| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Bunica mea pare foarte normala si buna. isi ajuta mereu vecinii, e calma. dar doar la suprafata. mama imi tot spune cum e ea de fapt, si de mai multe ori i am vazut adevarata fata malefica.
Cred ca e nebuna..De aceea sunt curios in legatura cu ceva ce tot face.:
Teoretic ea ingrijeste gradina din fata. iar de catevaori, intr o anumita portiunea, numai acolo. toara urina ei. ea folosind o olita ca sa urineze. ( de multe ori merge si la baie ). Din olita aia toarna urina in acea portiune. apoi isi ia un scaun si sta langa ea, si priveste in gol. blocand jumatate de trecere spre casa cu scaunul ei. dar sta acolo si nu i pasa de nimic. se comporta normal. cand intru in curte si o vad ma saluta ( dupa ce o salut eu ).
Din punct de vedere pshiologic, ce inseamna ce face ea?

17 răspunsuri:
| Skatornius a răspuns:

Foarte ciudat fenomen, dar nu poti spune clar ce gandeste un nebun (daca e adevarat ce spui ca bunica ta e nebuna). Incearca sa discuti cu ea despre asta dar subtil.

| beYo0o a răspuns:

E cam ciudat. Dar de ce nu o intrebi? Sa vezi daca constientizeaza ce face..adica daca e nebuna poate nici nu constientizeaza. Sau poate face vrajihee hee asta stiu ca suna ciudat dar cand am citit prima oara ce ai spus la asta m`am gandit. Nu stiu ce sa iti spun eu una as intreba`owinking

| DimLight a răspuns:

Isi marcheaza teritoriul laughing.i-a sarit o doaga dar zic ca nu e prea grav

| JeSuisAnonyme a răspuns:

Pai ori e ceva interesant" ori pur si simplu a auzit sfaturi din vecini cum ca urina face bine la plante. (Chiar nnu stiu)

In cazul tau, eu as lasa-o in treburile ei si nu as baga-o in seama, de vrei mai multe detalii in legatura cu bunicuta ta, informeaza-te de la mama ta... happy

big grin

| melissaandra a răspuns:

Pai in mod normal cred ca e nebuna dar pate ca urina e ceva care pentru ea inseamna ca e un parfum. oricum duceti-o la doctor poate este chiar o boala grava.dai funda?

| larya234 a răspuns:

Bunica nebunalaughing))) Paiii... discuta cu ea poate are un motiv...o fi auzit ca va creste ceva daca dai cu urinalaughing)) Nici eu nu stiu ce spun:* Ai grija totusi laughing

| harciog a răspuns:

Mintea la un moment dat, la o anumita virsta devine oglinda.Deci bunica ta nu cred ca e nebuna ci practic are tulburari de comportament datorita virstei, nemainteresind-o toate bunele maniere.

| pTheodora a răspuns:

Pai, sa fiu sincera, urina nu ajuta la plante ( mai ales daca e umana, deoarece noi mancam tot felul de porcarii chiar daca sunt legume sau fructe), iar acest fenomen este chiar foarte ciudat, nu vreau sa crezi ca ori sa fie afectata de o personalitate din trecutul ei, pe care o uraste sau nu o suporta dintr-un motiv foarte neclar si, poate si-a amintit de aceea persoana de mai mult timp ( poate chiar aceea persoana sa fie decedata ), si afectand-o psihic sa faca acest lucru ca si cum sa-r razbuna pe acela. Cred ca atunci cand isi toarna urina isi spune in gand ca ea sa se verse peste acela.
Acuma, chiar nu imi explic foarte bine acest fenomen, dar totusi sper ca te-a ajutat parerea mea.

| RainOfColors a răspuns:

Poate a ingropat ceva sau... pe cineva acolo, si nu stiu de ce pune urina. O fi vreo vraja, sau din razbunare cum spunea PuyMyk. :S Sau e doar nebuna, sau poate fi din cauza varstei. Cel mai bine cere sfatul unui specialist. Nu risca sa o intrebi ceva legat de asta, ca daca (,) chiar e nebuna... nu vreau sa stiu ce o sa ti se intample. Cel mai bine ar fi sa te muti de acolo. :S
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pTheodora):

Asa ea. eu o cunosc cel mai bine si nu v am dat voua detalii aproape deloc., dar din cate stiu eu despre psihologie si din cate o cunosc, cuvintele tale sunt purul adevar... doar ca persoana pe care o uraste e in viata. e mama mea. bunica mea are o problema cu fetele. le uraste. ma rog, legat de mama e mai complicat.
Nu va faceti griji in privinta meabig grin fac teatru de ceva timp si imi este usor sa ma prefac cu ea. ea crede ca o palclaughing

| pwp a răspuns:

Waw....foarte ciudat... ceva nu e in regula! Cred ca din cauza batranetii se manifesteaza asa..Varsta e de vina!

| Wøodenpints a răspuns:

Înfinge-i un ţăruş în inimă.

| Inferno a răspuns:

Mintea nu poate rezista la nesfarsit, are limitele ei.
P.S. : Foarte tare intrebarea, vorbesc serios, mi-a placut.

| Inferno a răspuns (pentru DimLight):

Tare laughing rolling on the floor Buna asta.

| doctorandus a răspuns:

Urina e probabil pe post de ingrasamant (contine uree, care e un ingrasamant). Urina unui om sanatos este aseptica (prin urmare nu transmite boli). Batranii pot avea niste fixuri fara a fi neaparat nebuni. Diagnosticul de psihoza sau dementa trebuie sa-l puna un medic, dupa ce discuta cu ea si o observa.

| Kiragagash2012 a răspuns:

Intreab-o inainte de toate, poate are un motiv logic.

| pTheodora a răspuns (pentru Kiragagash2012):

Si cum sa o intrebe? .....Mai mamaie, tu de ce pui urina acolo?