| sabin89 a întrebat:

Printre hârtiile unui matematician a fost găsită autobiografia lui. Începea așa: "Eu am terminat facultatea la vârsta de 44 de ani. După un an, fiind un tânăr de 100 de ani, m-am însurat cu o fată de 34 de ani. Diferența neînsemnată de vârstă dintre noi – de numai 11 ani – a contribuit la comunitatea noastră de interese și idei. Peste câțiva ani aveam deja o mică familie cu 10 copii. Salariul meu era de 200 dolari, din care 1/10 îl dădeam surorii mele, așa încât noi, cu copiii, am trăit cu 130 dolari pe lună" etc.
Cum pot fi explicate contradicțiile dintre numerele prezentate în acest fragment?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

O alta baza de numeratie? (Sau poate mai multe)

| Korkodeln a răspuns:

Asa probleme inca se dau mai acum la scoala?
Cum a zis @NLS e vorba ca marele matematician Dabija (pe care il framanta grijawinking ) a scris asta in baza 5, hintul e ca incrementand cu 1 varsta mai apare o cifra (la fel cum 99 + 1 = 100 in baza 10), cand ai situatia asta cand numarul cu n cifre similare:
XXXX.X + 1 = 10000.0 si rezltatul e un numar de tip 1 plus n zerouri atunci baza de numeratie e X+1.

In principiu trebuia sa dezvolte intuitia si logica copiilor, in realitate, ca toata scoala romaneasca era total nefolositoare, cine intelegea, intelegea dintr-o privire, cine nu, degeaba-i explica-i.

Ne futeau la cap acum multi ani cu rahaturile astea 100% inutile intr-a 8-a si cred ca am avut aceeasi problema de cacaua ca asta din intrebarea ta si profesorul turba ca nu scriam nimic niciodata si dadeam raspunsurile direct si pe urma intreba: "daaaaar poti sa explici cum ai facut?" si eu rapundeam "vreti sa va fac pe degete...", ceea ce il enerva si mai tare happy, plus faptul ca imi bagam picioarele in olimpiadele lor, scriam deja programe de contabilitate in FoxPro si mi-am luat din banii mei 486DX2 la 66 pe care l-am overclockuit la 80MHz, good times.