| sabin89 a întrebat:

Se afirmă că nu există adevăruri absolute. Este această afirmaţie un adevăr absolut? Ce părere aveţi?
Dar, mai întâi, gândiţi-vă: Dacă răspundeţi "DA", atunci înseamnă că există totuşi un adevăr absolut. Şi dacă există unul, de ce n-ar mai exista şi altele? Dacă răspundeţi "NU", atunci lăsaţi loc pentru existenţa adevărurilor absolute.
Deci...

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Faptul că nu există adevăruri absolute, dacă o iei așa, e o afirmație auto-contradictorie. Genul de afirmație cu care cineva voia să mă convingă că nu există determinism. Ideea este că există porțiuni de adevăr peste tot și în tot. Acelea pot fi considerate absolute, dar e greu să știi cu certitudine despre un adevăr universal absolut, neîncadrând însăși noțiunea de existență a adevărului. De exemplu, dacă pleci de la niște definiții, legi, axiome, poți ajunge la un adevăr absolut în raport cu acelea. Însă nu poți știi cu certitudine că alea definesc realitatea. Oricum ar fi, adevărul există, doar că nu îl cunoaștem și nici nu îl vom cunoaște în întregime, dar în partiții.

| sabin89 explică (pentru T0T):

Cineva a vrut să te convingă că nu există determinism. Înţeleg de aici că tu crezi că există determinism. Am înţeles bine?

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Foarte bine.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Totul este relativ."

| sabin89 explică (pentru Bula):

Ai pus asta între ghilimele, ca fiind o afirmaţie a cuiva. Aş fi preferat o părere a ta personală.

| Inferno a răspuns:

Mai surprins as fi daca ai gasi un exemplu de "adevar relativ".
"adevar absolut" este pleonasm in opinia mea. Adevarul, daca exista, automat trebuie sa fie si absolut.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Şahul este un sport...adevăr relativ happy

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

"In prezent sahul este recunoscut de Comitetul Olimpic ca fiind un sport." - adevar absolut.

Nu exista adevaruri relative. Exista doar afirmatii ambigue.
Rigurozitatea in exprimare este cheia.

| RAY a răspuns:

Adevărul absolut se va afla doar prin știința, dar este necesar sa treacă timpul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este ca paradoxul crocodilului?

| sabin89 explică (pentru DoarBogdan):

Poate că seamănă întru câtva. Crocodilul însă nu are grai, deci nu-i poate spune mamei ce ar vrea el să-i spună. În cazul nostru, avem de a face cu oameni, oameni care pot şi să exprime ceea ce gândesc. Pe deasupra, mai sunt şi inteligenţi. Ne aşteptăm deci la nişte explicaţii bine întemeiate din partea lor. happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Singurele lucruri sigure in aceasta viata sunt moartea si taxele
adevar ABSOLUT
ce arunci in sus, v-a cade jos
adevar ABSOLUT
singurul lucru care nu se schimba niciodata e ca totul se schimba
adevar ABSOLUT
toti politicienii sunt mincinosi, hoti, prefacuti, samd
adevar ABSOLUT

etc.

| sabin89 explică (pentru Zuzu1991):

Emmanuel Macron cum crezi că e, mincinos sau prefăcut? Dar Victor Ponta? happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lemnul pluteste pe apa e un adevar absolut.
Asa ca, afirmatia respectiva e falsa.

| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că există adevăruri absolute, chiar dacă acestea sunt doar în mintea noastră, chiar dacă reprezintă doar un concept. La nivel conceptual e clar că există adevărul absolut, dar nu știu cum s-ar putea demonstra acest lucru și despre logică. Deși, dacă spui că nu există adevăr absolut atunci ai enunțat deja unul, deci e clar că există.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

Dacă sunt "doar în mintea noastră" nu cred că le mai putem numi adevăruri absolute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Jus7t a răspuns:

Da, exista.

| Den1sa a răspuns:

Pentru a înţelege dacă există adevărul absolut/universal, dă-mi voie să definesc ce este adevărul. În conformitate cu dicţionarul, adevărul este definit ca şi "conformarea cu realitatea sau actualitatea; o afirmaţie ce s-a dovedit a fi adevărată sau care a fost acceptată ca fiind adevărată; "realitate sau actualitate".
De aceea, când ne punem această întrebare, vedem că există două puncte de vedere opuse.

Unul dintre aceste puncte de vedere este că nu există un adevăr absolut. Aceia care susţin acest punct de vedere cred că totul este relativ şi că de aceea realitatea nu există. Din această cauză, în final, nu există o autoritate care să decidă dacă o acţiune este pozitivă sau negativă, corectă sau greşită. Acestă pespectivă nu reprezintă decât cea mai înaltă formă de "etică de conjunctură".

