| SG1995 a întrebat:

Până la urmă ce e spiritualitatea? Ce înseamnă o persoană spirituală? Ce e spiritul? Dar psihicul?
Realitatea fizică e conexă, de ce cea psihică e disconectă?
De ce nu supranatura n-ar fi o altă formă a naturi? De fapt ce natural și normal?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce e spiritualitatea... Nu întotdeauna e o idee bună să căutăm definiţii. Cum ar fi să întrebăm "Până la urmă ce este dragostea?". Toată lumea simte, stie ce este, nu-i trebuie nimic altceva. Dacă o pui într-o definiţie îi strici tot farmecul; e ca si când ai încerca să o cuprinzi într-o formulă sau să o pui într-o ecuaţie matematică. Noi nu suntem o sumă de cifre, calcule si formule.

| SG1995 explică (pentru sabin89):

Ba da, exact asta e realitatea. laughing

| DeyCj a răspuns:

D.p.m.d.v Sunt noțiuni diferite. Oricum e evident acest fapt dar dacă e să le caracterizăm pe fiecare în parte eu le-aș defini așa:
Spiritualitatea
Latura referitoare la sufletul ființelor.
Când se face referire la o persoană spirituală, de fapt e o însușire eronată a semnificației acestui cuvânt, deși se referă la spiritul de observație sau similar.
Spiritul sau sufletul este ființa nevăzuta a oricărei ființe vii.
Psihicul este latura conștientă a oricărei ființe vii.
Explicația realității fizice ar fi modul de percepție al fiecărei ființe.Cea psihică este mult mai flexibilă pentru că aici intervin și sentimentele.
Pentru că ceea ce nu se vede și se poate explica este supranatural.Așa cred oamenii.