| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Reprezinta arsenalul nuclear o arma de domeniul trecutului?

Va prezint o puternica arma psihotropa testata in cel de-al II-lea RM. Dupa mintea mea, tipul asta de tehnologie a progresat mult de atunci si banuiesc ca au aparut arme de acest gen care pot fi folosite la scara larga in cazul unui razboi. Bombele atomice distrug tot, nu numai populatia pe cata vreme armele psihotrope tintesc doar populatia si lasa intacte bunurile materiale.
http://inspatelecortinei.wordpress.com/......ti-somn-3/

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da bine la imagine daca faci un crater intr-o tara.

| Wehrmacht a răspuns:

Acel gaz poate fi folosit ca drog de trupe, dar sa fie folosit pe post de arma biologica este imposibil sau posibil dar extrem de inutil.
In nici un caz armele nucleare nu sunt de domeniul trecutului. Poate ai tu impresia asta deoarece e prima data cand dai de o informatie ca aceea de pe acel site. Exista astfel de gaze si se fabrica.Ala este chiar inutil dupa parerea mea. Exista altele si mai utile precum Sarin, VX, Soman, Tabun, Cyclosarin...etc.
Nu pot fi folosite la scara larga in cazul unui razboi deoarece este interzis si nu este ceva ce poti controla.Nici radiatiile produse in urma exploziei nucleare nu pot fi controlate.Nu o sa tranteasca nimeni bombe nucleare sau bombe biologice cu nemiluita deoarece e sinucidere curata.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Wehrmacht):

Am dat un exemplu, nu stiu daca cel mai fericit. Ideea este ca exista arme (cel mai probabil) care pot ucide populatia unei suprafete fara a deteriora bunurile materiale. O astfel de arma este mult mai eficienta ca una nucleara.

| Wehrmacht a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De ce sa fie mai eficienta? Nu distruge mai nimic. Terorizeaza, omoara mai putin decat face una nucleara si daca este depistata o persoana ucisa cu o substanta toxica facuta de om o sa se dea alarma si se duce de rapa atacul cu arma biologica.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Wehrmacht):

In zilele noastre, atunci cand ataci un teritoriu te intereseaza resursele lui si bogatiile naturale. Ori daca tu le stergi pe toate de pe fata pamantului cu o bomba nucleara nu vad ce rost ar mai avea razboiul. Cand vine vorba de razboi nu e ca la gradinita : nu-mi place de tine, te atac... Se urmaresc niste interese (de regula economice).

| MihaiN a răspuns:

Chestia asta e o cretinitate gigantica.In primul rand ca nu ni se spune ce gaz este. Apoi, desi experimentul este "sceret", scrie pe toate site-urile despre el. Urmand o alta probleme: lipseste orice fel de sursa. Avem "un martor" si "alt martor", dar nimeni nu stie cine sunt si cum ii cheama.Bizar, nu? Apoi, avem o alta problema: daca rusii vroiau sa tina secret un experiment de genul asta, SIGUR o puteau face.Pe langa toate astea, daca stii cateva chestii despre felul in care functioneaza creierul, organismul si mintea umana iti dai seama foarte usor ca articolul e o cretinitate mare, menita sa socheze si sa faca vizualizari revistelor "senzationale". Adica e un fel de Dan Diaconescu mai de proasta calitate big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Trecand peste faptul ca ambele razboaie mondiale au pornit din motivul prezentat de tine drept "asa nu", tu nu prea stii ce efecte au armele biologice, nu? Cred ca esti norocos daca-ti scoti banii pe decontaminare cu resursele alea.Bogatiile precum paduri, ape, animale...etc(asta in cazul in care invadatorii sunt idioti si ataca si pentru asta, adica la fel ca la gradinita) nu or sa mai existe.

| Wehrmacht a răspuns (pentru MihaiN):

Putin imi pasa daca este adevarat sau nu dar tu radiezi cu prostie.Habar n-ai ce gaz este, habar n-ai cine a facut experimentul, habar n-ai care-s moartorii da' spui ca nu-i secret si ca nu e adevarat pentru ca e secret? Ce dracu'? Cat ai gandit?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Wehrmacht):

Armele psihotrope pot fi si unde pe o anumita frecventa, de exemplu. Nu-s tot aia cu armele chimice. Faptul ca gazu ala este si arma chimica asta este alta poveste. Ti-am zis, poate n-am dat cel mai fericit exemplu dar este primul care mi-a venit in minte.
Intr-adevar, ambele razboiae au inceput asa dar nu mai suntem in vremurile alea.

| sublime89 a răspuns:

Da, probabil ca in viitor se va renunta incetul cu incetul la arme nucleare, mai ales cand se stie cam ce efecte devastatoare ar avea un razboi nuclear in intreaga lume, nu doar in tara sau tarile atacate. Oamenii vor cauta tot timpul metode noi si mai eficiente de a se omori unii pe altii. Metode fara prea multe efecte secundare nedorite. Nu stiu daca vom scapa vreodata de aceste mentalitati.

| Wehrmacht a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si frecventele alea cum le controlezi sa se duca fix unde vrei tu? Sa duci un razboi cu asa ceva este impracticabil si extrem de scump.Asta ar presupune sa ucizi toata armata acelei tari.Pe langa asta, daca celelalte tari vad ca o tara incepe sa cucereasca or sa incerce sa o opreasca pentru a nu avea aceeasi soarte. Exact tipul asta de arme si gesturi duc la razboaie mondiale.
Si acum se intampla exact cum se intampla in trecut. Tarile se acuza intre ele ca se inarmeaza, ca au planuri secrete de razboi, ca fac arme nucleare fara sa le fie permis...etc.America de exemplu.Are o gramada de gaz VX, singura utilizare a acestuia fiind uciderea. Daca o sa porneasca vreun razboi vreoada o sa porneasca tot datorita tensiunilor acumulate, nu pentru bogatii si tot distrugere o sa se vrea.

| Theo94 a răspuns:

Foarte interesent experimentul si sinistru, nu zic ca a fost real, dar sigur au existat asemenea experimente. Nu au aparut inca "oile" dresate de stapani sa spuna ca nu a existat sau exista asa ceva si in lume este totul sau aproape totul frumos?
Exista asemenea specimene pe TPU.

| HueyFreeman a răspuns:

Stiam ca am mai citit undeva aceasta poveste, mai exact pe CreepyPasta. Este 100% fictiune, ca si celelalte povesti de acolo. ( http://creepypasta.wikia.com/wiki/The_Russian_Sleep_Experiment )

In alta ordine de idei, o asemenea arma pare ineficienta si imposibil de controlat. Armamentul nuclear este extrem de eficient, doarece produce distrugere imediata.