| DoctorCata a întrebat:

Romanii au Adn slavic?

13 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Avem și ceva sânge slav, da. E un adstrat lingvistic, cultural și - de ce nu? - genetic

| gabicoo a răspuns:

Destul de mult.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Din punct de vedere al ADN - ului ne asemănăm cel mai mult cu bulgarii și ucrainenii.

| ReddY25 a răspuns:

Da,de ce întrebi?

| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat slavic. Est-european (balcanic), ceea ce poate insemna și unguri (care nu sunt slavi). De asemenea ADN grecesc-sud-italian.

| LisaJulie a răspuns:

Avem datorita multelor popoare slave care ne sunt vecini

| EestiSodalane a răspuns:

Nu există ADN slavic sau orice alt fel de ADN care aparține unei singure etnii. Exista totuși unele markere asociate cu slavii cum ar fi cromozomul barbatesc Y R2a care e asociat cu slavii deși depinde foarte mult pe ce ramură se află. Deci nu-ți imagina că discuția asta e așa simplă precum pui tu problema

| RAY a răspuns:

Moldoveni au mai mult slavic, muntenia si oltenia - latin, ardeleni maghiar si german iar banateni german, dupa asta se poate vedea nivelul de educatie, bun simt, cultura

| DoctorCata explică (pentru RAY):

Dobrogenii ce au?

| RAY a răspuns (pentru DoctorCata):

Ar putea si ceva adn turcesc acolo https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Dobrogei

| Koba12345 a răspuns:

Toate natiile de la Germania, Austria la est is slavice cu cateva exceptii - geografic o linie orizontala - unde datorita migratiilor alte etnii au inlocuit slavii- Ungaria, Romania si teoretic si sudu Ucrainei care teoretic au alte origini dar practic cel putin partial au ADN slavic

| relian a răspuns (pentru gabicoo):

Cu ucrainenii da, penntru ca de fapt aia xe aseamana cu noi, nu noi cu ei laughing
Ucrainenii, is o mixtura de natii, la inceput cei mai multi erau moldoveni, plus slavi si alte natii, mai tirziu rusi, dar la baza au stat moldoveni se pare.
Cel putin din ce sa scris la vremea respectiva, ce au scris polonezii, lituanienii, turcii si care au mai scris, sau au avut istorici, pe atunci care au consemnat ce se facut, ce s-a intamplat.

Pentru prima data consemnat, numele de ucrainean, sau okranian, e undeva prin secolul 16, cuvintul este polonez si inseamna la margine, pamantul de la margine.
In perioada aia, Polonia era in uniune cu Lituania, incepuse sa se apropie de ei turcii pe coasta marii negre, rusii din est, plus tatatrii care tot timpul mergeau si jefuiau pe acolo.

Asa ca ce sau gindit polonezi si lituanieni, sa aduca in partea de sud a lor, unde era un pamint cam al nimanui, ceva oamenii, sa le dea paminturi acolo, sai foloseasca drept tampon in acea zona.

Au venit toti saracii, multi moldoveni, asa spune istoria plus polonezi saraci, si ce mai era prin zona aia, iar Polonezii au numit acel pamint tampon pamintul de la margine, asta inseamna in limba poloneza okranian, atunci apare pentru prima data ceva scris despre aceasta Ukraina care astazi se da mare lovita laughing ca are nu stiu ce istorie lunga, si-au insusit Rusia Kieveana, la care ei nici nu existau pe atunci, Rusia Kieveana era pe undeva prin secolul 9-13, chestia asta cu aducerea acestor populatii acolo are loc undeva in secolul 15-16, deci atunci au fost adusi acei oameni, sa locuiasca acea zona.

Asa spune nu stiu ce scriitor istoric de pe timpul ala, polonez, ca majoritari erau moldovenii, care au trecut Nistru si au mers acolo, poloni si lituanieni le-au dat paminturi, si nu mai stiu ce drepturi, la inceput moldoveni erau si un fel de sefi prin zona.

De aia ne semanam noi cu ucrainenii, sau ei cu noi laughing iar presedintele lor idiot, sau de fapt ei toti is niste idioti ca si-au insusit istoria Rusiei, cand ei nau avut nici o treaba cu Rusia, absolut nici una. Singurl lucru in comun pe atunci a fost alfabetul, apoi limba, ucrainenii au trecut apoi sa vorbeasca limba rusa, propabil dupa ce au trecut in stapinrea Rusie.
Teritoriul respectiv a fost cand al polonezilor, cand al rusilor, nu stiu daca si al turcilor.

Tariel Romane si toata zona unde aste astzi Ukraina, cine stie ce ciorbe de zarzavaturi sa mixat, nu mai se stie, sau de la incneput n-a existat acolo o natiune clara.

| TimberWolf a răspuns:

Noi am fost mereu cotropiti, suntem o amestecatura!