| alexei86 a întrebat:

Ce parere aveti despre clonarea umana? Stiu ca o sa-mi spuneti despre dreptul la identitate etc dar clonarea daca privim in ansamblu nu inseamna nemurire? Ganditiva, daca am putea sa pastram creierul sanatos iar in viitor am putea transfera creierul in clona fiecaruia atunci am fi nemuritori. Practic am trai intr-un corp mult mai tanar. Stiu ca suna SF dar acum 20 de ani asa suna si clonarea dar poate asta este pasul spre nemurire.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

1 daca ai clona tot nu scapi de moarte pentru ca memoria ta moare
2 nu poti transfera constinta ta in creierul altei persoane
dar daca ai putea asta da ai fi nemuritor intr-un fel

19 răspunsuri:
| Chuchk a răspuns:

Sa iti clonezi creierul? Poti sa iti clonezi creierul.Dar nu iti poti clona si informatiile personale din mintea ta.Clonarea are nevoie de ADN-ul individului un ovul si un spermatozoid.Nu are rost sa traiesti x ani daca nu iti cunosti trecutul adevarat.

| alexei86 explică (pentru Chuchk):

N-am zis sa-ti clonezi creierul. Am zis sa-ti transferi creierului in corpul clonei cu toate informatiile personale din minteam iar mintea mea se afla in creierul meu

| WhatheWow a răspuns:

E posibil dar ce faci cu clona ta care devine o persoană, îşi dezvoltă o personalitate? Să spunem că abia la 20 de ani ai putea să-ți transferi creierul în corpul ei, a clonei. Ai putea s-o omori și să-i folosești corpul?

| alexei86 explică (pentru WhatheWow):

Ce preferi? Un Samsung S3 original sau o copie chinezareasca? Originalul are intaietate

| suffarstar a răspuns:

La un moment dat nemurirea devine un cosmar.Nu cred ca poti muta creierul asa cum muti, sa zicem, un procesor de la un computer la altul.

| relian a răspuns:

Ce spui tu nu se potriveste.Clonarea daca se face se face la tot organismul, nu clonam tot fara creier.Si cum ai crede tu ca se poate pastra creierul? Mai ales cu trecerea timpului celule(neuronii)mor. Daca faci ce tu spui ai ajunge o leguma, ai avea un corp stiu si eu tinar si ai sta ca o leguma.E cum ai avea o masina noua dar pui un motor de 50 de ani pe ea care dupa citi km deja si murit.Clonarea se face total iar ca sa fii cum spui tu nemuritor poti, iti transferi informatia din creirul tau de acum la noul creier.Cineva spunea pai ce faci cu personaliatea aluilant? Care aluilant? Nu exista nici o personalitate nimic.Tu creezi o clona de un anumit nivel, adica o clona de 20 de ani, iar acea clona are creierul absolut gol, iar tu sau ma rog cine face poate pune informatia in interior.Chestii asa teoretice sint sau descoperit multe chestii, cum ar fi unde trebuie sa te conectezi sa poti lua toata informatia din creier, sau facut incercari de clonare si asa mai departe, dar sintem inca departe de acest scenariu.Asa teoretic da s-ar putea stoca pe ceva informatia ce o contine creierul tau cu tot ce se afla inauntru,amintiri, trairi, simturi, mirosuri si asa mai departe, pentru ca toate acestea in creier sint stocate ca si intr-un calculator creierul le transforma stiu si eu in impulsuri nervoase electrice.Deci da am putea deveni nemuritori dar asa cum am aratat si nu altfel.Acum sa clonam un corp uman este o chestie foarte complexa si sincer sintem foarte departe deo asemenea performanta. Poate ca sintem intoxicati cu filme, cu tot felul de stiri ca uite sa descoperit, s-a facut si bla bal, povesti intr-un cuvint. Uite ca idee sa urmaresti o stire oarecare referitoare la ceva ce sa descoperit si ce se spune acolo.O sa auzi ca se spune chestia asta va salva planeta va face totul mai usor si etc. Dupa o zi te asigur ca nu vei mai auzi de acea stire daca s-a facut ceva.Doar sa descoperit ceva si de la a descoperi pina la a concretiza pai e drum lung.Stii cum se spune teoria ca teoria dar practica ne omoara.Bine discutii ca se fac, ca sint in secret si asa mai departe astea sint balarii, intoxicari sa credem noi ce tari si mari sintem noi oamenii.Insa daca stai si te uiti in jur vei vedea ca noi facem focul tot cu lemn cum faceau si oamenii din pesteri acum mii de ani sau milioane, tot aceleasi chestii le mincam, ba din ce am obsv am regresat unia nici lemn nu mai au si fac focul cu coceni.Ca sa vezi ce mari sintem noi oamenii. Unde mai pui ca acum 40-50 de ani zburam pe luna se zice si acum nici pina la statia spatiala nu mai putem ajunge asa usor.Asa si cu clonarea. Apoi sa clonezi ceva asa la infinit nu prea merge.La un moment dat va apare o greseala la copiere si totul se va duce de ripa.Natura de aia nea limitat viata la atit sau ma rog cine neo fi facut ca si-a dat seama ca daca continuam mai ult ajungem naspa.ADN-ulnu se poate replica la infinit fara greseala. Poate daca stiu si eu sa ajungem noi sa evitam orice defect, greseli cine stie.

