unul frumusel de-ti vine sa-l mangai happy.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca e adevarata teoria asta cred ca se aplica in toate tarile musulmane...
Eu nu am observat, dar fiecare tara are oameni frumosi sau mai putini frumosi.Mi se pare ca in Grecia sunt oameni urati, in special barbatii.In Marea Britanie femeile sunt urate si grase, dar barbatii sunt mai aratosi.In tarile scandinave sunt cei mai frumosi oameni, dar si in Romania avem oameni frumosi fata de alte tari.
Am cam deviat de la subiect...dar nu cred ca ce ai spus are legatura cu faptul ca femeile sunt mai putin expuse, sunt multe femei musulmane care se ingrijesc.

| relian a răspuns:

Eu din ce am vazut sincer si barbatii si femeile sint mai putin aratosi.Nu stiu ce turci ai vazut tu asa de aratosi, insa asa da mai sint si exceptii, dar marea majoritatea sint naspa, arata naspa.Si acum daca e sa discutam pe subiect da sint chestii genetice la unele popoare asta daca nu sau amestecat prea mult. Diversificarea duce la echilibrare in ambele sexe.Asa in general mai totul este genetica. Unele popare arata naspa pentru ca nu prea sau diversificat, au tinut cu dintii de avere sa o tina in familie si s-au casatorit si inmultit asa acolo intre ei.Si chestia asta se observa chiar si dupa ani destui.Dar barbatii turci generalizind nu arata bine.Probabil pe unde ai fost tu sau ai observat asa sau nimerit ceva barbati mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi si mie exemplu de musulman frumos.Dar nu coproductie, ci unul 100% din orientul mijlociu, pentru ca la asta ai vrut sa te referi.Mie femeile musulmance mi se par cele mai frumoase, dar aici e o diferenta de sexe si poate de aceea devenim partinitori.

Eu cred ca nu evoluam in ceva frumos daca ne etalam ochii si buzele umflate cu botox.Cu cat stam sa fortam unele trasaturi, ne pierdem naturaletea.
Poate vrei sa spui ca nu sunt elegante si inca mai au de invatat cum sa foloseasca o trusa de machiaj.Stiu si musulmance pictate cu trafaletul, probabil au vrut sa-si picteze un val pe fata.
In primul rand, femeia stiu ca puteam s-o procur prin numarul mare de capre sau camile.Ca musulman nu ma interesa cum arat, era necesar sa pot s-o intretin ca sa-mi duca numele si ideile mai departe prin mostenitori.
Noile venite in harem nu se intrebau cum arata sotul, ci daca e agresiv, darnic, sensibil.

| Shammal a răspuns:

Eu am vazut cel putin pe tv, femei frumoase in Turcia; peste tot sunt femei frumoase, ma gandesc ca au o frumusete fizica ce atrage barbatii din regiunea lor sa zic asa ( asiaticii sunt un ex elocvent, ei au un aspect fizic, facial, diferit )

| Terentee22 a răspuns:

Nu cred ca le-a afectat evolutia frumusetii...mai degraba cred ca asta a fost si motivul principal pentru care le-au pus sa-si ascunda corpurile, ca erau prea urate laughing
allah akbar

NOname
| NOname explică (pentru Terentee22):

Uite, la varianta asta nu m-am gândit. : ))

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, probabil m-a cam luat valul. Doar încercam să-mi explic numărul mare de bărbaţi frumoşi din acea regiune - aproape primul lucru care mi-a sărit în ochi - par foarte mândri şi degajaţi, ca nişte cocoşi, iar femeile ceva mai umile, cu trăsături mai şterse şi nu foarte feminine (sau poate cele frumoase sunt ţinute în case de bărbaţii lor, să nu le fure careva...pentru haremul lui : )) ).

| Terentee22 a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu ce sa zic de numarul mare din acea regiune, adica barbati frumosi sunt peste tot, in toate natiile...eu cred ca tu ai doar un fetish cu musulmani asa cum am eu cu asiatice laughing

NOname
| NOname explică (pentru Terentee22):

Neee, mentalitatea lor mă sperie, doar că nu am văzut nicăieri atâtea păpuşi Bărbie masculine pe metrul pătrat ca în Turcia. : ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraishin merhaba! Sunt cu mult mai multe femei frumoase decat barbati frumosi in Turcia, ai fost vrajita de 2-3 barbati care nu ma mir ca doi din trei sa fie gay, mergi de mai multe ori prin Turcia si-ai sa te saturi de egoismul, minciuna si gelozia lor, dedim!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Te văd ceva mai umblat. Ţi-a furat vreunul iubita sau te-a făcut să scapi săpunul pe jos? : ))

| Messerschmitt a răspuns:

Barbatii si femeile din Turcia sunt oameni frumosi, iti spun din experienta proprie happy De ce? Pentru ca in Turcia exista un amestec de rase cum nu prea exista prin lume, ca urmare a zonelor cucerite de ei. Brunete cu ochii albastri, blonzi cu ochii negri, sau roscati cu ochii verzi. Exista acolo un mixt al raselor... Am trait printre ei si ceea ce spun consider relevant.

Apache
| Apache a răspuns:

Frumusetea este in ochii privitorului pana la urma.

Dar turcii in general sunt un amestec de mai multe popoare care de-a lungul timpului au ajuns sa aiba aceleasi trasaturi.
Gandeste-te doar la imperiul otoman sau la vechiul Constantinopol ce diversitate avea si cati oameni se stabileau aici datorita posibilitatilor de comert.
Cu timpul s-au amestecat dar faptul ca barbatii sunt mai frumosi ca femeile zic ca este o opinie personala...eu as zice ca e invers. Nu ca ar fi prea mari frumuseti...

