| RAY a întrebat:

Sa imi raspunda cineva doar cineva care stie bine metabolismul uman sau matematica poate gresesc eu calculul

nu inteleg ceva daca 100 de grame de carbo / proteine au 4 calori per gram,
de ce
broccoli are 34 de calori si nu 400? si de ce 100 de grame de carne de porc are 155 de calorii doar

matematic ambele era logic sa aiba 400 de grame?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru RobertG101):

Desi nu tot produsul e carbo sau proteina nu? dar ce e restul ca sunt curios?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru RobertG101):

Inteleg ideea ai dreptate 100 de grame de carne de porc nu are 100 de grame de proteine si mult mai putine, practic restul ce nu se poate sintetiza de organism il pierdem la wc

| anonimg a răspuns:

Unii carbohidrati sunt simpli(saraci), iar altii sunt complecsi: http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/carbohidratii_11705
Tot in link-ul de mai sus gasesti si o lista cu carbohidratii complecsi (sanatosi).

Oricum ar fi, ai nevoie de cineva cu facultate in domeniu ca sa iti raspunda satisfacator la intrebare. ^_^