| SentimentalConsil a întrebat:

Putem considera psihologia, ca si religia, o manipulare a oamenilor?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde cum e îndreptată.

Sunt multe puncte comune. În viziunea mea, preoții practic încearcă să facă munca de psihologi, să-l facă pe om să gândească pozitiv, ca el, prin autosugestie, să-și schimbe viața. Nu știu sigur dacă o fac voit sau nu, dar acesta este rezultatul - omul pleacă acasă fericit, descărcat, împăcat și cu speranță în suflet.

Deci da, psihologia și religia au multe puncte comune și pot manipula atât pozitiv, cât și negativ.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru lolosaurus):

Am preferat să vorbesc despre partea pozitivă, care - de ce să nu recunoaștem? - există și ea.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu am spus că este pozitivă, am spus că are și o parte pozitivă, despre care am preferat să vorbesc, pentru a evita conflictele și tensiunile (sunt mai mult decât suficiente la "Religie").

Dacă vrei să dezvolți subiectul, te aștept aici:
http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu știu, dar în opinia mea, partea cu autosugestie pozitivă indusă de preoți pe unii chiar îi ajută.

Cei care nu au bani pentru psihologi sau nici nu s-au gândit că pot apela la unul, merg la biserică și o parte din ei acolo își găsește alinarea, ceea ce nu mi se pare ceva rău.

Încerc să nu fiu nedreaptă și să apreciez ceea ce e de apreciat.
Nu e totul doar alb sau negru.

Răspuns utilizator avertizat
| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu, nu putem. Sunt două discipline diferite cu mecanisme ce funcționează diferit, având substraturi total diferite (credința respectiv Metoda Stiințifică) si de asemenea scopuri diferite. E vorba de aceeași discrepanță care exista între orice fenomen/aspect cultural aparținând lumii spirituale, respectiv celei științifice/seculare. Prima te va convinge de faptul că credința e singura cale spre cunoaștere, în timp ce a doua te va îndemna la cercetare (vorbind de o stiința). Simple as that.

| zăGhost a răspuns:

Da si nu.
Psihologii, in general, nu manipuleaza pacientii, in schimb cineva caruia ii fuge mintea si pe langa asta stie si un pic de psihologie poate fi un foarte bun manipulator.

| Archy37 a răspuns:

Da,sigur. Doar ca sub aspecte diferite.

| RAY a răspuns:

Psihologia nu te manipuleaza, religia in scimb te manipuleaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem sa consideram orice chestie manipulatoare ca fiind manipulanta, daca e manipulata de un manipulant, pana la urma...
Inclusiv un fork-lifter...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. tongue Ca cineva sa te manipuleze trebuie sa iti ofere, pe langa argumente si contraargumente. Religia iti spune : " Daca faci aia, vei pati aia( de cele mai multe ori - Vei ajunge in Iad/Rai). In psihologie iti sunt foerite explicatii la ceea ce se intampla cu tine, si sfaturi pe care sa le urmezi, voit.

| Danielbc a răspuns:

Peste tot e manipulare, nu numai in psihologie.dar sunt 2 feluri de manipulare:manipularea egoista si manipularea in binele respectivului.preotul ne manipuleaza pentru a deveni mai buni.pentru a crede in Dumnezeu, psihologul ne manipuleaza pentru a ne linisti psihic si pentru a scapa de problemele ce ne afecteaza, in timp ce alti ne manipuleaza in mod egoist, ne manipuleaza pentru a obtine ceva de la noi.

| enola11pink a răspuns:

Da