2) S-ar aplica si la mai multe popoare. Vikingii de ex. in raidurile lor aduceau inapoi cele mai frumoase femei pe care le gaseau in satele/orasele pe care le jefuiau.
Cu timpul genele s-au modificat si multi spun ca si asta e o cauza pentru care femeile din nord sunt considerate printre cele mai frumoase din lume in zilele noastre.

NOname
| NOname explică (pentru Apache):

Da, desigur, frumuseţea este relativă şi inevitabil intervine subiectivitatea mea, percepţia mea personală, dar totuşi nu ţin minte să fi văzut vreun top model feminin pe stradă, după standardele univesale, în schimb masculine destule. Şi cum nu am fost în ţara respectivă doar o dată şi doar într-un singur oraş, îmi vine greu s-o pun pe seama coincidenţei sau percepţiei complet eronate. Rămân în dubii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Se vede ca ai peste 60 de ani daca te mai speli cu sapun laughing de gel de dus nu ai auzit, babaciune blonda care esti rolling on the floor pardon... am vrut sa scriu bunaciunewinking in privinta iubitei ai dat kix, a mea e nationalista si nu-si tradeaza tara, daca vrea excursii le face in tara ei nu ca altii sa le ingroasa buzunarul strainilor, daca aude Stefan al Raresoaiei o sa va bantuie si m-ar mira sa nu va faca chestia aia cu ardeiul iutewinking laughing e bun de mancat dar nu si de introdus prin alt orificiu al omului

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu te doare?

| mixxjim a răspuns:

Defineste frumos - sau nu prea frumos happy Pe principiul nu-i frumos ce-ti place tie, e frumos ce-mi place mie... Toate rasele sunt exact asa cum trebuie sa fie pentru a rezista in mediul fizic in care exista si pentru a fi pe placul celor de acelasi fel cu ei, pentru a transmite caracteristicile rasei mai departe. Daca sunt nearatoase oare de unde ies barbatii aia foarte frumosi? happy Chinezoaicele ti se par mai frumoase? Poate barbatilor musulmani sau chinezi, sau negri, le plac femeile albe, dar la o adica prefera mai degraba o femeie "de-a lor", frumusetile de alta rasa sunt bune in principiu pentru etalare, mai putin sa le faca niste copii care sa le duca mai departe trasaturile de fizionomie si caracter. In ce priveste tinuta - mare parte a acestor "precepte" religioase au la origine grija pentru sanatatea omului si protectia sa - pentru a putea munci si produce si pentru a perpetua specia. Originea tinutelor lor tine de conditiile de mediu in care traiesc, se acopera pentru a se proteja de soarele foarte puternic, de vantul puternic, de nisip etc. Cum preotii (generic denumiti asa) erau cei mai importanti si in general mai educati, de la ei au pornit multe din aceste lucruri si in timp au fost asimilate cu porunci religioase. La fel si cu mancarea carnii de porc - majoritatea tarilor musulmane sunt in zone geografice foarte calde, cam cum ar ajunge carnea aia de porc, cu multa grasime, dupa o zi de stat in soare? Bleeeeeah! Deci nici vorba de carne de porc, altfel dadeau coltul urgent. La fel si circumcizia - din aceleasi motive de caldura, lipsa de apa si grija pentru sanatate, pentru a se evita infectiile care puteau duce la moarte au gasit aceasta solutie. Si tot asa... Eu spun ca sunt si ele frumoase, si sigur nu are nicio legatura cu felul de a se imbraca happy

NOname
| NOname explică (pentru mixxjim):

Nu am spus că femeile sunt urâte, doar că bărbaţii, după standardele universale de frumuseţe, sunt deosebit, straniu de frumoşi, ceea ce e destul de rar. M-a intrigat acest lucru la acest popor şi credeam că trebuie să existe o explicaţie logică.

În Rusia, de exemplu, lucrurile stau invers: femeile sunt foarte frumoase, iar bărbaţii arată bine rar spre deloc.
În România situaţia e cât de cât echilibrată. Nu există discrepanţe majore între cele două sexe când vine vorba de aspectul estetic.

| mixxjim a răspuns (pentru NOname):

La noi s-au amestecat numai frumosii laughing Frumosii de la turci, frumoasele de la rusi, ce-o fi mai ramas si din frumosii romani cu frumoasele dace, deci na! laughing Ne-au murit laudatorii, nu de alta laughing

NOname
| NOname explică (pentru mixxjim):

Da, am strâns toată spuma. : ))

| Ofiintă a răspuns:

Buna,
La musulmani intr-adevar femeile sunt ascunse de catre societate, din cap pana in picioare, indiferent de vreme deoarece ea trebuie sa fie supusa sotului ei astfel incat numai acesta sa poata admira frumusetea ei, bineintele aceste obiceiuri pot avea si efecte negative, in fiecare zi sunt nevoite sa poarte ( nu stiu cum se numesc) ceva pe cap asemanator cum poarta calugaritele, pielea capului nu poate respira astfel incat femeile sunt dispuse sa cheleasca, dar din punctul meu de vedere genetica joaca un rol important, daca femeia respectiva nu are trasaturi frumoase nu cred ca vina o au conditiile in care femeia traieste, cat timp nu este maltratata!

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Nimic nu e exclus dar tine si de gena acele,, rase"

| Johndoe2023 a răspuns:

Din fericire in viata am avut ocazia sa traiesc si sa cunosc musulmani din diferite tari ale lumii ( maroc, Turcia, iordania ) tin sa iti precizez ca, am vazut niste femei superbe cu chipuri angelice.

NOname
| NOname explică (pentru Johndoe2023):

Nu am niciun dubiu că există. : )
Felicitări, norocosule!