| rilluri a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice cum functioneaza o onglinda? Ce e o imagine si ce e un miraj? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| darkblast a răspuns:

Oglinda este sticla normal ...numai ca pe spatele ei este o foita subtire de argint
daca argintul ala nu e dispur uniform atunci se formeaza o alta imagine decat cea reala

| AlexutzaG a răspuns:

Un obiect cu o suprafață netedă și lucioasă de diferite forme, făcut din metal sau din sticlă, acoperit pe o față cu un strat metalic și având proprietatea de a reflecta razele de lumină și de a forma astfel, pe partea lucioasă, imaginea obiectelor.
Imaginea este reflectare în conștiință a realității înconjurătoare pe baza impresiilor dobândite prin simțuri.
Mirajul este fenomenul optic produs prin refracția treptată a luminii în straturi de aer cu densități diferite, datorită căruia în unele regiuni apar la orizont imagini răsturnate și suplimentare ale unor părți din natură, ale unor lucruri îndepărtate etc., ca și cum s-ar reflecta într-o apă

| rilluri explică (pentru darkblast):

Ma intrereseaza principile fizice dupa care functioneaza o oglinda.

| rilluri explică (pentru AlexutzaG):

Sigur poti mai bine decat DEXonline.

| AlexutzaG a răspuns (pentru rilluri):

Daca ti as spune definitiile pe care le am eu n ai intelege mare lucru.am cautat sa te ajut dar daca nici asa nu iti convine mai bine nu ai mai intreba.ar fi fost frumos sa multumesti ca cineva a pierdut timpul cautand pentru tine

| AlexutzaG a răspuns (pentru rilluri):

Puteai sa multumesti ca cineva si-a pierdut timpul cu tine...

| rilluri explică (pentru AlexutzaG):

Eu nu am cerut nimanui sa caute pentru mine, am facut asta singur inainte sa va cer voua ajutorul. Eu asteptam explicatile cuiva care se pricepe si care intelege. Cu ce ma ajuta niste definitii pe care nu le inteleg?

| AlexutzaG a răspuns (pentru rilluri):

Pai daca ai facut inainte inseamna ca ai inteles definitiile chiar daca sunt mai complexe...asta insemnand ca ai irosit degeaba timpul celor care au citit intrebarea ta

| Ferenin a răspuns:

Oglinda este un portal spre o alta dimensiune in care tu poti sa faci orice doresti, in care libertatea de constiinta isi are locul. Este extrem de ciudat cum persoana din oglinda care se presupune ca esti tu, te imita extraordinar de bine. Iar imaginile si mirajele sunt perfect normale, toti avem asa ceva in fata.

| rilluri explică (pentru AlexutzaG):

De cand a stii e sinonim cu a intelege?

| darkblast a răspuns (pentru rilluri):

Pei specifica si tu

| AlexutzaG a răspuns (pentru rilluri):

Pai daca ai stiu sa faci inseamna ca ai inteles...ca daca nu ai inteles nu stii sa faci

| YOUdriveMEcrazy a răspuns:

1. Cum fuctioneaza o oglinda ...pai te uiti in ea... unde ai fost in clasa a6-a cand profa de fizica vb despre lentile concave si biconcave?!
2. Pai Imaginea este reflectare în conștiință a realității înconjurătoare
3. Trage pe nas sau du-te in desert si stai 2 luni si o sa vezi ce e happy