| anamicuta a întrebat:

Imi puteti spune de ce se afla Soarele in centrul Sistemului Solar? Am cautat pe internet dar erau rezultate banale.Raspuns urgent, maine trebuie sa spun de ce sad!
DAU FUNDA!
MULTUMESC! :*

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Planetele fac rotatii in jurul Soarelui.Din moment ce o fac in jurul sau, unde ar putea sa fie Soarele? Ar fi imposibil sa fie in afara sistemului iar planetele sa se roteasca totusi in jurul sau.

17 răspunsuri:
| anamicuta explică:

Astept...

| genghiskhan a răspuns:

Astromet.ro

| anamicuta explică (pentru Wehrmacht):

Multumesc,nu m-am gandit la asta :/ sunt cam prostuta! -.- FUNDA!

| Radu284 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Technically, planetele se invart in jurul centrului de gravitatie al sistemului solar.

| Inferno a răspuns:

Sa intrebi de ce Soarele se afla in centrul sistemului Solar este similar cu a intreba de ce o cana are exact forma apei ce se afla in ea.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Radu284):

Si ala care este ma?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Inferno):

Nu te consuma. Dupa ce ca-i tufa, mai face si figuri.

| Radu284 a răspuns (pentru Wehrmacht):

WTF intrebare este asta? Centru de gravitatie al sistemului solar este centrul de gravitatie al sistemului solar. Centrul masei sistemului solar.

| RAY a răspuns:

Gandeste ca spatiul e o panza mare de paianjen si soarele un mare paianjen ce se intampla spatiul se indoaie cand o masa este pe el, soarele find o mare masa sta in mijloc pentru ca ocupa 99, 8 din sistemul solar de aia sta in mijloc iar planetele orbiteaza in jurul lui din nou oribitarea planetelor se datoreaza faptului ca ele cad spre soare s noi cadem spre pamant mereu asta e gravitatia totul cade spre un mijloc, isi dai seama ce soare sa ocupa 99, 8 din sistemul solar http://istoria-lumii.ucoz.com/video/vic/formarea_sistemului_solar_soarele documentare sa vezi cum s-a format soarele e important sa stii, toate stelele sunt si ele sorii unele asa mari ca soarele e ca pamantul pe langa ele, 130 de planete ca pamantul incape in soare

| Wehrmacht a răspuns (pentru Radu284):

...Ok...reformulez: Si de ce este reprezentat centrul gravitatiei al sistemului solar? Nu de Soare?

| Radu284 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu, nu soarele. Uneori este in soare, uneori langa el. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar_system_barycenter.svg

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Depinde care este cel mai masiv obiect in acel sistem. arunca mai multe stele intr-un singur sistem si se vor orbita reciproc. http://www.youtube.com/watch?v=TdHfR_0VWhE

| Wehrmacht a răspuns (pentru Andrei7520152):

Se intampla asta si in SIstemul nostru?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu ca in acel film pentru ca soarele nu e un sistem binar. dar soarele nu e un corp static. Este influentat si de miscarea celorlalte planete, in special jupiter. Are un centru de greutatea ce variaza foarte putin.

""In the case of the Earth and the sun, both bodies actually revolve, or spin, around the very center of the mass (similar to center of gravity) between them. This point is called the "barycenter."

http://dexonline.ro/definitie/baricentru

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Jupiter:
mass = 317.8 units
distance = 5.2 * 150 million km.

Location of centre of mass (Jupiter-Sun);

450 km * 5.2 * 317.8 = 743, 652 km

The Sun's wobble (caused by Jupiter) is a circumference of 4, 672, 500 km that is covered over 11.86 Earth-years (103, 965 hours).

Sursa - http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070727075531AAIvyIr

| relian a răspuns (pentru RAY):

Noi cadem spre pamint spui.Asa si daca luam pinza aia cum cade ceva care sta pe paianjen mai exact pe burta lui deci intre paianjen si pinza? Pt ca daca ar fi sa cadem spre pamint ar trebuie ca pinza sa fie indoita in orice directie corect? Cu alte cuvinte o planeta indoie spatiu in orice directie nu doar intr-un sens.Este ceva de genul cind scufunzi un corp intr-un lichid, apa este deplasata de jur imprejurul acelui corp.Eu nu imi pot imagina in cazul asta cum planetele cad spre soare. Spatiul nu este exact ca o pinza de paianjen, asta este doar asa pentru exempificare, insa normal nicidecum spatiu nu este asa.Mai degraba spatiul poate fi comparat cum am spus cu un ocean, Iara submarinele planete corect? Ei avem in ocean submarine care deformeaza, imping apa de jur imprejurul lor.Cum ar putea un submarin urias, gigantic sa faca ca restul de submarine sa cada spre el? Repet spatiul nu este deloc ca o pinza, ala este un ex f simplu pentru a arata in mare cam cum ar sta situatia.Deci cum cad planetele spre submarin? Recunosc nu imi imaginez chestia asta, poate ca nu am o explicatie sau cineva sa explice ceva de genul cu pinza.Dar noi deja am trecut de faza asat cu pinza, eu cel putin vreau explicatie mai clara daca cineva se pricepe.

| VALYsofian a răspuns:

Va inselati. Soarele NU ESTE IN CENTRU galaxiei noastre. Este prima planetă de la gaura neagră super-masivă asta fiindcă este o planetă arzătoare, iar cum stim gaura neagră atrage lumina. Avem fenomenul noapte-zii pentru ca planetele se învârt singure( rasucesc). Daca ar sta pe loc sa se invarta in jurul găuri negre ( Soarele ) am avea pe o parte a planetei zii iar pe cealalta noapte pentru totdeauna. Sper ca team lămurit. Nu ne invartim in jurul soarelui. Daca vrei un exemplu : Jupiter este mai mare si mai greu decat Soarele, De ce nu se învârt planetele in jurul lui? Doar este cea mai mare planetă si aistemu nostru solar.
Ps: Numai bine.