| RAY a întrebat:

Oare lucrurile materiale sau o familie sunt scopul vieti? in ultimi anii
mi am gasit fericirea /scopul doar prin a cumpara ceva material, fericirea dureaza putin, dar fara aceste dorinte ce sens are viata?

13 răspunsuri:
| RAY explică:

Nu ma ajuta propaganda ta religioasa, pa

| Ruptura a răspuns:

Ai visuri? indeplineste-le, gandeste-te la ce vrei sa faci in viata asta.
Nimeni nu stie care-i scopul vietii, fericirea tine putin, doar prostii sunt fericiti tot timpul.
Ar trebui sa-ti intemeiezi o familie.

| RAY explică (pentru Ruptura):

Numai am incredere, am incercat o data, am daruit totul si am pierdut totul, absolut totul, am ramas doar cu amintiri deserte atat, as vrea sa mai incerc sar numai am puterea

| Ruptura a răspuns (pentru RAY):

Nici eu n-am incredere in nimeni, increderea se castiga in timp, foarte grea de castigat, probabil ai pus prea mult suflet in relatie si ai fost luat de prost, asa sunt unele fete, sunt si bune dar foarte putine.
Incearca sa cunosti cat mai multe fete, si vezi care e pe frecventa ta, poate iese ceva.

| ElSueno a răspuns:

Era o vorba, "Mai bine sa plangi intr-un BMW decat pe o bicicleta". Dar da, cred ca conteaza si sa iubesti daca la asta te refereai.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

E adevarat ca in BMW nu te ploua... Dar cuiva care plange chiar credeti ca-i pasa? Fericirea n-o s-o gasesti nicaieri altundeva decat intr-o relatie cu un egal. Cand am cunoscut-o pe sotia mea, a fost o decizie cerebrala nu una sentimala aceea de a-mi gasi un partener de viata. Dpdv sentimental - nu mai credeam in iubire. Dar astazi iubesc mai puternic decat niciodata si SUNT mai puternic ca niciodata. Si asta o datorez numai ei. Tu spui ca ai riscat totul si ai pierdut totul. Asta a fost ori o prostie din partea ta - ca n-ai stiut sa interpretezi situatia cum trebuie - ori a fost un curaj deosebit. Amintirile care acum dor, te vor ajuta peste multa vreme sa castigi mult mai mult decat ai pierdut. Sunt constient ca ceea ce-ti spun ti se pare pura fantezie acum, dar eu sunt dovada vie ca exista punte intre cosmar si fericire. Oricat ai fi de geniu sau idiot, tot o vei gasi pe acea UNICA care te va iubi cum nu te-a iubit nimeni. Incearca marea cu dejtu' si nu spune da la prima ocazie. Vor fi ceva esecuri pana la marele succes. Dar bagajul care ti se pare acum piatra de moara, va fi aur curat cand vei simti acea ocazie care apare o singura data in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vieții este diferit de la un om la altul. Lucrurile materiale şi familia fac parte din acele bucurii care îți "încântă sufletul". Eu văd scopul vieții ca acel "lucru" pe care ți-ai dorit întotdeauna să îl realizezi.(Iar aici nu intră faptul că ți-ai luat un televizor nou/telefon nou, pentru că puteai trăi şi fără). (Mă gândesc că trebuie să îndeplineşti mai întâi nevoile, apoi dorințele).

Fericirea durează cât doreşti tu. Poți să te bucuri de acel telefon toată viața(dar te poți bucura că a fost un telefon bun şi după ce se strică) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianGrigor1986):

Tot ai nevoie și de noroc, succesul nu este garantat.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce nevoii trebuie sa indeplinesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai nevoie de ceva, mai întâi faci rost de acel ceva(pentru că e necesar, nu moft).

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate

| 393Dan a răspuns:

Scopul vietii tu singur ti-l determini. Sociopatii ei nu se ataseaza de oameni, pentru ei familia si prietenii nu inseamna nimic, si-s fericiti, traiesc viata din plin avand alte placeri si valori. La fel si lucrurile materiale, calugarii ei singuri au ales sa se detaseze de valmaseala lumii, sa-si lase posesiile materiale in spate si sa-si dedice viata credintei lor. Fiecare dintre noi vedem scopul vietii diferit.

Răspuns utilizator avertizat