Celălalt punct de vedere este că există într-adevăr standarde absolute care să definească ce este adevărat şi ce nu, ce este bine şi rău. De aceea, se poate determina dacă acţiunile sunt corecte sau greşite, în funcţie de cum se raportează la acele standarde absolute. Îţi poţi imagina ce haos ar fi dacă nu ar exista un adevăr absolut, nimic adevărat. De exemplu, să ne gândim la legea gravitaţiei. Dacă legea gravitaţiei nu ar fi o realitate absolută, în momentul când ai face din întâmplare un pas, te-ai trezi la următorul pas la kilometri distanţă în cer, iar la următorul pas n-ai mai fi în măsură să îţi mişti corpul absolut deloc. Sau să ne gândim la confuzia care s-ar crea dacă numerele nu ar mai avea valori absolute. De exemplu, 2+2 nu ar mai fi egal întotdeauna cu 4. Dacă nu ar exista nişte adevăruri absolute, lumea ar fi în haos. Nu ar mai exista legi ştiinţifice, legi fizice, totul ar fi fără înţeles, nu ar mai exista unităţi de măsură.

Gândirea cuiva care afirmă că nu există adevărul absolut, este total ilogică. Totuşi, în ziua de astăzi, mulţi oameni îmbrăţişează acest relativism cultural care respinge în esenţă orice fel de adevăr absolut. O întrebare bună pentru cei care fac această afirmaţie că "nu există adevăr absolut" este: "Sunteţi absolut sigur de acest lucru?". Este total ilogic să faci o afirmaţie ca asta din moment ce există o afirmaţie absolută care neagă existenţa adevărului.

Dacă nu există standarde/adevăruri absolute şi toate lucrurile sunt relative, atunci a ucide este acelaşi lucru cu a nu ucide. A fura este la fel de corect ca şi a nu fura. Violenţa este egală cu non-violenţa. Negarea existenţei adevărului absolut poate conduce foarte uşor la rezultate dezastruoase. Pentru că, dacă nu există adevăr absolut, atunci nimeni nu poate spune "Ar trebui să faci asta" sau "Nu ar trebui să faci asta".

Întrebarea finală pe care ar trebui să o punem cu privire la existenţa adevărului absolut este dacă există vreo dovadă în favoarea adevărului absolut? Oricine ia în serios această întrebare, în mod cert va deveni evident că există dovezi care să probeze existenţa adevărului absolut. Prima dovadă a existenţei adevărului absolut se găseşte în propria noastră conştiinţă. Conştiinţa ne spune că lumea ar trebui să fie "într-un anume fel", că unele lucruri sunt "corecte" iar altele sunt "greşite". Ne ajută să înţelegem că este ceva greşit în suferinţă, înfometare, viol, durere şi rău. Ne face conştienţi că dragostea, generozitatea, compasiunea si pacea sunt lucruri pozitive pentru care ar trebui să luptăm. Cea de-a doua dovadă a existenţei adevărului absolut se găseşte în ştiinţă. Ştiinţa, pe scurt, are ca scop cunoaşterea. Se ocupă cu studierea a ceea ce ştim şi caută să cunoaştem cât mai multe. Cea de-a treia dovadă a existenţei adevărului absolut este existenţa religiei. Toate religiile lumii încearcă să dea un înţeles şi o definiţie vieţii. Ele au luat fiiinţă pentru că omenirea doreşte ceva mai mult decât simpla existenţă fizică pe pământ. În spatele tuturor religiilor se găseşte o credinţă fundamentală că trebuie să existe mai mult decât simpla existenţă fizică pe care o cunoaştem acum.

| sabin89 explică (pentru Den1sa):

Ai menţionat atât ştiinţa cât şi existenţa religiilor ca dovezi în favoarea adevărului absolut. Păi, nu se contrazic astea două una pe alta? Sau te gândeşti la o cale de (re)conciliere a lor?

| Den1sa a răspuns (pentru sabin89):

Am spus ca 2 lucruri diferite care nu au nici o legatura, daca nu ai inteles acolo eu nu am spus ca credintele pe care le avem sunt absolut adevarate, am spus ca toate religiile incearca sa dea o definitie a vietii ceea ce este un adevar : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Den1sa):

Ar fi fost mai ok dacă ai fi precizat sursa, un link acolo: https://www.gotquestions.org/Romana/adevarul-absolut.html

| Den1sa a răspuns (pentru anonim_4396):

K

Răspuns utilizator avertizat