| Wøodenpints a răspuns:

Arată planeta asta ca una care ar avea nevoie de mai mulţi oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi superb, iar fiecare ar putea alege cand vrea sa moara creierul sa nu-i mai fie salvat, daca s-ar face asta m-as oferii voluntar...

| Chuchk a răspuns (pentru alexei86):

Ai putea dar nu e o solutie ortodoxa si in primul rand fiiecare fiinta are propriul suflet.
Nu iti poti clona si sufletul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru cei care au grupa sangvina rara AB sau fenotipul Bombay, sau le mai zice Bombay blod HH. Daca au nevoie de organe sau sange si e necesar, de ce nu.
Banuiesc ca pe viitor o sa se poata si transfera memoria de la un corp identic la altul, dar pana atunci nu ramane decat sa visam.

| sabin89 a răspuns:

Ti-ar fi placut sa fi fost clonat Hitler sau Stalin? Sau Osama ben?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Chuchk):

Nu cred ca ai dovezi ca exista sufletul.

| Chuchk a răspuns (pentru Thunderstruck):

Aha tie nu tie jena de tine inseamna ca nu existii insemna ca ai doar minte si trup, prin urmare nu ai sentimente

| Themis a răspuns:

Ce idee minunată. Numărul de proşti care populează planeta va fi dublu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca te-ai clona nu ai avea aceiasi mentalitate ca si acum.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Chuchk):

Mi-e scarba de oameni ca tine.Sentimentele sunt produse de creier, ma nesimtitule, adu-mi dovezi ca exista sufletul, daca ai.

| Chuchk a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tie ti se pare ca vorbesti frumos? Iti aduc aminte te ca suntem intro comunitate.Iar fiecare are voie la o parere fara sa fie insultat.
Si stiu ca esti ateu deci este normal ca nu te conporti prea frumos

| alexei86 explică (pentru Thunderstruck):

Deci nu stiu de ce s-a ajuns sa amesteci religia cu stiinta. Intrebarea mea era strict legata de stiinta iar tu ai pomenit de suflet unde sufletul este legat strict de religie, dar totusi daca esti asa destept te intreb ceva ca eu nu prea stiu: zi-mi si mie te rog ce inseamna sufletul unde se afla el si ce face? Tie iti place sa crezi ca exista viata dupa moarte deoarere ti-e frica ca intr-o buna zi o sa mori. Iti zic eu ce e dupa moarte: este exact ce a fost si inainte sa te nasti, adica nimic.

| Thunderstruck a răspuns (pentru alexei86):

Esti chior? Sau troll? Tu nu vezi ca-i cer argumente pentru existenta sufletului, tocmai ca eu nu cred? Si eu sunt ateu, cum presupun ca esti si tu, dar n-as vrea sa fiu in locul crestinilor, astia ca tine sunteti niste nebuni, i-ati omori pe crestini.