| Dragosdoar a întrebat:

Pana la ce distanta s au propagat semnalele noastre radio in spatiu si care este distanta maxima pe care o pot strabate in acesta?

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Pana unde s-au propagat e simplu.
In 1895 s-a emis primul semnal radio, acum suntem in 2016, deci a parcurs distanta de 121 ani lumina. happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din anul 1929 se transmit semnale radio in domeniul frcventelor "ultrascurte", care sunt capabile sa paraseasca atmosfera Pamantului, spre spatiu.
De atunci au trecut 87 ani, iar undele electromagnetice se propaga cu viteza luminii, in spatiu (teoretic) pana la infinit.
Rezulta deci ca, primele semnale de radio s-au propagat la o distanta de cca 87 ani lumina de la Terra.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Dorotheea21):

Gresit.
Primele semnale radio au avut frecventa mica si lungime mare de unda, care se propaga doar pe suprafata Pamantului (din cauza ionosferei).
Doar semnalele radio din domeniul undelor ultrascurte pot iesi din atmosfera, care s-au realizat mai tarziu (1927) si s-au emis prima data in 1929, in Berlin.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Bula):

Cred ca am sa-ti dau dreptate. big grin

| KNST a răspuns:

Spatiul despre care vorbesti este doar o simpla necunoscuta. Nimic probat, nimic "cu acte in regula". Doar impresii, vorbe, ipoteze, bla-bla. Omenirea nu a fost in stare sa cunoasca Terra, pana acum. Ma indoiesc de faptul ca are cunostinte sigure despre asa numitul spatiu. happy

| KNST a răspuns (pentru Dorotheea21):

Raspunsul tau este bazat pe... ce?

| KNST a răspuns (pentru Bula):

Mi-a placut faza cu "(teoretic)".

| Dorotheea21 a răspuns (pentru KNST):

Pe 2016-1895.
Altii spun 1927 si 1929, minus 2016. big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Faptul ca fotonii se propaga pana sunt opriti de ceva nu inseamna ca semnalele respective ar putea fi receptionate inteligibil de un receptor, caci la o anumita distanta semnalul nu mai poate fi distins de zgomot.

| KNST a răspuns (pentru Dorotheea21):

Hm... Eu intrebasem altceva. Oricum, mi-a placut raspunsul tau. (emoticon)