| Bossu000918 a întrebat:

Salutare lume știu că pare o întrebare erotica dar mă întreb unde era sufletul meu înainte să mă nasc daca nu existam?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"suflet" e o doar entitate poetică fără corespondent in realitate așa că nu existati nici unul - tu și sufletu-ți

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Era dizonaur pe vremea lu Iliescu

| gabicoo a răspuns:

Printre norișori și te aștepta pe tine sa te naști.

| gaminator a răspuns:

Sufletul este insasi viata. Acesta este creat de Dumnezeu, care ne aduce din nefiinta la fiinta.

| gaminator a răspuns (pentru gaminator):

Viata noastra*

| anonimg a răspuns:

Biblia ne spune că țărâna pământului+ suflarea de viață de la Dumnezeu= suflet viu.
Adică noi oamenii suntem suflete; dar atât timp cât suntem în viață.
La moarte, cele două elemente se despart: suflarea de viață (adică viața însăși) se întoarce înapoi la Dumnezeu care a dat-o, iar țărâna se întoarce înapoi în pământ.
Suflarea de viață de la Dumnezeu nu este o entitate care umblă cine știe pe unde. Fără trup, suflarea de viață nu este nimic, după cum nici trupul fără viață în el (adică fără această suflare) nu este nimic.
Omul odată mort, este mort.
Înainte de a naște nu am fost nicăieri, decât în planul lui Dumnezeu de a exista. Nimeni nu poate explica pe deplin înțelesul vieții sau al morții.
Ne vom bucura de viață doar alături de Isus Hristos. Prin El ne vom bucura și de viața veșnică, atunci când Îl vom cunoaște.

| Bossu000918 explică (pentru anonimg):

Înainte să te naști nu existai și nici sufletul tau nu exista Și Dumnezeu nu exista, Și nici viața de apoi moartea este exact ca și cum sa te naști nu exiști așa este și după ce mori nu mai existi